Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca uzura mai mare a placutelor de pe dreapta se datoreaza inclinarii drumului si apasarii mai mari pe trenul de rulare drepta.
    [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

    Comment


    • multam pentru raspunsuri, astazi m-au sunat cei de la reprezentanta. cica promotia cu schimb ulei cu manopera gratuita nu include 5w30, dar intra 5w40 si celelalte. asa trasnaie..! mi-au dat si un deviz, mi se par preturi superumflate avandu-se in vedere faptul ca nu se schimba pompa de apa. in plus, iau asaun exemplu: 67 lei inlocuire filtru de aer??!! pai il pot shimba si eu in 3 miscari!
      mai pun asa si eu, o intrebare: e totul ok cu aceste piese de la daciashop sau piesenet?

      ma corectez, ala e tariful pe ora. 16 lei e sa schimbe acel filtru de aer.
      Attached Files
      Last edited by vitriol; 12 March 2014, 00:23. Reason: Te rog sa folosesti functia "edit" data viitoare.

      Comment


      • 67 lei e pretul /ora manopera, iar la filtru aer ai 20 minunte alocate.
        Last edited by IancuMIC; 12 March 2014, 00:25.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • ...de ce nu vrei tu sa scutesti 2 x 16.62lei si sa ramai cu ei in buzunar?
          o inlocuire de filtru de polen si de filtru de aer dureza fix (iti zice unu' care are aproape doo maini stangi )...2 x 5 min. maxim, cu tot cu curatarea locasului filtrului de polen, daca e cazu'.

          Comment


          • pai nu 2x16 lei ar fi problema. ma uit cu jale la cei peste 500 lei pentru curea distributie plus rola...

            Comment


            • apoi dacoservu nu mi-a luat bani ptr inlocuire filtru ulei+ulei + montare filtru polen(facut locas in instalatia de climatizare cu tot cu curatare ac cu un spray adus de mine)+filtru aer cand am facut schimbu de distributie si am schimbat si discurile pe fata anu trecut.
              Intr-adevar sa inlocuiesti filtru polen + celelalte filtre + ulei nu e greu, le poti face acasa lejer,mai ales daca ai prin apropiere vreo groapa de la garaje dezafectate
              ​​​​​​

              Comment


              • ...asta e, preturi de reprezentanta. n-ai AC si servo? vad ca n-ai decat cureaua de alternator prinsa in deviz.

                Comment


                • Originally posted by tclipa View Post
                  pai nu 2x16 lei ar fi problema. ma uit cu jale la cei peste 500 lei pentru curea distributie plus rola...
                  Intereseaza-te ce contine kitul; e foarte posibil sa fie inclusa si pompa de apa, ca altfel nu-mi explic.
                  Last edited by IancuMIC; 12 March 2014, 00:44.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • fara AC si fara servo. stau foarte bine cu bicepsul
                    pai i-am intrebat de 2 ori si mi-au spus ca pompa de apa se verifica doar vizual si se schimba numai daca e o problema, nefiind inclusa in deviz. de asta mi se pare cam desantat pretul

                    Comment


                    • @IancuMIC
                      Ma indoiesc...de obicei, reprezentantele "trateaza" separat pompa de apa pe deviz / factura.

                      L.E.: Deci am zis bine.

                      Extras din nota mea de plata de anu' trecut, tot dintr-o reprezentanta dacia:

                      "Azi am schimbat kiturile complete de distributie, accesorii si pompa de apa la service dacia - reno, adica la reprezentata, cu urmatoarele preturi:
                      - kit accesorii (2 role + o curea) - 440 lei
                      - kit distributie (1 rola + curea + surub fulie) - 300 lei
                      - pompa apa - 340 lei
                      - antigel (3l) + apa distilata (2l) - 100 lei
                      - manopera 4.8h x 70 lei /h - 340 lei
                      TOTAL 1520 lei
                      "

                      ..deci, pune-i sa recalculeze kitu ala ca e ranced rau, da cu virgula suma aia!
                      Last edited by Kojak; 12 March 2014, 00:53.

                      Comment


                      • treaba e ca eu pe la astia de la reprezentanta nu trec ... dar faza e ca stau unde se agata harta in cui, iar o comanda la magazinul de piese din zona e cam la fel cu revizia la reprezentanta ...plus ca ...hmmm.
                        ma bate gandul la o comanda online. asadar, de unde se pot lua, cu incredere, cele necesare reviziei?

                        L.E. ok, am sa vad eu cum e cu kit-ul ala. macar sa ma lamuresc!

                        Comment


                        • Originally posted by tclipa View Post
                          mai pun asa si eu, o intrebare: e totul ok cu aceste piese de la daciashop sau piesenet?
                          preturi mai mici decat la primii si cel putin la fel de originale
                          Last edited by IancuMIC; 12 March 2014, 01:06. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • mergi pe al 2-lea e ieftin si iti da garantie la piese in caz de ceva
                            au mai luat useri de aicea piese de la piesenet!
                            ​​​​​​

                            Comment


                            • Prima data cand vad kit de distributie Motrio

                              Comment


                              • Originally posted by tclipa View Post
                                multam pentru raspunsuri, astazi m-au sunat cei de la reprezentanta. cica promotia cu schimb ulei cu manopera gratuita nu include 5w30, dar intra 5w40 si celelalte. asa trasnaie..! mi-au dat si un deviz, mi se par preturi superumflate avandu-se in vedere faptul ca nu se schimba pompa de apa. in plus, iau asaun exemplu: 67 lei inlocuire filtru de aer??!! pai il pot shimba si eu in 3 miscari!
                                mai pun asa si eu, o intrebare: e totul ok cu aceste piese de la daciashop sau piesenet?

                                ma corectez, ala e tariful pe ora. 16 lei e sa schimbe acel filtru de aer.
                                Manopera e in limite normale, dar kitul ala de distributie are pret triplu fata de magazine.
                                Pot sa spun doar: haoleeeeeeeeeuuuuuuu!

                                Filtrul de aer si cel de polen sunt cam cu 30% mai scumpe decat pe piata auto.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google