Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se schimba si pompa de apa la 60000km ??? :-?

    cate role si cate curele compun un kit de accesorii ? Eu am masina cu servo si ac. E buna CUREAUA TRANSMISIE 5 CANELURI ( L = 1750 mm ) - cu servodirectie , cu AC de la Conti (48ron) si ROLA GHIDAJ TRANSMISIE ( D = 60,2 mm , L = 25,5 mm ) - cu AC marca Ina (103ron). Am inteles de la service dacia ca nu s-ar schimba rola decat cureaua e adevarat ?

    placute de frana am dat comanda de marca bosch(sper ca sunt bune) 80ron si filtru combustibil marca Ufi (33ron)

    filtru de aer si de ulei am luat de la supercar si astept sa soseasca coletul - 40ron

    kit distributie am gasit acelasi model si la dacia si la magazine de cartier intr-o cutie pe care scrie renault piese de origine. Pret dacia 220ron iar la magazin 185ron. Am vrut sa iau kit bosch da cineva mi-au spus ca nu ar fi prea bune si sa iau curea CUREA DISTRIBUTIE ( 96 dinti ) 43ron si ROLA INTINZATOARE DISTRIBUTIE ( D = 55 mm , L = 22 ) 122ron -> cica aceste marci se gasesc pe logan, asa este ?

    v-ati uitat careva pe spate care ati facut rev de 60mii daca sunt uzati saboti de frana ?

    ulei o sa cumpar mobil synt s 5w40 3l undeva la 105ron

    filtrele de gaz nu le schimb acum sunt scumpe 320ron, le schimb peste 15mii iar bujiile le-am schimbat la 45mii.

    daca ar fi sa cumpar ce e mai sus revizia de 60mii mar duce undeva la 560-570ron piesele si 140ron manopera dacia deci total 700-710ron (fara filtre gaz 300ron si bujii 88ron)
    sigpic

    Comment


    • Stie cineva daca se intampla ceva daca ma duc la revizie cu cauciucurile de 205/60/r15 au ce comenta??? E prima revizie si nu stiu . Multumesc
      ABS+ 1.6

      Comment


      • Daca mie nu mi-au comentat la becuri si altele in mod normal nici tie nu ar trebui sa iti comenteze.

        mai am o precizare: mi-a ramas 1l de ulei (adica o cutie plina). M-am uitat aseara la ea si nu era nici macar desigilata. Asta inseamna ca ori la masina mea trebuie mai putin ulei decat la altele, ori mi-au "completat" cu ulei de la ei (ceea ce nu as prea crede) sau varianta cea mai plauzibila ca nu au stat sa se scurga tot uleiul.
        Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
        Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

        Comment


        • Verificata la rece nivelu, va fi intre min si max.
          Deci Bubu, tot n-am inteles cat te-a costat revizia (cu TVA inclus), ai scris un km si n-am inteles cat ai platit la ei (FARA piesele tale, ca le stiu).???

          Comment


          • 95.63 (de fapt 96 ca mi-a zis tipa "rotund").

            eu nu vorbeam de faptul ca nu e intre minim si maxim pentru ca e la maxim. Doar ca daca toata lumea zice ca intra intre 3,1 si 3,3 la a mea a intrat doar 3 ... Sic.
            Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
            Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

            Comment


            • In mod normal si firesc mai mult de ~80-90 lei n-ar trebui sa te taxeze

              Ia uite ce a spus Tavi acu vreo sapt ))) Am gresit cu vreo 10 lei.
              Deci e OK!.

              Insist la verificarea nivelului de ulei: las-o pe plan pf orizontal si dupa vreo 20 min verifica nivelu.

              Comment


              • Originally posted by andrei View Post
                @andreea13: La Dacoserv te lasa cu piesele tale.
                Si pe unde vine service-ul asta ?
                oricum..Ms Andrei.

                Comment


                • Originally posted by bubu_vasile View Post
                  Daca mie nu mi-au comentat la becuri si altele in mod normal nici tie nu ar trebui sa iti comenteze.

                  mai am o precizare: mi-a ramas 1l de ulei (adica o cutie plina). M-am uitat aseara la ea si nu era nici macar desigilata. Asta inseamna ca ori la masina mea trebuie mai putin ulei decat la altele, ori mi-au "completat" cu ulei de la ei (ceea ce nu as prea crede) sau varianta cea mai plauzibila ca nu au stat sa se scurga tot uleiul.
                  Nu au lasat sa se scurga tot uleiul din baie,la mine la 1.4 au intrat 3 si vreo 200ml mai exact aia 200ml a fost umplerea filtrului de ulei nou inainte sa il bag.

                  Comment


                  • Pai stai ca inca n-a verificat nivelu. Sunt aproape sigur ca e pe la miloc.

                    Comment


                    • Tavi: nivelul il verific maine la intalnire. Daca vii poate o facem impreuna. Oricum in mod clar l-a amestecat cu ceva si cel mai plauzibil a lasat din ala vechi pe conducta. Asta e. Banui ca pentru 200 ml ulei din ala vechi nu o sa se strambe masinuta mea.

                      oricum, cu cat gandesc mai mult la revizia asta cu atat sunt mai dezamagit de banii pe care i-am dat pe manopera.
                      E adevarat ca a face revizia la cei cu "firma si stampila" suna mai bine, dar mecanicul la care ma duc de obicei cu masina alor mei are 20 de ani de experienta in mecanica, si pentru banii aia mi-ar fi verificat mult mai multe. Incep sa ma gandesc serios sa nu ma mai duc la ei la revizii.
                      Si inca ceva, usile la care s-au uitat se inchid mai greu acum si probabil maine la intalnire o sa incerc sa le reglez cumva.
                      Mai am o intrebare: filtrul de ulei si cel de aer au termen de valabilitate ?
                      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                      Comment


                      • Mobil 1 5W30 SuperSyn e bun pt masina mea sau trebuie sa iau 5w40?? Multumesc
                        ABS+ 1.6

                        Comment


                        • Daca tot vrei sa dai niste bani, baga Mobil 1 5w30 ESP
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Salutare!

                            Trebuie sa merg luna asta la revizie cu golanasul. La ce service din Bucuresti ma lasa cu ulei+filtrele mele? Si sa stau langa mecanici cat lucreaza la masina.

                            Multumesc!

                            Comment


                            • Eu la AMG Pantelimon am fost cu consumabilele mele si am stat langa mecanic cat timp a bibilit masina
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Bubu_Vasile: uleiu la Verbita Arad NU se amesteca - cel putin 10 minute il lasa sa se scurca.
                                Inainte de a face presupuneri, trebuie verificat nivelu. Apoi aruncam cu pietre daca trebuie )))

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google