Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au avut suruburi discurile noi?

    Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk

    Comment


    • Da doua suruburi,banuiesc ca unu ptr fiecare disc,oricum nu le-am folosit,cele vechi se prezentau ireprosabil.Doar la placute am schimbat suruburile,la fel ca la discuri,cate unul ptr fiecare etrier.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • Cumva placutele "de origine" sunt aceleasi cu ferodo fdb1781?Intreb asta deoarece am observat cateva coduri pe ele care corespond si forma materialului de frictiune.Nu ma pricep si de aceea intreb.
        Attached Files
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • Au fost mai multi producatori pentru placutele de origine, printre care si ferodo, ai ales bine.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Salut.
            Ce spuneti placutele motrio sunt bune? Se merita sa le iau
            placutele de origine in servis sunt 200 ron si motrio 80 ron.

            Comment


            • Gasesti de origine cu 100 de lei in orice magazin care se respecta.

              Comment


              • Da asa este, dar stiind ca se falsifica si poti sa iei teapa as prefera sa le iau din servis chiar daca sunt mult mai scumpe.
                Eu unu nu stiu daca le pot deosebi de cele false (chiar daca sunt sanse de 25% ),
                Totusi eu am intrebat alceva de ce mi-ai raspuns tu.
                La alte piese da credema ca optez pe cele din magazin dar pentru siguranta mea cred ca nu conteaza ca sunt mai scumpe.

                Comment


                • dar pentru siguranta mea cred ca nu conteaza ca sunt mai scumpe.
                  Deci te gandesti la siguranta ta, dar vrei sa pui placute low cost.

                  Comment


                  • Originally posted by gabya99 View Post
                    Salut.
                    Ce spuneti placutele motrio sunt bune? Se merita sa le iau
                    placutele de origine in servis sunt 200 ron si motrio 80 ron.
                    De obicei pretu reflecta si calitatea produsului.
                    Nu am folosit, dar ma gandesc ca nu pot fi prastie atata timp cat magazinele Dacia le vand ca alternativa de buget la cele de origine.

                    Uite un post mai jos tot de aici, senzatia colegului ca franeaza mai slab.
                    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.


                    Pt 30 lei diferenta parca nu m-as incurca cu varianta de buget, mai ales ca vorbim de frana.
                    Dar absolut nu e un capat de tara daca pui Motrio.

                    Pt mine cele mai eficiente placute de frana au fost cele din fabrica, foarte eficienta frana. Foarte aproape sunt ATE-urile, urmate de TRW (nu m-au incantat) din ce am folosit.

                    Am avut cazuri (eu am facut schimbul) unde placutele de origine luate din magazin nu au avut aceeasi eficienta ca cele din fabrica, nici dupa 4-5000 km rulati, desi erau 100% originale.

                    Nu cred 100% ca placutele de origine cumparate din magazinele de reprezentanta sunt identice cu cele care vin din fabrica.

                    Comment


                    • mr.K daca am pus o intrebare asta nu inseamna ca pe alea le voi luoa. ( intrebarea era daca se merita sau nu atat)
                      Ti-am mai spus ca esti pe langa cu intrebarea mea
                      multumesc Octavian pentru raspuns

                      Comment


                      • Ca sa nu mai spui ca sunt pe langa, iti spun ca Motrio sunt fix de cacao la elemente de franare. Si la placute si la saboti.

                        N-ai priceput ce voiam sa zic, cand de fapt iti raspundeam exact la intrebare: te zgarcesti la pret in detrimentul sigurantei pe care o trambitezi. Si la cat de prost franeaza Logan-ul, ii mai pui si elemente slabe, rezulta o combinatie total nefericita.

                        Vrei siguranta cu costuri minime, asa ca aici.
                        Ce spuneti cauciucuri resapate sau cauciucuri la mana a doua care sunt mai indicate?
                        Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.


                        Sper ca am fost cat se poate de clar, dar omului chitit pe ceva ieftin e greu sa-i schimbi parerea.
                        Last edited by mr.K; 29 December 2015, 08:46.

                        Comment


                        • tu chiar nu intelegi ca nu am nevoie de parerea ta chiar nu ai alceva de facut chiar asa de greu de cap esti.

                          Comment


                          • Daca scriam doar pentru tine iti trimiteam un PM. Aici e forum public, poate citi oricine care doreste sa puna pe masina pocnitorile de placute Motrio pe masina.
                            Tu n-ai decat sa pui ce vrei, combinatia Motrio si cu anvelope reesapate sau ce mai ai tu pe masina or sa te convinga de alegerea facuta cat de buna e.
                            tu chiar nu intelegi ca nu am nevoie de parerea ta chiar nu ai alceva de facut chiar asa de greu de cap esti.
                            Ai report.
                            Last edited by mr.K; 29 December 2015, 08:56.

                            Comment


                            • Estii de tot ...., chiar esti penibil, rauutacios cauti cerata chiar imi provoci mila sa sti. Tu inloc sa ajuti tu vi cu acuze cauti sa umilesti chiar imi pare rau ca am intrebat, oricum este ultima data cand mai intreb ceva pe forum RAUTACIOSULE.

                              Comment


                              • Penibili sunt aia care se bat cu caramida in piept ca ei pun ce-i mai bun pe masina, apoi cauta sh-uri si low cost-uri (anvelope reesapate/sh, ulei OMV, placute Motrio, etc.). Fiecare pune ce vrea, chiar ce e mai ieftin, dar nu bate toba dupa aia laudand marfa ca fiind cea mai buna.
                                Sfatul meu, care nu era doar pentru tine ci pentru toti care vor sa citeasca, si mai ales, nu e obligatoriu pentru nimeni:
                                -sa pui de origine de 100 de lei in magazine
                                -Motrio sunt pocnitori

                                Daca vorbeam de umilinta, te trimiteam la dezmembrari sau la asiguratori, poate gaseai o masina dauna totala ce avea placute inca bune.

                                Pana nu inveti sa vorbesti civilizat, nici nu cred ca trebuie sa mai postezi pe forum, deci ai luat o decizie buna.
                                Last edited by mr.K; 29 December 2015, 09:55.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google