Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu magnetu nu incerci placutele daca au metal in ferodou, il vezi cu ochiu, au alama (care nu atrage magnetu) si alte cele.

    Comment


    • eu le am made in italy. intr-adevar au foarte multa alama in ele dar din puctul meu de vedere frana tine excelent si nu scartaie. si cele originale de pe masina tot asa multa alama aveau in ele, deci nimic anormal.

      am atasat 2 poze. prima cu ambalajul celor "made in italy" la 125 de lei, iar in cea de'a doua placutele mele originale inscriptionate ferodo
      Attached Files
      Last edited by darksid3; 12 May 2013, 14:42.

      Comment


      • Originally posted by Matei View Post
        @ sympi

        Le-ai montat sau inca nu ? Eram curios , daca ai putea sa incerci cu un magnet sa observi daca au in compozitie metal , asa ca idee. MULTUMESC.
        In general se pun metale neferoase in placutele de frana, deci nu prea ai ce sa verifici cu magnetul
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • sympi, nu exista placute de frana de origine la 90 Ron. Inainte de sarbatori cand am schimbat anvelopele am observat ca trebuie sa schimb si placutele, am mers la un magazin care-l stiu de incredere si mi-au zis ca cele de origine sunt 140Ron la ei dar n-am intrebat daca mai contin si altceva inafara de placute. Pana la urma, la sfatul mecanicului(fost de reprezentanta) la care merg eu am luat TRW(cutie rosie sigilata cu holograma care cu greu am reusit s-o rup pentru ca n-aveam nimic de taiat la indemana, cutia contine si suruburile de prindere date cu "loctite") la 60Ron!!! de care sunt fff multumit, nu scartie deloc deloc, cele de origine mai scartaiau in diminetile "mai umede" si tin foarte bine(sunt f fine, nu se observa nimic abraziv si nici la atingere), cred ca e singurul reper care nu e de origine pe masina deci merg si piesele aftermarket dar sa fie de provenienta sigura.

          Comment


          • din cate stiu, astia sunt de incredere. sunt destui pe aici care cumpara de la ei.
            deci exista... la 95 de lei.

            si trw-uri la 60 de lei, cum zicea cromatic.
            Last edited by B997NDL; 12 May 2013, 16:31.

            Comment


            • Originally posted by tavinush View Post
              eu le am made in italy. intr-adevar au foarte multa alama in ele dar din puctul meu de vedere frana tine excelent si nu scartaie. si cele originale de pe masina tot asa multa alama aveau in ele, deci nimic anormal.

              am atasat 2 poze. prima cu ambalajul celor "made in italy" la 125 de lei, iar in cea de'a doua placutele mele originale inscriptionate ferodo
              Eticheta e buna, e la fel cu cea cumparata de mine, dar la mine scrie made in france pe cand la tine scrie made in italy,dar ambalajul e ca la cele piratate ,poti sa compari dupa pozele expuse de mine, acum depinde ce ai avut inauntru,daca seamana cu ce am avut eu in ambalajul original ,atunci e bine. La un magazin de langa mine au ca ale tale la 70 lei ,dar eu le-am preferat pe cele care le-am luat eu,adica frantuzesti 110lei.
              Last edited by sympi; 12 May 2013, 16:35.

              Comment


              • nu seamana cu ale tale( cele de care spui ca's contrafacute). nu au taietura aia pe mijloc, din cate imi aduc aminte. si eu am primit ditai cearsaful cu instructiuni, senzor de uzura si 2 suruburi date cu pasta antidesfiletare. daca ma tin si astea 85 000 km le ingrop la loc de cinste ).
                vezi ca exista mai multe coduri pentru placutele de frana de origine
                placutele mele arata ceva de genu:
                Attached Files
                Last edited by tavinush; 12 May 2013, 17:48.

                Comment


                • Originally posted by tavinush View Post
                  nu seamana cu ale tale( cele de care spui ca's contrafacute). nu au taietura aia pe mijloc, din cate imi aduc aminte. si eu am primit ditai cearsaful cu instructiuni, senzor de uzura si 2 suruburi date cu pasta antidesfiletare. daca ma tin si astea 85 000 km le ingrop la loc de cinste ).
                  vezi ca exista mai multe coduri pentru placutele de frana de origine
                  placutele mele arata ceva de genu:
                  Exact ce ti-am spus , TRW e TRW , nu ce am postat eu ,pe alea nu le pot numi nici chinezarii , dar vanzatorul incerca sa-mi zica ca sunt TRW , dar asta am vrut sa-ti zic ca in pachet nu continea nimic ,doar placutele invelite intr-un plastic,nu tu suruburi ,nu tu instructiuni. Asa ca aveti grija ce cumparati ca aici nu e vorba de bani , ci pe langa faptul ca va distrugeti masina mai grav e ca va puneti viata in pericol.

                  Comment


                  • sympi- Foarte bine punctat. Lumea daca gaseste niste placute cu 20lei mai ieftine ca altele, inevitabil le cumpara pe alea ieftine (nu toata lumea)..crezand ca astfel dupa ce trage linie, iese pe +.
                    EXCLUS. Cand este vorba de frane, suspensie, directie, sunt dispus sa cheltui oricat, si nu numai eu, cred ca toata lumea.
                    Eu de exemplu de vre-o 3ani, merg cu placute Ferodo Premier. Extraordinar de bune placute, si sigur le "bate" pe alea de origine, simt masina altfel la franare. Si domne' costa pana-n 100lei, pe cand alea de origine sunt 199lei. Placute recomand la toti loganistii sa isi cumpere de pe DaciaShop!"nu de pe la colt de strada"
                    My turbo lag, give your MPI, a chance

                    Comment


                    • ca tot ai amintit.... la mine atat ambalajul cat si continutul e identic cu cele de pe daciashop si bineinteles chiar se specifica "made in italy" ) .
                      vedeti ca exista anumite elemente de securitate pe produsele renault. din cate imi aduc aminte ar fi un cod unic de trasabilitate si acea vopsea cu layere (nu stiu daca zic bine) specifica pe eticheta (primul ambalaj al lui simpy nu avea )

                      Comment


                      • Am placute de fabrica rulate aproape 30.000 si nu scartaie . Sa le schimb ? Daca da cu ce ?

                        Comment


                        • depinde de stilul de condus. unii le-au schimbat la 20 000, altii au ajuns la 70-80 000. daca esti multumit de frana de pe loganul tau cumpara tot placute originale, daca nu, dai cateva pagini inapoi si vezi mai multe recomandari. eu la urmatorul schimb de placute probabil o sa merg pe trw. calitate/pret ok din punctul meu de vedere.
                          da o roata jos (de preferabil dreapta) si vezi cata "carne" mai au placutele.

                          Comment


                          • Pai te uiti la uzura lor, si daca ai vrea sa ti le schimbi si ai fost multumit de cele de fabrica si te tine buzunarul, pune tot de fabrica. Parerea mea personala este ca "bate" pe ferodo premier
                            sigpic

                            Comment


                            • Placutele de fabrica sunt peste Ferodo Premier ?

                              Comment


                              • Nu e nevoie , sunt in faza de documentare . Ele nu scartaie dar se simte ca franeaza mai greuț , pun frane cu pedala pana la abs la cererea soferilor bucuresteni :|

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google