Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bubu_vasile View Post
    Mi-am luat si eu "consumabilele": filtru ae, ulei si Mobil1 ESP 0W30 = 290 RON.
    astept sa vad cat imi mai pun astia "adaosul si manopera". Oricum o sa cer un diagnostic de arderi sau de ce vor ei ca nu imi place ceva. Ma pun acum si sun sa ma programez.
    290 ron uleiul....Nici porsche daca aveam nu bagam ulei asa scump

    Comment


    • Cred ca citesti printre randuri
      Si oricum, daca era un ''porsche''ii luam cel putin la fel de bun ulei.
      PS: filtru aer+ filtru ulei + ulei motor Mobil1 0W30 = 290 lei
      Last edited by Octavian; 30 October 2008, 00:30.

      Comment


      • Scuze,am crezut ca doar uleiul costa atata
        Azi am observat un nou tip de ulei in carrefour din gama Mobil1 5W-50 mi se pare interesant mai ales pe timp de vara adica sa fie schimbat in primavara si sa treci vara cu el pentru cei ce fac km mai multi.

        Comment


        • Revizie LOGAN 1.6 - 16v

          Prima revizie LOGAN 1.6 16v - SC EUROCAR SERVICE GIURGIU S.A.
          Cu uleiul meu 5 litri(ELF5W40) 178 lei + factura mai de jos...
          M-a luat capul cand am vazut manopera la firma asta. Japca pe fata.
          Mai bine faceam revizia in Bulgaria, mi-au spus multi prieteni ca acolo este si mai ieftin calitate mai buna.
          Attached Files
          Last edited by cipicip; 2 November 2008, 17:20.
          LOGAN PRESTIGE - 1.6 16v - GRI PLATINE ---- "Benzinar pana la moarte!"

          Comment


          • E cat se poate de vizibil (nu e numai cazul tau cipicip), au crescut tarifele!.
            Eu am vazut ce au facut la masina la 30000 km...Mai bine n-o duceam. Exact ce au facut si la 15000 km (chiar timp mai putin) dar au bifat toate chestiile alea...

            Comment


            • Am o intrebare , am logan benzinar 1.6 , prima revizie am facut`o la 11.000 mii, desi trebuia la 15.000 mii...Acuma am aproape 24.000 mii si nu stiu ce sa fac..Sa nu mai fac greseala sa ma duc mult prea devreme si sa ma duc la 30.000 mii...Sau sa ma duc la 26.000mii..Stiind ca uleiul se schimba din 10 in 10 mii.
              la 30.000 se schimba si placutele de frana ?
              daca cumpar eu consumabilele...Ma primesc cu ele..Sau le cumpar degeaba ?
              ceva sfaturi sau pareri ar fi utile

              Comment


              • Intervale

                Reviziile se fac conform manualului (la implinirea unui an sau la 15000 km); sfatul meu e sa faci revizia secunda la 26000 de km (11000 + 15000).
                Cine a zis ca se schimba uleiul la 10000???
                Placutele,,,se inlocuiesc in functie de starea lor de uzura, sper ca in cazul tau nu e nevoie; vor hotari "baietii veseli"
                Consumabile acceptate de service...Vad ca esti din Bucuresti (conf semnatura); cred ca vei gasi acolo o unitate care sa te accepte cu ale tale; colegii iti vor indica unde.

                Spor la treaba!
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Multumesc 77sky
                  astept si alte sfaturi si eventual service-uri unde ati fost cu consumabilele voastre.

                  Comment


                  • Deci .... A trecut si asta.
                    La 8:40 a bagat-o inauntru si la 9:30 out. Ce sa spun ? In mare a fost ok. Trebuie spus ca s-au ocupat de ea vreo 5-6 mecanici care veneau si plecau zici ca era la expozitie. Fiecare mesterea cate ceva la ea. A inceput prin examinare exterioara apoi a schimbat filtrul de aer. Apoi a urcat-o cu elevatorul si au "scuturat" de roti. Pe urma au dat jos rotile fata (nu m-am uitat daca eu mai prins toate suruburile ) au suflat cu aer tamburi, placute si ce o mai fi pe acolo. Au pus rotile la loc si au desfacut scutul. Au dat drumul la ulei si au plecat Urmatoarea faza a fost prinderea la loc a scutului si au lasat masina jos (de rotile din spate nu s-au atins). Au pus uleiul (mi-a ramas aproape un badic plin: au zis ca a intrat 3l si 100 ml) si mi-au dereglat cablul de acceleratie (amu e pedala aproape in podea- s-a dus naibii accelerarea mea). Apoi a mai venit unul de a verificat becurile (nu au comentat nimic ca am xenoane, alarma si amplificator doar i-a chemat pe inca cativa sa studieze cum sunt instalate xenoanele). In final au facut un test de inchidere usi (doar cele de pe partea soferului ca deja era prea mult de lucru ) si cu asta basta. Au scos-o afara si mi-au lasat-o in parcare cu geamul coborat si cheile in contact chiar daca eu eram in incinta la dracu in praznic si putea oricine sa ia masina si sa plece. Cam asta fu.
                    Costuri:
                    A. Materiale cumparate de mine: ulei, filtre (aer, ulei) 290 (sau ceva de genul)
                    B. Costuri la revizie (conform desfasurator):
                    Denumire operatie: Timp: Tarif: Valoare: Operator:
                    - receptie auto 0,50 T1 0 M11
                    - revizie 1 an 1,0 T2 58,5 M11
                    - inlocuit filtru aer 0,2 T1 34,65 M11
                    Unde:
                    - M11 ar fi tipul care mi-a facut revizia (desi au misunat acolo o gramada)
                    - Tariful T1= 49,5 lei/ora T2=58,5 lei/ora (aici se vede ce fain se calculeaza manopera. Pai la prima operatie de 0,50 la tarif T1 si la valoare e 0, iar la a treia operatie 0,20 la tarif T1 valoarea e 34,65 care nu iese de nici o culoare. Acum ori s-a pacalit ala care nu a trecut tarif la prima operatie si atunci venea 0,70 impreuna cu a treia si era undeva la 55 lei, sau m-or tepuit pe mine ca 0,20 alea nu fac veci 34,65).

                    C. La partea de materiale s-a mai adaugat si 1 buc sac pe care l-au pus pe scaunul de sofer sa nu il murdareasca = 2,48 lei (data viitoare aduc si sac de acasa. Auzi tu ce pret are ala)

                    Concluzii: revizia s-a terminat, nu au comentat ca mi-as pierde garantia la sistemul electric sau la orice altceva, de facut la masina au facut, dar adevarul e ca daca i-as fi dat 100 roni la mecanicul la care ma duc de obicei cu masina lu ai mei s-ar uita si pe teava de esapament. Si totusi asta e REVIZIE TEHNICA.
                    Si pentru cei ce se intreaba testul de arderi nu s-a mai facut pentru ca .... Mai trebuia sa astept nu stiu cate ore. Oricum deja e mult, mult mai silentioasa. Parca e noua. Ce face si uleiul asta la masina.
                    Apropo, mi-au trecut pe carnetul de intretinere la ulei utilizat: "Mobil 1 5w 30". I-a durut mana sa scrie ESP si nu mi-a trecut nici restul de informatii.
                    Si mi-a scris (apropo de intrebarea de mai sus a lui andreea13) ca urmatoarea rezivie e peste 1 an.
                    scuze pentru textul asa de lung, dar poate pe cineva intereseaza.

                    PS data viitoare cumpar toate materialele pe neveu.
                    Last edited by bubu_vasile; 5 November 2008, 15:45.
                    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                    Comment


                    • La service dacia mi-au zis ca pt revizia de 60000km se schimba nu tot kitul de accesorii ci doar cele 2 curele. Asa este ?

                      am gasit kit de distributie cu o cutie alba de renault de origine la dacia 220ron iar la magazin de cartier acelasi cutie, etc 185ron, iar o curea de transmisie 80 si 70ron la dacia iar la magazin 50ron.
                      sigpic

                      Comment


                      • La revizia de 60 000km am impresia ca se schimba si pompa de apa optional cine doreste.

                        Comment


                        • @andreea13: La Dacoserv te lasa cu piesele tale.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Si la Mavexim Targoviste te lasa cu piesele tale doar daca chemi directorul de service!

                            Comment


                            • Se schimba si pompa de apa la 60000km ??? :-?
                              sigpic

                              Comment


                              • A doua revizie am fost la meridian si m`a costat 670 RON !!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google