Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E vre-o regula la stropitorile astea ca ultima oara cand le-am reglat am consumat un sfert din vasul de lichid si tot nu sunt multumit?

    Comment


    • O sa razi dar eu le-am reglat pe fiecare sa bata in alt unghi..2-3 sprituri si iese parbrizul impecabil
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Oricum le-ai regla, tot exista momente cand nu sunt reglate bine.
        Le reglezi sa stearga cand mergi mai tare (120-140) nu-ti mai uda bine parbrizu daca mergi prin oras; le reglezi sa stearga bine la viteza de 70-80 , atunci la 120-140 iar nu mai bat bine.

        In viitoru apropiat o sa caut spritiere de alea cu trei canale, sterg mult mai bine, deci in loc de 4 sprituri ai 6 , se simte imediat.

        PS: Darkside , e buna metoda dar cel mai bine se potriveste reglatu in unghi diferit la spritiera cu 3 canale, leizar o faci

        Comment


        • are ceva daca nu am mers inca la revizie si am depasit cu 1000 km nr de km specificati pt urmatoarea revizie??masina e in garantie.ms si SARBATORI FERICITE!!!
          LOGAN 1.6 16

          Comment


          • Stai linistit ca nu se intampla nimic pt. 1000km: nici cu masina nici cu garantia, numai sa nu exagerezi.
            La una dintre reviziile din garantie am fost cu 1500km peste si nu a comentat nimeni nimic.

            Comment


            • @rares_unikat: Nu se intampla nimic, dar daca te intreaba cineva cand mergi la revizie de ce nu ai venit mai devreme, le spui ca ai fost plecat din tara.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Se poate sa imi spuneti va rog in ce consta intretinerea la Logan Benzina (poate si la logan diesel, dar am postat in threadul corespunzator) pe 200.000 km. Am inteles ca uleiul motor, filtrul de ulei, f. de aer se schimba la fiecare 10.000/1 an, dar nu stiu nimic de restul.

                Comment


                • La motorizarile pe benzina reviziile se efectueaza la fiecare 20.000 sau un an. La fiecare 40.000 km sau 2 ani se schimba bujiile, la 60.000 km se schimba curelele de accesorii si distributie si la 120.000 km lichidul de racire.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Si in afara de placutele de frana si pe langa ce am listat eu si tu alte consumabile nu mai sunt?

                    Comment


                    • Consumabile ar mai fi: sabotii si tamburii de frana spate, discurile de frana, discul de ambreiaj, pompa de apa, dar acestea se schimba cand se uzeaza, nu dupa un anumit nr. de km sau timp.

                      Din cate stiu eu fiecare masina are un carnet de intretinere unde scrie ce se schimba la fiecare perioada de revizie( cel putin a mea are).
                      Last edited by Florin80; 20 April 2009, 16:33. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • revizie la 20000 km (10 luni)

                        - manopera (1 ora): 65.45
                        - inlocuit filtru aer 10 minute: 6.55
                        - filtru ulei buc: 37.32
                        - garnitura buson baie buc: 1.56
                        - filtru aer buc: 56.42

                        total 167.34 lei

                        ulei Mobil1 esp 5w30 4L: 237 lei
                        sigpic

                        Comment


                        • Cam scump uleiul!

                          Comment


                          • Asta e pretul pentru Mobil 5W-30 ESP Formula, dar face pe deplin banii. Cel mai bine il simti pe forje( toarce altfel motorul).

                            Comment


                            • Schimb ulei si filtru de aer (ADRAS Militari)

                              Manopera
                              Inlocuire filtru ulei: 9,8
                              Golire ulei motor: 39,3
                              Schimbat filtru de aer: 19,7

                              Piese
                              Filtru ulei: 38,6
                              Filtru aer: 58,3

                              Total service: 166

                              Ulei Mobil 5W30 (3l): 165
                              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                              Comment


                              • De asta evit teparii astia,eu am dat la schimb de ulei 15-20 de lei,si imi schimba si filtru de ulei in banii astia,pentru cei care stiu service-urile din spate de la benzinaria Omv,in aparatorii patriei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google