Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Florin80 View Post
    Ai bagat 3 litri sau ai mai avut vreun rest?
    3 litri am bagat (am avut 3 bidoane), e spre maxim nivelu.

    Comment


    • Originally posted by Eu4yas View Post
      Va salut. Nu am avut rabdare sa citesc toate posturile, asa ca daca cineva este dragut sa mai posteze odata ce a schimbat la revizia de 600000 km i-as fi tare recunoscator.
      Din cate am inteles eu pana acum:
      1. Filtru de ulei.
      2. Filtru de aer.
      3. Ulei (l-am schimbat la 47000 km), il voi schimba iar.
      4. Distributie.
      5. Pompa de apa - este necesar ?
      6. Placute de frana (le voi schimba fara dubii)
      7. Bujii - iar va intreb daca este necesar ?
      8. Uleiul din cutie - este indicat sau nu ?
      9. ................

      Este 1.6 MPI

      Va multumesc,
      La 60000 am schimbat: ulei, filtru de ulei, filtru de aer, placute frana( numai daca e necesar), bujii, distributie, pompa de apa( se recomanda sa se schimbe, dar daca nu ai bani o schimbi cand crapa,). Uleiul din cutie se zice ca nu se schimba niciodata, doar se verifica si se completeaza daca e cazul, dar dupa parerea mea nu strica daca il schimbi macar o data( cu prima ocazie o sa il schimb si eu, cred ca are specificatia 75W-80).

      Comment


      • revizie la 60000 km

        cu o intrebare deranjez: la cati bani ajunge o revizie completa la 60 000 km la un logan 1.4 laureate prin Iasi sau la roman. mentionez ca eu sunt din focsani si aici ma costa cam 1 580 ron, revizia completa. multumesc anticipat.

        Comment


        • Si cam ce intra in pretul ala? Pana la urma depinde ce se schimba: in afara de ce se schimba in mod obligatoriu mai pot aparea placute, discuri, saboti, etc. Nu sunt diferente mari la piesele de origine intre service-uri Dacia, ceea ce difera este manopera: unii factureaza la ora, altii la lucrare( ex.: inlocuire distributie, inlocuire placute, etc.).

          Comment


          • Pompa de apa o schimbi doar daca picura,in rest n-are rost sa o schimbi degeaba.Da ea semne.

            Comment


            • Revizia la motoarele pe benzina se face ori la un an, ori la (mai nou pt Logan Face lift) 20000 km. Problema e ca ma cam indoiesc de proprietatile uleiului magic de motor care il folosesc astia de la Dacia. Mi se pare enorm de mult sa faci un schimb de ulei la 20000 Km. Singura varianta e sa faci mai putini kilometri daca nu vrei sa cumperi alta masina mai repede de la ei.

              Comment


              • Nu te obliga nimeni sa schimbi uleiul de motor doar la revizia de un an sau 20.000 km...uleiul se poate schimba in service-urile lor separat de revizie
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Si chiar ca un schimb de oloi nu e chiar asa de scump, cu tot cu filtru si manopera nu depaseste 150 lei.

                  Comment


                  • @gabi l: Cam atat costa peste tot. Oricum nu iti recomand Caremil Iasi, mai bine mergi in Galati sau Tulcea daca vrei.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Originally posted by gabi l View Post
                      cu o intrebare deranjez: la cati bani ajunge o revizie completa la 60 000 km la un logan 1.4 laureate prin Iasi sau la roman. mentionez ca eu sunt din focsani si aici ma costa cam 1 580 ron, revizia completa. multumesc anticipat.
                      Ieri cand am fost la rev de 45000 km am intrebat cam la cat ma ajunge revizia de 60000 km. Mi s-a raspuns ca maxim pana in 12 milioane (1200 RON).
                      Intre 10 si 12 mil, asa mi-a spus si ca cica mai tre sa ma uit si pe cursul Euro, pot aparea ceva diferente la costul pieselor.

                      Comment


                      • Pana in 1.200 lei fara schimbarea pompei de apa, mai mult ca sigur.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Am 13000km si inca 3 luni pana la revizie, credeti ca ar trebui schimbat uleiul? Revizia spun ei ca ar trebui facuta la 1 an sau 20000km!

                          Comment


                          • uleiul e bine sa-l schimbi la un an de zile daca nu parcurgi un anumit nr. de kilometrii...deci daca ai facut astia 13.000 km cu acelasi ulei, schimba-l peste 3 luni cand faci revizia
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___30 View Post
                              Ieri cand am fost la rev de 45000 km am intrebat cam la cat ma ajunge revizia de 60000 km. Mi s-a raspuns ca maxim pana in 12 milioane (1200 RON).
                              Intre 10 si 12 mil, asa mi-a spus si ca cica mai tre sa ma uit si pe cursul Euro, pot aparea ceva diferente la costul pieselor.
                              Tavi unde ai facut revizia pana la urma?In ,,Vlaicu"sau in ,,Aradul Nou"??

                              Comment


                              • In Vlaicu (mi-a fost mai la-ndemana ) ).
                                Dar s-au miscat bine, fara sa le spun mi-au reglat si stropitorile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google