Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai tin minte, dar ma voi duce azi dupa servici sa ma uit daca mai au de ala si va zic de care a fost

    Comment


    • 600 grC la catalizator se obtin prin forja, NU prin adaugare de aditivi si alte cele in benzina.
      Forja sustinuta si catalizatorul se curata (daca e cazul) de depuneri.

      Comment


      • pt colegul cu revizia la 90 de mii
        nu scrie in manualul de intretinere?

        2 ani sau n km schimbi aia
        3 ani sau n+1 km schimbi aia....

        bafta
        Last edited by gigibecali; 29 December 2009, 20:54.
        JIJI

        Comment


        • Nu spuneam ca voi obtine 600de grade C ca urmare a folosirii acelui lichid...ma trimis la drum lung ca sa forjez putin motorul si acel lichid sa ajute la curatat
          Nu am reusit sa aflu numele lichidului, ca nu mai au momentan
          Last edited by DaniD; 30 December 2009, 14:24. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Inainte de revelion am fost la meridian vest pentru revizia de 4ani. A costat cu totul 2670(masina mai avea si alte probleme).

            Am pus o copie dupa deviz pentru cei interesati de pretul diverselor operatii sau consumabile.

            Nu am stat langa ea( a durat vreo 5 ore). Oamenii mi-au lasat in masina tot ce au schimbat - filtre, curele, uleiuri, etc.
            Attached Files

            Comment


            • Scumpa frate revizia de 4 ani !

              Comment


              • Am si eu cateva nedumeriri privitoare la revizii

                1. Cum se face ca sunt diferente atat de mari la pretul manoperei la revizii de la un service / dealer la altul? Ca ma gandesc eu ca daca nu e nimic special de facut la o masina decat ceea ce presupune revizia standard (in cazul meu, care urmeaza sa fac revizia de doi ani, verificarile obisnuite, plus inlocuirea filtrelor de ulei si aer, plus inlocuirea uleiului) numarul de ore normate de fiecare service / dealer ar trebui sa fie acelasi, nu?... Si, in consecinta, preturile LA MANOPERA ar trebui sa fie cam aceleasi. Mai precis uite ce vreau sa stiu, avand in vedere ca in urmatoarele doua saptamani trebuie sa fac revizia la Loganul meu si ca trebuie sa aleg una din urmatoarele trei variante: 1. Caremil (Iasi) 2. Bras (Iasi) sau 3. Auto-Moldova (Roman sau Piatra Neamt), cam cate ore de manopera ma pot astepta sa platesc. Si cat este valoarea unei astfel de ore?... Evident, ma adresez celor care au fost in ultimele cateva luni la unul din serviceurile de mai sus.

                2. In masura in care consumabilele indeplinesc standardele prevazute de constructor, pe ce baza unii dealeri / serviceuri nu dau voie proprietarilor sa vina cu filtrele şi uleiul de acasa?... Eu, de pilda, anul acesta m-am hotarat sa pun ulei fie Liqui Moly Syntoil HT 5w40, fie Valvoline SynPower 5w40, dupa ce anul trecut am pus ELF 5W30

                3. Evident, daca are vreunul dintre voi experiente (placute, dar, mai ales, neplacute) privitoare la reviziile facute la aceste trei serviceuri, eu şi probabil şi alti forumisti i-am ramane dator daca le-ar face publice aici. Incep eu: anul trecut am facut revizia la Auto-Moldova, la Roman, si am fost extrem de placut impresionat de prestatia celor de acolo. Mi-au “dat voie” sa folosesc uleiul propriu (ELF 5W30) şi, in plus, nu doar ca am stat o buna parte din timp langa masina (am plecat cand m-am plictisit), dar mi se explica fiecare manevra facuta...

                Comment


                • Originally posted by Tangram View Post
                  Inainte de revelion am fost la meridian vest pentru revizia de 4ani. A costat cu totul 2670(masina mai avea si alte probleme).

                  Am pus o copie dupa deviz pentru cei interesati de pretul diverselor operatii sau consumabile.

                  Nu am stat langa ea( a durat vreo 5 ore). Oamenii mi-au lasat in masina tot ce au schimbat - filtre, curele, uleiuri, etc.
                  Aveai pierderi de ulei ??? Intreb pentru ca din deviz am vazut ca au schimbat pinionul de la pompa de ulei
                  In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                  sigpic

                  Comment


                  • Da, pierdea ulei, mai erau niste probleme cu acceleratia care ramanea blocata, cu geamul electric de pe dreapta fata si cu senzorul de temperatura la lichidul de racire. Schimbasem placutele acum un an si ceva si nu ma asteptam sa se duca asa repede, dar mi le-au aratat cand au urcat-o pe rampa si erau aproape terminate.

                    Fata de ce au facut nu mi s-a parut asa mult.

                    Comment


                    • mamaaa 26 de mil...
                      pai daca e asa mai bine o dau iau ce iau pe ea si mi iau alta mai noua
                      JIJI

                      Comment


                      • Salut,
                        Am si eu un logan 1.4 cu 44ooo km, revizia de 30ooo din pacate a fost sarita, diferenta de la 30ooo la 44ooo fiind facuta destul de repede (pana intr-un an si doar pe autostrazi, mers constant <3000rpm).
                        Acum masina a revenit in tara si vreau sa ii fac revizia cat mai repede, dar nu stiu unde si la ce sa ma astept (ce se va schimba).
                        Masina nu mai este in garantie. (are 3 ani)

                        Ma poate ajuta cineva? multumesc
                        Last edited by qazdsa; 4 January 2010, 16:19. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu te mai du la dacia ca te jupoaie la bani daca le cumperi tu iesi mult mai ieftin si dute in alt service ca o sa gasesti sigur mai ieftin!

                          Comment


                          • Avand in vedere ca se aproprie revizia de 60.000 km ...intrebarea mea este unde as putea gasi ulei castrol ma intereseaza 5w30 sau 0w40 edge...daca stie careva un magazis serios ca nu as vrea sa cumpar din cora sau careffour
                            In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by qazdsa View Post
                              Salut,
                              Am si eu un logan 1.4 cu 44ooo km, revizia de 30ooo din pacate a fost sarita, diferenta de la 30ooo la 44ooo fiind facuta destul de repede (pana intr-un an si doar pe autostrazi, mers constant <3000rpm).
                              Acum masina a revenit in tara si vreau sa ii fac revizia cat mai repede, dar nu stiu unde si la ce sa ma astept (ce se va schimba).
                              Masina nu mai este in garantie. (are 3 ani)

                              Ma poate ajuta cineva? multumesc
                              la km astia nu s-a stricat nimic. se va face o revizie banala: schimbat ulei, filtru de ulei, de aer, poate completat antigel, verificat placute de frana (la nevoie se vor schimba). daca vrei sa tii mai mult uleiul in motor foloseste unul care are norma A5
                              sigpic

                              Comment


                              • am sunat azi la dacoserv militari pentru revizia de 3 ani logan 1.4(23500km)...700 ron :|

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google