Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut am si eu un logan 1.5 dci si doresc sa schimb kit-ul de distributie , am cumparat kit marca Gates , dar am nevoie indrumari la intanzintator , curea , semn pinion , ax came si semn pinion arbore cotit.Nu gasesc niciunde un ghid de indrumare .

    Comment


    • Service costa in jur de 100 - 150 de lei .
      MCV 1.5dCi & Volvo 2.5I

      Comment


      • Originally posted by lord_wader View Post
        Pana la urma am facut pasul spre Castrol Edge TD 5w-40
        Aviz tuturor: nu cumparati nici un fel de ulei de motor de prin supermaketuri, sunt la supreapret. Probabil mizeaza pe neinformarea oamenilor. In Carrefour Castrol Edge 5w-40 la 4L era fix 200RON, iar Magnatec la 4L era 175RON parca. Ca sa nu mai spun ca Mobil 10w40 era 120RON cu 40RON mai mult decat in alta parte.
        Eu am gasit la Autocenter in Pacurari bidon de 5L Castrol Edge TD 5w-40 la 199RON.
        Chestie ciudata: tipul de acolo, unul blond, incerca sa ma convinga ca acest ulei nu este bun pt Logan, argumentele lui fiind ca:
        -el nu a mai dat la nimeni cu logan
        -uleiul asta are norma 505 specifica VW
        -uleiul este produs special pt motoare TDI PD
        -Uleiul asta e pt masini cu filtru de particule, cu 2 sorburi etc BLa BLa, in schimb imi recomanda o "balarie", o "scursura" pe la 75RON 4L. Normal ca nu am cedat "presiunii" asa cum am facut alta data cand m-au convins sa imi iau texaco Havoline la mine in oras. De data asta am mers fixat pe Castrol.
        maestre,ai dreptate cu Havolinul,;un coleg de-al meu baga havolin in solenza pe vremea cand conducea asa ceva,cam anul trecut,eu i-am recomandat ELFul sau VALVOLINE, a ales ELFUL si dupa 1 sapt.mi-a multumit si mia zis ca nu credea ca mai sunt si alte uleiuri care sa faca motorul de 1.4 mpi sa mearga mai silentios

        Comment


        • Trebuie sa fac revizia de 60.000 km la Loganul meu 1,5 dci si as vrea sa o fac intr-un service autorizat din cauza distributiei mai ales. Imi puteti spune, va rog, in Timisoara, in afara de Auto Europa, mai este cineva autorizat sa faca revizii? Am sunat la ei, tipul cu care am vorbit la telefon mi-a zis ca va fi in jur de 2000 lei la care se va da un discount (cat anume nu am idee). Ma ajutati va rog cu un sfat, adica unde sa fac revizia sa aiba costuri mai acceptabile. Mersi.

          Comment


          • Revizie 60000 Km

            Am un Logan 1.5 dCI de 5 ani, de curand am facut 57000 de km. Se apropie revizia de 60000 de km, nu am schimbat distributia la 4 ani.
            Pana acum toate reviziile le-am facut la reprezentanta Dacia (Feleac - Cluj), pentru ca nu ma pricep/ nu am avut timp/nu am vrut batai de cap gen cautat piese, ulei etc. Preturile au fost ok, zic eu, intre 400-600 ron.
            Revizia de 60000 ar costa in reprezentanta in jur de 1800 ron, suma e semnificativ mai mare, asa ca am inceput sa caut altermative. Am motive sa cred ca sunt si alte probleme (de exemplu gropile se simt altfel decat in urma cu un an), piese care trebuie inlocuite , deci pretul probabil va creste. Am cateva intrebari, incerc sa le structurez pentru a primi raspunsuri clare:

            1. Ce anume se schimba la revizia de 60000? Filtrul de ulei, de aer, de motorina, uleiul, distributia. Mai este altceva?

            2. Daca as cumpara eu aceste piese, si le-as schimba la un service normal, as iesi semnificativ mai ieftin decat in service-ul Dacia? Daca e vorba de 100-150 ron, nu imi fac de lucru.

            3. Distributia se cumpara "la pachet"? Adica kitul ala contine tot ce trebuie? Ca nu as vrea sa iau separat curea, intinzatoare (am vazut pe aici, nu stiu ce inseamna), etc, si apoi sa nu se potriveasca. Imi puteti recomanda o firma anume?

            4. La fel la ulei si celelalte piese (filtre), imi recomandati o firma? Cei de la Dacia imi prezentau de obicei 2 tipuri de ulei si eu o alegeam pe cea mai scumpa, pentru ca diferenta de pret nu era mare.

            5. O intrebare poate proasteasca: Schimbarea distributiei afecteaza in vreun fel directia? Adica trebuie reglata directia dupa?

            6. Cam cat costa revizia de 60.000 km la un service normal, cu piese cumparate de tine? eventual daca stiti un service bun in cluj...

            7. Piesele se pot cumpara direct din service, fara sa umblu dupa ele prin magazine?

            Multumesc.

            Comment


            • Am vazut ca multi cumpara ulei Castrol Edge 5w40, mai nou si eu tot de asta cumpar. Cineva spunea ca nu trebuie de ala cu norma VW-PD, exista si alt fel de Edge 5w40? voi de care luati? Eu am luat de ala pe care scrie "pentru PD" dar si chestia cu Renault PKW*

              Si inca o intrebare: de unde luati filtre de ulei Renault? eu nu gasesc decat Mann


              poza apartine colegului $ok
              Attached Files
              Last edited by lord_wader; 15 April 2011, 20:02. Reason: poza

              Comment


              • Se pare ca m-am hazardat. De data asta am gasit si eu filtru de ulei Renault made in France(8200768913) 24Lei, mai avea 3 in ditamai magazinu. Se pare ca MANN si Bosch domina piata. Ulei tot de ala Castrol Edge 5w40, super oferta inca valabila in Iasi la Autocenter: 165RON 4+1L(aviz celor care cauta ulei). Iar daca iti iei si filtru de la ei ai schimbul gratis.
                Filtru de aer....nu am mai vrut originalul de 80-90RON asa ca am ales unul "original" 55RON cu burete, culoare la fel, si are Holograma si cutie Renault(8200023480). Made in Eu. Pe filtru scrie Clio II 1.5Dci(daca vreti poze pot pune).

                Comment


                • De curand mi-am facut revizia de 60.000 km. Am ales:
                  - ulei Castrol Edge T.D. 5w-40 5L = 180 lei
                  - filtru ulei Mann w79 = 25 lei
                  - filtru aer Mann C 3875 = 45 lei
                  - filtru motorina Delphi = 120 lei

                  Este prima oara cand nu montez filtru de aer cu burete. A mai avut cineva filtru de aer Mann? Cum se comporta ?

                  Comment


                  • revizii logan dci

                    Originally posted by 1.5 DCI View Post
                    Salut forum (de fapt noul forum Logan)!

                    @alint (ce ti se skimba in afara de ulei, filtre? cam cat costa fara uleiul lor?):
                    Ce se schimba la prima revizie la diesel este: ulei, filtru ulei si filtru aer. Se mai fac o serie intreaga de verificari si in functie de stare iti mai pot face si alte operatii.

                    Rugaminte pentru administratori: avand in vedere ca avem logan pe benzina si pe motorina si ca reviziile sunt diferite cred ca ar fi bine ca acest thread sa fie splitat in revizii diesel si revizii benzina in functie de km la care se efectueaza (de exp revizie diesel 10.000 km).

                    daca are cineva drum prin metro sa imi spuna si mie cat costa 4 litri de ulei castrol gtd magnatec 5W40. multumesc anticipat.
                    la diesel se fac reviziile la fiecare 10000de km si de fiecare data se schimba ulei,filtre,inclusiv filtru de motorina,se verifica placutele de frana si articulatiile,jocuri roti,etc. la ulei eu am incercat cu ulei Castrol o data si am observat ca dupa 3-4000 de km,nivelul scade si trebuie completat. Apoi am mers pe Mobil la trei revizii(ultimele)si sunt f.multumit. nu mai completez deloc intre schimburi si trage motorul la fel de bine. eu fac reviziile la IATSA Campina,chiar daca ma costa drumul 50 de ron in plus,sunt f.multumit,reviziile se fac asa cum trebuie,ba chiar operatiuni de verificare in plus. costurile sunt mai mici decat in Bucuresti si una peste alta ies mai castigat. iar sevice-ul este mai mult decat OK,ai siguranta schimbarii pieselor si a operatiunilor efectuate. va recomand tuturor fara nici o retinere sa faceti incercarea. pisele le cumpar din targ de la Vitan,am obtinut preturi f.bune si au si originale,se mai pot negocia(ex.ulei mobil 5Litri=90ron,filtru motorina original 90 ron.placute TRW-uri 60 ron,filtru aer 20ron,filtru ulei 10 ron etc.)..... sper ca v-am fost de folos.

                    Comment


                    • In cartea masinii am vazut ca filtrul de motorina se schimba la 20.000, iar filtru de aer mai jos de 40RON nu am gasit niciodata

                      Comment


                      • Asa este, in carte filtru de motorina se schimba la 20.000km, eu il schimb o data cu uleiul la maxim 10.000km. Si eu am cumparat piesele tot din vitan, in fiecare duminica dimineata vin baietii cu piese de la pitesti. Am cumparat filtru motorina de origine 40 lei, filtru aer 15 lei, filtru ulei 10 lei, filtru polen 20 lei. Atasez si poze cu piesele cumparate.
                        Attached Files
                        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                        Comment


                        • Am facut si eu revizia de 50000 de km la Dacoserv in Militari (de 3 ani fac la ei) si m-a costat cu tot cu ITP (s-a potrivit bine cu revizia) 800 de ron, cu schimbat filtre, ulei (Castrol) si placute de frana! Cei de acolo mi-au spus ca pt revizia de 60000 trebuie sa schimb distributia, care ma costa 1000-1200 de lei tot kitul! Oricum nu cred ca o sa astept pana ce fac km astia, o sa ma duc mai devreme cu ea, normal, cum fac rost de bani!

                          Comment


                          • Detaliaza, please, compozitia acelei sume de 800 lei
                            Piesele, fiecare ce pret a avut, manopera, ITP etc...

                            O consider o suma aproape dubla fata de normal.

                            Filtru de motorina a fost cumva schimbat acum? (nu prea era timpul lui, ca si km, dar nu este exclus)
                            Merci!
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                              • Taxa ITP - 100.00 lei;
                              • Element filtrant aer - 71.23 lei;
                              • Set placute frana - 166.89 lei;
                              • Filtru ulei - 32.26 lei;
                              • Ulei Castrol SLX 5W40 5L - 272.92 lei;

                                Manopera:
                              • Revizie vehicul - 118.05 lei.


                              Total: 761.35 lei si plus atentia pt mecanicul cu care fac tot timpul revizia, asta ca imi place de el (hahahaha), m-a costat 800 de lei!

                              Comment


                              • Am facut azi revizia de 100.000, practic au fost 97.999.

                                Cu 2 zile inainte am fost sa o verifice si mi-au spus ca trebuie schimbate doua bucse la bratul dr, si o articulatie axiala.

                                N-am fost eu, a fost tatal meu, altfel eu comandam doar filtre BOSCH si/sau MANN.

                                Filtru ulei: Clean Filters Made in Italy 17 RON
                                Filtru motorina: MAHLE 120 RON
                                Filtru aer: Clean Filters 34 RON
                                Articulatie axiala: TRW 85 RON
                                Bucse brat(x2): Lemforder 126 RON
                                Ulei: Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 138 RON

                                In urma inlocuirii legaturii axiale, am refacut obligatoriu geometria rotilor.
                                Eram curios si pe spate cum sta treaba, fiind inlocuita puntea dupa un accident.
                                Eu nu stiu sa aiba ceva reglaje puntea, dar din fisa, vad ca se incadreaza, unghiurile, in marja.

                                Pe fata am o nelamurire,la unghiul de cadere al rotii de pe partea dreapta.Atasez doua poze, sa vedeti despre ce e vorba.


                                Pret piese : 525 RON
                                Manopera : 290 RON

                                TOTAL : 815 RON
                                Attached Files
                                Cumpar volan de Duster

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google