Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La o masina "veche" de 3 ani si cu 50 de mii la bord nu sunt "operatiuni mai complicate".
    [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

    Comment


    • Originally posted by Drogas View Post
      @bad HRC iti curge ulei de motor pe la simeringul de la arbore, ueliu curge in carcasa distributiei.
      Am rezolvat astazi pe garantie. Schimbat simering si distributie. Sper sa nu mai am probleme de genul asta. Distributia a fost schimbata in august 2011 si acum iar din cauza simerigunului.

      Comment


      • Trebuia data baia de ulei jos si schimbat pinionul de antrenare a pompei de ulei. Ala e de vina, o sa iti "manance" din nou simeringul.

        Trebuia sa insisti la ei.

        Daca mai ai garantie mergi inainte de expirare, ca sa ai iar distributie noua.

        Comment


        • Masina mai are garantie pana in martie 2013 iar garantia la distributie 1 an. Daca stiam de acel pinion (de care s-a zis si pe la tv daca nu ma insel) insitam, sau sunam la vocea clientului si poate rezolvam ceva. Oricum, daca acel simering va mai ceda inainte de 60.000km sau 4 ani sa fiu nevoit sa schimb iarasi distributia voi apela la opc, nu se poate ca o masina de 3 ani jumate cu nici 40.000km la bord sa aiba distributia schimbata de 2 ori.

          Comment


          • Desi dacia cunoste problema pinionului buclucas de la sinterom o tine una si buna: la prima strigare schimba doar simeringul. Poate, poate iese masina din garantie...
            [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

            Comment


            • Am sa incerc sa vorbesc la Meridian sa vad ce zic cand aud de acel pinion, la vocea clientului nu cred ca am nicio sansa sa ma inteleg cu unul din operatorii angajati sa vorbeasca de pe hartii. Daca o fi sa cedeze iarasi simeringul sper din tot sufletul sa cedeze in mai putin de un an.

              Comment


              • Vreau si eu o parere cu ce se schimba la revizia de 60k la un Logan Ph1 2008 59000 km.

                Multumesc

                M-am interesat si am tras urmatoarele concluzii, corectati-ma daca gresesc:

                Kit distributie (nu stiu exact ce include acest kit)
                Ulei plus filtru de ulei
                Filtru de aer
                Bujii
                Pompa de apa
                Kit sau curea de accesorii(si iar nu stiu exact ce include)
                Degresare saboti roti spate
                Lichid de frana

                Mai este de adaugat si altceva la aceasta lista?
                Last edited by Cry_60LAN; 8 October 2012, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • 3 litri de antigel+ 3 litri apa distilata. Doar daca schimbi pompa de apa.

                  Comment


                  • Kitul include curea si rola intinzatoare (parca cel de accesorii are 2 role?). Daca ai de gand sa le cumperi tu, pentru kitul de accesorii sa specifici vanzatorului ca ai (daca ai) servodirectie si aer conditionat, difera lungimea curelei daca nu ai niciuna, una sau ambele

                    Comment


                    • Originally posted by Cry_60LAN View Post
                      Vreau si eu o parere cu ce se schimba la revizia de 60k la un Logan Ph1 2008 59000 km.

                      Multumesc
                      ....................................
                      Nu te grabi cu distributia, sunt bani aruncati pe fereastra sa schimbi la 60000 km. Mai las-o macar 10000 km chiar daca ai aprox 4 ani.

                      La fel si la kitul de accesorii, NU este necesar schimbarea galetilor daca nu ai joc.

                      Numai sfaturi de cheltuit bani de pomana.

                      Schimbi ulei, filtru, curea distributie+rola intinzatoare (pompa numai daca e necesar) si cureaua de accesorii.
                      Si cam atat, eventual si bujiile.

                      Comment


                      • Originally posted by ElRusso View Post
                        Da, 43.000. Sincer prefer sa nu ma risc cu service-uri de cartier. Tot am reprezentanta foarte aproape, si prefer sa strang sa dau un ban in plus si sa stiu ca mi se face treaba calumea.
                        poti sa mergi la un servis autorizat si sa nu-ti faca treaba calumea!!

                        mi-am cumparat placute s nu sunt originale adica nu scriepe ele dacia s-au renou !
                        Poate sa fie proaste? daca a mai cumparat cineva!!!!!!!
                        Last edited by jonylica; 10 October 2012, 12:45. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am Logan 1,6 16V din martie 2008 cu 54.000 km. Pana acum am folosit numai ulei Dacia 5W-30. As vrea sa-i pun un ulei mai bun, poate mai scap de zgomotul deranjant al motorului. Ce ulei sugerati cei care aveti acest motor ?
                          Precizez ca fac maxim 10.000 km pe an !

                          Comment


                          • Ai "material" cat vrei aici;http://www.loganclub.ro/forum/ce_tip...ti-t33718.html
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • nu l ai dirijat bine. o sa plece de acolo total confuz si nedumerit

                              Comment


                              • Asta mai lipsea, sa inceapa si pe topicul asta( mai putin poluat) despre revizii, aceleasi discutii interminabile despre uleiuri.
                                Vorbeam candva despre preturile acceptabile la revizii in reprezentanta Galati; 310 roni ulei+ filtru, filtru aer; e drept ulei Dacia; au si Elf la 145 roni; banuiesc la 5l, pentru ca le-am spus ca pentru 16v ma intererseaza.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google