Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot uleiul se scurge, plus ca nu e nici o problema daca mai ramane o cantitate neglijabila din uleiul vechi. In alta ordine de idei, se scurge tot.
    Spuma apare la uleiurile minerale, ce nu pot face fata.
    Lasa miturile auzite de pe la "babe", si crede-ma ca uleiul full synt e viata motorului.
    Deci cu incredere sa schimbi uleiul dacia ( care este semi-sintetic, adica un ulei mineral prelucrat).
    Cauta ca exista un thread despre ulei, si vei vedea acolo parerile si celorlalti colegi.

    Comment


    • Ok sa ma documentez!;)
      mss mult pt sfaturi!
      Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

      Comment


      • Loganul meu a facut azi 1 an (1.6 MPI 90CP), are doar 1900 de KM la bord (am primit masina de la firma la 2 saptamani dupa ce l-am luat) cam cat ma costa revizia si ce or sa ii schimbe?

        Comment


        • 200-220 lei costa si se schimba uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Am facut revizia acum 2 zile...
            Logan 1.4 mpi
            Schimbat filtru aer,ulei, filtru ulei, in plus au mai taxat materiale auxiliare...
            Suma de plata 280 lei...

            Comment


            • Dap atat am platit si eu, 280 de lei si au pus ulei Mobil. Au zis ca placutele de frana sunt la 9mm acum din 13mm si ca la urmatoarea revizie trebuie sa le schimb, si tot atunci vor schimba si bujiile.
              Logan ABS plus 1.4

              Comment


              • Ieri am fost cu masina la revizia de 3 ani, uitati ce s-a intamplat si citez de pe "Comanda de Reparatie"[Revizia la 3 ani dar am 18 000 Km]

                Filtru Ulei............................26,37 Lei
                Filtre Aer............................40,00 Lei
                Ulei motor Log 4 L................75,55 Lei
                Garnitura Buson Log..............5,91 Lei

                Tolal------------------------219,72Lei
                http://img229.imageshack.us/img229/8592/sigpic3405.png

                Comment


                • Acum aprox. 2 saptamani am facut revizia de 30000 Km. Schimbat ulei + filtru ulei, filtru aer, bujii, placute frana 600 RON.
                  Se auzea si un troncanit destul de tare, erau pivotii, schimbat ambele bascule inca 700 RON.
                  Last edited by z1nedine; 1 August 2008, 13:17.
                  Loganul Meu !

                  Comment


                  • Am gasit ulei mobil 5w40 syn, 4 L, 130 ron- urmeaza sa-l cumpar.
                    Am cumparat filtru ulei mann 14 ron, filtru aer mann 29 ron.
                    Ce parere aveti de bujii BERU 0002340500, si de placutele de frana FERRODO FDB1781?-urmeaza sa le cumpar.
                    Bujiile sunt 22 ron bucata, iar placutele de frana sunt 120 ron.
                    Intrebarea mea este urmatoarea: sa iau bujiile acelea sau sa ma rezum la cele de origine?
                    si o ultima intreabare: cat este distanta electrodului la bujie?
                    Multumesc.

                    Comment


                    • Cand fac schimbul de ulei trebuie sa schimb neaparat si filtrul de ulei ?
                      filtrul de benzina la cati km? Masina are 32000km si 4 ani face peste o luna
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • Da, se schimba si filtrul de ulei odata cu uleiul. Filtru de benzina nu cred ca ai, ala e continut in ansamblul pompei din rezervor. Unele versiuni de logan benzinar aveau filtru extern de benzina, dar cred ca s-a renuntata ulterior la el, adica au revenit la varianta cu un singur filtru, in pompa.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Mai mult ca sigur la el filtrul e in pompa, deci nu se schimba.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Revin cu intrebarea: ce parere aveti de placute frana FERRODO FDB1871, sau FERRODO FSL845 sau FDB845?
                            Dar de bujii Beru? Bosh?
                            Ce ma sfatuiti sa iau?
                            Multumesc.

                            Comment


                            • Iti recomand placutele de frana Bosch, cu codul 0986467720 si bujii tot Bosch, Super 4, cu codul FR78X 0242232802.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Trebuie sa fac si eu revizia la 60.000 la 1,4 mpi. Am vorbit la Iatsa Campina pentru programare service si a zis ca ptr Laureate Plus ma costa cam 1500-1600 ron. Mi-au zis si ceva de pompa de apa, ca poate trebuie inlocuita. Aveti idee cat costa asta? Apoi mi-au mai zis ca operatiunea dureaza 5-6 ore. Am programarea service luni pe 11 august la ora 10 la service-ul din DN1 si masina este inca in garantie. Ce parere aveti de costuri? Si cam ce se schimba in mod normal la 60.000, la ce sa fiu atent? Mie mi se pare cam mult 5-6 ore...
                                Merci anticipat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google