Zgomote In Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    zgomote bord

    la mine zornae o clapeta de la aer.dar numai la rece cand se incalzeste bordul nu se mai aude.plasticul prost.....

    Comment


    • #77
      Am descoperit sursa zgomotului: capacul din fata ceasurilor(cel de deasupra consolei,din spatele volanului).Nu stiu care e treaba cu el,poate s-a slabit,dar nu vad cum ca eu nu am umblat la el.
      Am indesat o bucata de hartie intre el si partea fixa a bordului,cea din fata geamului ceasurilor de bord,si am rezolvat problema.
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • #78
        @ deathmaster aceeasi problema cu zgomotul o am si eu in bord. am un logan mcv diesel

        Comment


        • #79
          da si la mn la un Ambiance an 2005 aceasi problema cu bordul de trancane .M-am interesat si cica ar fii niste bucsii de plastic intre bord si caroserie si alea se tocesc in timp .Eu m-am interesat prin Tulcea si ar costa in jur de 3 milioane de dat bordul jos si inlocuit acele busi .Dar dak are cineva o alta varianta rog sa ne comunice si nou .Salutare tuturor

          Comment


          • #80
            Salut. De vreo saptamana ma tot streseaza un zgomot in bord (central ) gen zdranganit plastic pe plastic atunci cand merg la viteze in general mici peste denivelari mai "dure". Ce sa fie oare ? Cablul de la antena care-si face de cap ?

            Comment


            • #81
              Si eu am avut probleme cu zgomotul din bord....in extremitati. Am descoperit pana la urma ca faceau urat "capacele" din capat ale bordului....cel de langa tabloul de sigurante (stanga) si de langa maneta de dezactivare a airbag-ului(dreapta)....nu sunt fixate bine si vibreaza la denivelari.
              Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

              Comment


              • #82
                Nu am o problema cu zgomotele in bord, dar nu am gasit alt topic.
                Am o problema cu un zgomot metalic ce se aude cand merg pe drum de tara. Suna in spatele masinii, parca in zona difuzoarelor spate.Ce poate sa joace pe acolo? Sunet metalic.
                Cumpar volan de Duster

                Comment


                • #83
                  pai si eu aveam aceesi problema,defapt era din portbagaj am pus trusa de triunghiuri in picioare in lacasul din stanga si zdranganea pt. ca lovea de arcul de la portbagaj si chestia aia de se pune cand trebuie sa fii tractat,pt a elimina orice banuieli goleste portbagajul si vezi daca mai face.

                  Comment


                  • #84
                    Posibil sa ai extinctorul pe langa cric?

                    Comment


                    • #85
                      Nu.Dar o sa scot tot sa vad.
                      Tata zice ca de cand am pus tubu de bass s-au desfacut toate pe ea)) si deaia suna.
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • #86
                        Salutare ZGOMOTUL DIN BORD REZOLVAT si anume zgomotul din zona airbag pasager care se aude si la cea mai mica denivelare ca un obiect slabit sau desprins este vorba de carcasa airbag pasager care are un sistem de prindere pe bride de plastic iti poti da seama pipaind cu mana pe sub bord ,pozitia fiind una destul de incomoda.REZOLVARE am cumparat MASTIC se gaseste sub forma de bare e ca o plastilina si am indesat sa zic asa in toate zonele accesibile din jurul acelei cutii,carcase.Acum parca e alta masina nu se mai aude nimic din bord.O sa pun si poze daca reusesc sa fotografiez in acel loc.SUCCES

                        Comment


                        • #87
                          Daca ai putea sa pui poze ti-as fi foarte recunoscator. Si la mine e vorba de acelasi lucru si ma exaspereaza. Merci !!

                          Comment


                          • #88
                            Mai este o soluţie pentru zgomotele din bord, care necesită un tratament al "piticilor" conducătorului auto. Şi eu am suferit din cauza lor dar m-am vindecat prin ignoranţă.
                            Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                            sigpic

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Punk View Post
                              Am descoperit sursa zgomotului: capacul din fata ceasurilor(cel de deasupra consolei,din spatele volanului).Nu stiu care e treaba cu el,poate s-a slabit,dar nu vad cum ca eu nu am umblat la el.
                              Am indesat o bucata de hartie intre el si partea fixa a bordului,cea din fata geamului ceasurilor de bord,si am rezolvat problema.

                              scoate cartonul si impinge cupola in fata spre parbriz s-a declipsat

                              Originally posted by K4M View Post
                              Daca ai putea sa pui poze ti-as fi foarte recunoscator. Si la mine e vorba de acelasi lucru si ma exaspereaza. Merci !!
                              Baieti, sunt mai multe surse de zgomot in bord:
                              - tubulatura care duce aerul catre lateralele bordului este din plastic si face zgomot la imbinarea cu climatizarea;
                              - cablajul plansei de bord mai trebuie prins din loc in loc pentru ca mai atinge de plastice;
                              - inelele aeratoarelor (nu cele cromate sau negre) cele din spatele acestora vibreaza;
                              -suportii in care se fixeaza bordul sunt metalici ;
                              - cablajul antenei si plafonierei din stalpii fata mai trebuie fixat deoarece intra in vibratie, inclusiv acele ornamente de pe stalpi;
                              Si ca sa inchei cred dar sunt sigur ca sursa principala a zgomotului din partea dreapta a bordului este placa metalica din spatele airbagului pasager care este prinsa prin topire a unor suporti s-a slabit, trebuie dat bordul jos si fixata mai bine
                              Last edited by vbaba01; 13 June 2011, 02:21. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #90
                                Of ca multe mai sunt...Oricum din ce zici tu cel mai probabil la mine e acea placa. Zgomotul este exact în dreptul airbagului pasager

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google