Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ einstein1984

    Si acum ce placute folosesti , ce marca, model ? De care ai fost mai multumit - de FDB 845 sau FDB 1781 , ma refer la eficienta si zgomot ? Multumesc.

    Comment


    • Acum am FDB845, poate or fi mai eficiente decat 1781 dar sunt mai zgomotoase uneori. Si mai putin praf cred.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Mai oameni buni,,din ce citesc pe aici,,ma doare capul..prea multe coduri si nebunii si feluri de placute. Ca unele sunt prea tari,,ca altele sunt prea moi,,,ca alte ovalizeaza/tocesc discurile,,ca altele scartaie,,ca altele nu tin..etc.
        Pana la urma pun o intrebare SIMPLA:
        --care dintre placutele mai sus mentionate de voi au cele mai apropiate caracteristici ca cele de fabrica(stock)?

        Comment


        • (psss, eu cred ca de fabrica sunt de fapt FSL1781, sau ceva extrem de apropiat. Dar nu mai spune la nimeni ;)

          Comment


          • FDB1781 au urmat unor placute de fabrica. Au fost eprfect ok ca rpestatii, nimic mai prejos.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by einstein1984 View Post
              Eu cred ca diferenta intre FDB845 si FSL 845 e data de accesoriile din cutie (senzori de uruzura si surubele); Intre FDB845 si 1781 e diferenta de compus.
              FSL 845 sunt organice iar FDB 845 sunt metalice.

              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

              Comment


              • FDB845 rezista la conducere sportiva cu bun simt. De indata ce incepi sa sari calul efortul la pedala devine progresiv mai mare, urmat de pedala moale daca nu intelegi sa le lasi sa-si revina.
                sigpic

                Comment


                • salut
                  am schimbat discurile acum vreo juma de an si am pus un set de placute de origine in binecunoscuta cutie de piese renault . azi de curiozitate am bagat degetelu prin janta si surpriza se simte o buza pe marginea discului ( discurile sunt ferrodo ) sa cred ca placutele sunt dure si papa discul .

                  Comment


                  • am avut si eu FDB845. Ele sunt cunoscute ca fiind placute sport. (ma rog...in limitele a ceea ce inseamna sport cu o masina de familie)
                    le-am schimbat deoarece uzeaza cam mult discul in timp.
                    in materie de eficienta pot spune ca sunt cu mult peste placutele stock.

                    Comment


                    • Originally posted by tirum76 View Post
                      salut
                      am schimbat discurile acum vreo juma de an si am pus un set de placute de origine in binecunoscuta cutie de piese renault . azi de curiozitate am bagat degetelu prin janta si surpriza se simte o buza pe marginea discului ( discurile sunt ferrodo ) sa cred ca placutele sunt dure si papa discul .
                      Buza aia se face cu orice placute ai pune.
                      Placutele de fabrica rod bine din discuri, noi vrem sa avem idealul, adica placute eficiente sa rupa frana, dar sa nu uzeze discurile prematur

                      Exista un echilibru intre placute si discuri, nu poti sa ai totul pe nr nelimitat de km.

                      Comment


                      • Eu am mers cu placutele si discurile din fabrica 59800km. Mecanicul (bun prieten) a zis ca acum trebuie sa schimb si discurile, nu numai placutele, avand buza destul de mare. Placutele ar mai fi mers, dar din cauza varstei (>6 ani) deja se descompuneau.

                        Comment


                        • Ivane, te-ai lamurit?????

                          Comment


                          • Astăzi primul schimb de plăcuțe la 53000 km, am pus de origine.

                            Comment


                            • adica ? tot nu m-am prea lamurit. ce scria pe ele ? care sunt "de origine" ?

                              Comment


                              • Originally posted by evali_daniel View Post
                                Ivane, te-ai lamurit?????
                                Bustean,, aici este ca la uleiuri de motor,,fiecare user are cate un anumit fel de set de placute cu un anumit fel de disc.
                                Astea sunt niste necunoscute X (placute) luate ca atare, cu alte necunoscute Y (discuri) si combinate dau Z valori Pe langa Z mai da si cu virgule serioase, ca tin prea tare sau prea moale,ca tocesc din discuri,,bla bla bla si ca restul e CanCan.

                                Asa ca m-am decis..i-au placute Ferodo FQT de la tine si cu asta basta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google