Zgomote In Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    da, interventia s-a facut pe garantie. de bani, am uitat sa intreb, dar banui ca nu mult, pentru ca se plateste doar manopera, altceva nu. km nu am facut prea multi, am testat-o pe drum cu piatra cubica, si nu mai zdrangane nimic. voi reveni cu impresii, sa zicem dupa 100 km.
    sigpic

    Comment


    • #47
      Bogdane daca mergi de trei ori pe Dorobanti, echivaleaza cu 500 km de mers normal. La cum se prezinta carosabilul, va trebui sa pui burete peste tot. Si tot nu cred ca va fi de ajuns.

      Comment


      • #48
        Zgomote ce le-am mai anulat, din partea stanga bord si din partea dreapta. Scriu asta ca poate va ajuta pe cineva cand va citi.
        In partea dreapta, un greieras mic este produs de capacul de la sigurante. Daca bati usor in el cu degetul, sau cu unghia, il atingi si face un mic zbarnait. Am folosit banda dubla adeziva, l-am mai ridicat putin, i-am invelit piciorusele, cu scotch si acuma a tacut malc. Nu se mai aude nimica.
        Am dat jos si stinghia de pe montantii din fata si am atins usor sa vad ce face zgomot, ce nu are amortizare. Am mai prins cu scotch firele de montant si am pus la loc. Totul este mut acuma in zonele respective.
        In partea dreapta, la fel am facut la montant. Ce mai este sursa de zgomot si se rezolva usor, clenciul de la capacul torpedo. Joaca dupa ce-l inchizi, se aude un troncanit. Banda dubla adeziva, pus in gaura unde intra clenciul, a rezolvat problema. Se inchide mai ferm si tace mut. In spate la torpedo, este acea siguranta patrata. Prin spate am bagat mana, si nu cu degetul, cu unghia se simtea cum se atinge plastic de plastic, facand un zgomot usor de zbarnaiala. Prin spate am pus scotch si l-am intzepenit. Prin interior am pus tot scotch sa prinda marginea si parte din fundul la torpedo.
        Cu unghia atingi cu ceva mai dur, decat cu degetul, si-i permiti sa joace, daca are joc si sa auzi. Degetul mai poate amortiza

        Comment


        • #49
          La asa explicatii detaliate ar fi prins bine si niste poze ca sa fie clar pentru toti, de la cel cu sanu-n gura, pan' la cel cu barba sura. Eu nu prea stiu pe unde si cum "Am dat jos si stinghia de pe montantii din fata si am atins usor sa vad ce face zgomot, ce nu are amortizare. Am mai prins cu scotch firele de montant si am pus la loc. Totul este mut acuma in zonele respective.
          " Daca ai timp si un aparat foto, sau macar un telefon cu ceva mp pune te rog doua poze. Multumesc.

          Comment


          • #50
            E cam imposibil sa pozezi in zona respectiva. Crede-ma.

            Comment


            • #51
              rez

              Originally posted by catalin27182 View Post
              Am avut si eu urmatoarele probleme cu zgomotele la prima revizie de acum cateva zile:
              -zdronganit de plastic sub bord la denivelari
              -zdronganit metalic portiera dreapta spate la denivelari

              Dupa testul de drum problemele au fost confirmate si rezolvate in service dupa cum urmeaza:

              -zdronganitul de sub bord se datora unui capac de plastic situat sub volan - au rezolvat problema intr-un minut in service dupa ce au fixat capacul mai bine

              -pentru eliminarea zgomotelor din usa au scos fata si au pus buretei adezivi intre tabla si elementele de metal care trec foarte aproape de tabla (tije, mecanismul de deschidere) - am numarat vreo 5 buretei pusi acolo








              am rezolvat eu :
              se da bordul jos , se pune burete pe consola principala unde iese aerul pentru parbriz.

              Comment


              • #52
                Pentru zgomotele care se aud din partea dreapta cand mergeti cu masina pe drum pitruit sau pe drum prost.
                Trancane "cochilia" de la becurile plafonului. Zgomotul de pe scaunul soferului se aude in partea dreapta si duce tare in eroare.
                Scoateti sticla ce acopera becurile si cand mergeti pe drum prost, tineti cu mana apasat pe suportul respectiv.
                Veti avea o mare surpriza. In seara asta am descoperit, prin miscari de la volan in stanga si dreapta, zgomotul se auzea cand in stanga, cand in dreapta.

                Asta am avut de spus. Bafta.

                Comment


                • #53
                  La mine trancanea masina si am stat sa investighez putin.
                  Mi-am dat seama ca parasolarul de la sofer era intr-o pozitie ciudata astfel incat trancanea. Am miscat de el si nu mai facea zgomot.
                  Deasemenea playerul (fatza aia) pare se zdrangane, si habar n-am cum sa-l fac sa se opreasca. Cred ca trebuie un burete ceva....

                  Comment


                  • #54
                    La mine se aud zgomote in bord si mai ales vibratii la parbriz etc.. Am strans toate suruburile, am uns pe unde am putut si tot degeaba.. Atunci cand pe carosabil este apa, nu se mai aude nimic. Stie cineva de ce?

                    Comment


                    • #55
                      aceleasi probleme am si eu ,al meu e din 2005 si km 72000 mii, sa numai zic de usi, nustiu ce sa le mai fac, ca sa numai zdrancane bineinteles nu avem drumuri bune ca sa se mentina masina noua, dar am facut diferenta dintre o masina straina rulata la noi in tara ,care are poate si peste 130000mii de km, da nu trancane ca loganu...........

                      Comment


                      • #56
                        Dar masina aia cu siguranta ca nu a costat cat loganul

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by jelly View Post
                          Dar masina aia cu siguranta ca nu a costat cat loganul
                          aici ai mare dreptate....

                          Comment


                          • #58
                            eee, nu e timpo frumos ca tre sa analizez si eu ce se aude. am si in fata si in spate. in primul rand tre sa scot tot din masina. ce am vazut zilele astea, parasolarele fac zgomot. sa vad ce pot rezolva. nu vreau lucru de 2 bani si carpeli care sa se vada. o zi buna
                            Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by scriosteanuc View Post
                              eee, nu e timpo frumos ca tre sa analizez si eu ce se aude. am si in fata si in spate. in primul rand tre sa scot tot din masina. ce am vazut zilele astea, parasolarele fac zgomot. sa vad ce pot rezolva. nu vreau lucru de 2 bani si carpeli care sa se vada. o zi buna
                              parerea mea , pune alte parasolare , uite aici....
                              Attached Files
                              sigpicTransport marfa !

                              Comment


                              • #60
                                ce ai in parasolare? oglinzi si becuri? cel ami mult mi-au placut lcd-urile din tetiere scaun. super. scuze de offtopic. cand ajung prin vitan am sa plec cu bniste bani la mine sa vad ce mai pot cumpara
                                Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google