Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu ales FDB 1781, pe discurile de origine; in prezent au mai bine de 55 de mii.
    Perfecte din punctul meu de vedere; franare buna, nu scartzie, nu uzeaza excesiv discurile de origine.
    Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Dupa ce am tocit fdb-utile am trecut pe ate, tot de la magazinul discutat, imi pare ca ar tine ceva mai bine frana, nu scartaie absolut deloc.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • eu am avut fdb 1781 cu discuri ventilate brembo. frana bunicica, dar mi-au spart timpanele. am revenit la cele oem, nu sesizez diferente de frana, dar nici nu mai scataie deloc.

        Comment


        • Originally posted by CataLiNNN View Post
          Super, multumesc.

          M-am mai gandit si o sa aleg intre Ferodo FDB1781 si ATE 13.0460-2834.2. Care sunt mai "moi"?
          Ate scartaie pe aceleasi discuri, fata de fdb1781. Eficienta e la fel, de mai moi, cred ca ferodo.

          Pe fluence eu am trecut la ceramice de la ate + discuri ate pe fata si de origine pe spate; frana s-a schimbat radical, dar am impresia ca pasuiesc foarte greu fata de o placuta normala.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Am comandat ATE. Vedem, data viitoare poate incerc si Premier de la Ferodo. Cum am zis mai sus, cand am trecut pe Ferodo Thermoquiet nu se auzea nimic suspect, insa parca frana nu era la fel de eficienta ca placutele originale ale masinii.

            Comment


            • parca frana nu era la fel de eficienta ca placutele originale ale masinii...
              Pai n-o sa fie niciodata. Depinde si de placute si de discuri dar si cum au fost "rodate". Ceva interesant
              Unii "zice" ca....

              Ia uite!
              Last edited by Fanez; 11 January 2018, 18:46. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by gino View Post
                Am mai adaugat o fotografie pentru a avea acces la mai multe detalii.
                Sunt originale 100%.

                Comment


                • Am schimbat plăcuțe frana Ate 602834 sunt excelente,păsuirea inca nu sa făcut dar frână e super după 50 km.
                  Recomand Ate.

                  Comment


                  • Recomand Ate.
                    Desigur, conteaza si discurile.

                    Comment


                    • A folosit cineva Ferodo fdb 1781 eco friction,
                      sunt ok fata de cele clasice fara 'eco', ma tem sa nu scartâie la franare.
                      Le. am luat azi de la epiesa.

                      Comment


                      • Originally posted by kornelush24 View Post
                        Am schimbat plăcuțe frana Ate 602834 sunt excelente,păsuirea inca nu sa făcut dar frână e super după 50 km.
                        Recomand Ate.
                        Sunt bune ATE, peste TRW si tin mult.
                        Posibil la un moment dat sa inceapa sa scartaie la franare, dar le trece dupa o perioada.
                        Prinde bine frana cu ele si rezista la 2-3 franari succesive mai in forta

                        Comment


                        • Am trecut pe placute brembo 68008.Am avut un an ATE, dupa aproape 30.000 km s-au tocit f repede, zici ca-s din creta. Franau binisor, nu m-au dat pe spate si nu scartaiau, am zis sa incerc si cu placute brembo+discuri brembo.
                          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                          Comment


                          • Ce fel de placute Ferodo se potrivesc la X52 SL Plus 2016? N-am reusit sa gasesc pe google.

                            Comment


                            • Ferodo fdb4822.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Originally posted by burtosu View Post
                                Am trecut pe placute brembo 68008.Am avut un an ATE, dupa aproape 30.000 km s-au tocit f repede, zici ca-s din creta. Franau binisor, nu m-au dat pe spate si nu scartaiau, am zis sa incerc si cu placute brembo+discuri brembo.
                                Poate n-am folosit acelasi cod.
                                Cu Brembo cat ai ? Cum se comporta fata de ATE?
                                Frate-meu a avut la Logan (acu f multi ani) nu stiu ce cod, prindea fata inuman de tare, "muscau" tare din disc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google