Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc mult ! deci e acelasi pt amandoua?

    Comment


    • Sigur 100 %, eu tot întrebam de filtru de motorină pentru Euro 5 şi toţi îmi spuneau că este la fel cu cel de la Euro 4 !
      Şi m-am convins la revizie că aşa este !
      Last edited by Ampt; 10 April 2012, 19:19.

      Comment


      • Am rezolvat cu garantia. Am fost la alt dealer, m-au pus sa astept cam jumatate de ora, m-am certat cu ei, si intr-un final, m-au intrebat daca mai am factura de la service de unde am facut revizia...factura pe care nici macar n-am luat-o atunci. pana la urma, am rezolvat si cu factura (un prieten d'al meu lucreaza la service acolo, si mi-a dat o copie a altei facturi din aceeasi zi, de la alta revizie). maine la ora 13 am programare sa imi schimbe capetele de bara. Multumesc frumos, si, sa ne auzim de bine!

        Comment


        • data viitoare pastreaza toate reviziile daca e in garantie si incearca sa le faci la ei . putea fi ceva la motor si atunci ar fi fost groasa.
          mai ales la diesel unde toti ne sperie cu injectoarele...

          Comment


          • Originally posted by indescifrabil View Post
            Senzorul este refolosibil, il iei de la filtrul vechi si il pui la cel nou.
            Nici macar de acolo nu il iei, am impresia ca deja este pe masina, din fabrica, fiind conectat cu o mufa. Eu asta am dedus cand am schimbat filtrul de motorina, ca filtrul in sine nu vine cu senzor ci masina detine un senzor din fabrica care se monteaza in capatul noului filtru.

            PS: inseamna ca acum 2 ani cand am dat 170RON pe filtrul de motorina E3 si 80RON pe cel de aer am fost un mare fraier din moment ce unii cumpara cu 100-110RON E3 si filtre de aer "originale" cu 40RON

            Comment


            • 170 lei mi se pare oricum mult. am dat 128 lei la dacoserv pe filtru euro4 (care apropo, am inteles ca n-are senzorul refolosibil. vine fiecare cu senzorul lui)
              vad ca asa stie si dani030669

              Originally posted by dani030669 View Post
              depinde de lotul de fabricatie, la mine este cel de mai sus (scurt si cu senzorul de apa detasabil) la alte e4 este cel lung cu senzor atasat (nerefolosibil http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1590 ). ori cauti dupa codul VIN al masinii la un magazin sau service care are programul de la Dacia, ori te uiti intre aripa si contra-aripa pe dreapta sa vezi filtrul pe care il ai.

              Comment


              • Filtrul de E3 a fost mereu mai scump, acum stiu si eu ca am dat mult 170, intre timp tot in acelasi loc am gasit mai ieftin.

                Comment


                • Originally posted by lord_wader View Post
                  ... si 80RON pe cel de aer am fost un mare fraier din moment ce unii cumpara cu 100-110RON E3 si filtre de aer "originale" cu 40RON
                  Eu la Euro 5 am dat pe filtrul de aer (modelul de filtru este total atipic) 90 Ron şi nu l-am luat din reprezentanţă unde era vreo 97 ron !

                  P.S. Concluzia este că am fost şi mai fraier decât tine ... !

                  Comment


                  • nu va suparati la revizia de 110,000km ce ar trebui sa ii schimb inafara de ulei, filtru de ulei,filtru de aer,filtru de polen si filtru de motorina,antigelul l-am schimbat la 90,000km ,uleiul de cutie l-am schimbat la 100.000km,ce ar mai trebui sa ii schimb.

                    Comment


                    • Când ai schimbat ultima oară lichidul de frână şi plăcuţele ?
                      De verificat discurile de frâna, saboţii, de curăţat EGR-ul !
                      Last edited by Ampt; 11 April 2012, 23:20.

                      Comment


                      • placutele le-am schimbat la 70,000km,orcum le spun sa mi le verifice,lichidul de frana niciodata,saboti la fel,la egr-ul mie cam teama sa ii las sa mil curete,orcum acuma o sa ii schim lichidul de frana ca am uitat de el,ca dupa aceia vine revizia de 120,000km si acolo ma rupe la bani,mersi de informatie.

                        Comment


                        • Astazi am cumparat si eu filtrele si uleiul pentru revizie, de la piesenet ro - Recomand, au preturi bune si piese originale de calitate.

                          Ulei Elf Turbo Diesel 10w40 - 4L
                          Filtru ulei MOTRIO (filtrele de ulei si aer Motrio eu le-am ales, aveau si originale)
                          Filtru aer MOTRIO
                          Filtru motorina Euro3 original

                          Total: 210 lei

                          Am vazut si kitul original de distributie, m-am uitat la el are si certificat de garantie, urmeaza sa-l cumpar in curand, era 320 lei!
                          Attached Files
                          Last edited by florin.fanatik; 12 April 2012, 15:31.
                          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                          Comment


                          • Motrio este de fapt tot piesa originala numai ca este mai ieftina un pic.

                            Este o marca Renault. Aceste filtre le gasesti si in reprezentante.
                            sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                            Comment


                            • @florin.fanatik : Le-ai ridicat personal de la ei ?

                              Originally posted by B-53-SDP View Post
                              Motrio este de fapt tot piesa originala numai ca este mai ieftina un pic.
                              Nu este deloc aşa !
                              Este o alternativă la piesele de origine, recomandată de Dacia după ce maşina iese din garanţie, pentru reducerea costurilor !

                              Altfel, ţi le-ar monta în reprezentanţă de la prima revizie !
                              Last edited by Ampt; 12 April 2012, 16:56. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • @ampt - esti putin cam restrictiv cu "Motrio" pentru ca nu se aplica doar la Reteaua Dacia ci la tot ceea ce inseamna "by Renault" si in poza ai dovada...
                                Attached Files
                                sigpic
                                Ambition 1.5 dc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google