Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • REVIZIE 1 An sau 15000 km
    Ulei motor - 131 lei
    Filtru ulei - 22 lei
    filtru aer - 42 lei
    furnituri - 4 ron
    manopera - 78 ron
    reducere (card adras) - 12 ron
    Total 303 Ron.
    Revizie facuta la Adras Oltenitei.

    Comment


    • Revizia 30000Km (1.5ani), IPSO Otopeni, logan 1.4 mpi:
      Consumabile inlocuite / cumparate (din service)
      - 4l ulei ELF excellium ldx 4W50 full syntetic
      - filtru ulei
      - filtru aer
      - garnitura buson baia de ulei
      - bujii aprindere
      - spray frana wurth
      - colier plastic & furnituri diverse

      in afara de schimbul de ulei, filtre, bujii, curatat sabotii de frana pe spate si verificarile tip (directie, bucsi, pivoti, tren de rulare, electrica, strans suruburi scut motor si scut termic, etc) am cerut suplimentar:
      - test CLIP (au iesit toti parametrii o.k.)
      - test de frane si amortizoare pe standul ITP ( rezultat ok. atat franele cat si amortizoarele - ptr. amortizoare, valori cuprinse intre 63% si 69% atat pe fata cat si pe spate)
      Probleme remediate (reclamate de mine):
      - curatat senzorul de turatie;
      - gresat pedala (cablu, si umblat la pozitia acestuia) de acceleratie - avea tendinta de blocare "la blana"
      - reglarea si ungerea cablului de ambreiaj; (mergea in trepte uneori)
      - strangerea suruburilor la spoilerul fata si spate (aici a trebuit sa insist si sa duc putina munca de lamurire)
      - gresarea repartitorului de frana si a balamalelor (usi, capota, etc) - ptr. cine stie, facea "poc" la plecatul de pe loc
      - la totate elementele directiei nu s-au gasit probleme.

      NU a fost nevoie de schimbarea placutelor de frana, prezentau o uzura de (doar) 40% - se vor schimba la revizia de 45000Km, dupa spusele mecanicului. Masina a avut un rulaj predominanat extraurban (65-70%)

      PRET TOTAL - 550ron (manopera a fost cca. 2mil., contorizata la 2.8 ore)
      Masina a intrat pe rampa la orele 8.00 si a "parasit" hala la 11.30.
      Timpi "morti" au existat, in care nu era nimeni pe langa masina, insa dupa explicatiile lor, asa sunt normate operatiunile respective.

      E mult, e putin (ca pret), astept sa va dati si voi cu parerea.

      Din punctul meu de vedere, "prestatia" celor din service a fost ok, au fost cooperanti si au rezolvat (cel putin au incercat) 90% din problemele (ce-i drept marunte) specificate de mine, dar m-au "atins" bine la manopera...

      Comment


      • Originally posted by andrei
        Si uleiul din cutia de viteze e bine sa-l schimbi.

        @iancucezar: E bine la Adras Oltenitei, sa nu te duci la cei din Dr. Taberei sau Valea Oltului. Daca masina e avariata o sa fie trecute de inginerul sef inainte de revizie pe o foaie toate piesele avariate ca sa nu aiba mecanicii de acolo probleme.
        andrei si restul , eu pe la 7000 vreau sa fac prima revizie , si ma gandeam sa schimb si uleiul din cutie , circula zvon ca la orice masina in rodaj mai apare pilitura atat in motor cat si in cutie , si ma gandeam sa schimb si uleiul din cutie ,... ce ziceti se merita?sau arunc cu banii ``pe fereastra``
        dece vreau sa schimb uleiul din cutie? ptr o fiabilitate sporita si faptu ca am talpa mai grea si ii dau cam des talpa...

        sigpic

        Comment


        • Sincer: NU merita la 7000 sa schimbi si uleiu din cutie. Si e ii dau talpa si am ''agatat-o' de multe ori.
          Tot timpul ma uit in jur (si avem unde sa ne uitam) nici la capitolu' asta nu am vazut oameni cu probleme (la cutie). Eu am spus ca-l voi schmba la 30000 pentru linistea mea Si atunci mi-am spus ca voi baga unul full sintetic si-n cutie, nu mineral. (de la Mobil desigur)

          Comment


          • octaviane si cam cat costa uleiul? adica cati litri de ulei intra in cutie? si cat costa un litru?

            sigpic

            Comment


            • Habar n-am (2 litri, mesterii spun 2 litri si 100 g.). Dar te poti uita pe

              Sper sa nu sune a reclama.

              Personal, momentan nu-mi bat capu'. Mai e timp.
              PS: Acum mi-am adus aminte ca si Seba era interesat de ceva sintetic...

              Comment


              • Originally posted by aristica
                - 4l ulei ELF excellium ldx 4W50 full syntetic
                Serios?



                @SoNyKeL: Eu zic sa il schimbi la 7.500, dar sa pui un ulei de calitate.
                Trebuie sa pui un ulei de cutie 75W80, Renault recomanda Elf trj 75w80.
                Eu as recomanda Castrol TAF X 75W-90, insa e cam scump.


                Originally posted by SoNyKeL
                cam cat costa uleiul? adica cati litri de ulei intra in cutie? si cat costa un litru?
                In cutie intra 3 L sau 3,1 L, depinde de cat de bine se scurge cel vechi.
                Un litru de Castrol TAF X 75W-90 e 61 ron.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • aham andrei... deci ai aceasi gandire ca mine... ptr ca eu nu ma gandesc doar la pilitura si etc ma gandesc si la faptul ca cea ce se afla acum in cutie nu e un ulei extraordinar... o sa incerc sa strang bani de un ulei bun... asa cum am dat 120pe module de geamuri sau 120ron pe maciulie de presitge mai strang cureau si dau 200de ron si pe un ulei bun...

                  sigpic

                  Comment


                  • Dar de ce ai impresia ca ai un ulei prost in cutie?? (cum cred eu ca am avut in motor) )

                    Andrei, bune informatii inca o data(75W80) !

                    Comment


                    • Daca te hotaresti la Castrol TAF X 75W-90 il iei de aici, e cel mai ieftin.
                      Last edited by andrei; 22 December 2007, 21:10.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Originally posted by golanu View Post
                        Multumesc baieti, pai am sa ma pregatesc si eu cu vreo 1000 ron, ce-mi ramane, mai vad in ce investesc, daca imi mai ramane ceva :-s.
                        Apropo, un termostat banuiesc ca nu e o avere, ca al meu m-a lasat de ceva timp, si nu se mai incalzeste motorul, si le zic sa-l schimbe .
                        Ce vrei sa spui prin "nu se mai incalzeste motorul" nu sunt sofer de meserie si vreau sa stiu si eu, sa nu patesc la fel si sa nu-mi dau seama
                        Multumesc!

                        Comment


                        • revizie 2 ani

                          Revizie Ambition 1,6 , 2 ani (26400 km) CONDORUL,DEALER DACIA CALARASI:
                          -ulei MOBIL sintetic -3l- 117 lei
                          -filtru ulei-24 lei
                          -filtru aer-36 lei
                          -bujii Bosch-24 lei
                          -manopera-36 lei
                          TOTAL-237 LEI
                          Timp- 1 h,20 min.+ 30 min.asteptare...Amabili meseriasii, lucreaza relativ repede, dar sa nu fie ca-n ROMANIA in general, si-n Calarasi in particular?
                          Tot mai apare "peste rand " cate unul,pilos, altfel terminam mai repede....Dar fiecare isi organizeaza ograda....dupa cum crede de cuviinta!
                          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                          Comment


                          • Doar 3 L de ulei? Restul de 300 ml nu i-a mai pus? Sau n-a lasat sa se scurga tot?
                            Si bujiile nu sunt cine stie ce, dar sunt bunicele.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • andrei ca tot vorbeam de revizia de la 7500km... m-am gandit la Elf execlium 5w-30... am inteles ca cei de la tulcea au si ulei elf... si o sa-i sun sa vedem daca au si castrol ptr cutie daca nu ma duc cu uleiul meu... la revizia de 7500 sa schimb si filtrul de aer??? cam cat costa si cam cat ar dura(fara uleiul din cutie)?
                              ma bate gandul sa o fac la 5000 ptr ca dupa calculele mele voi ajunge pe la 7000 prin martie , si in martie am rata mare(o data la trei luni dau rata de la banca plus la rata de la casco) , asa ca nu stiu daca o sa am bani in martie oricum trebuie sa am apuc de strans bani...

                              sigpic

                              Comment


                              • la 3 ani ? a facut cineva? sau la 40000km
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google