Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost si eu la revizia de 10000km.
    Schimbat filtru aer, filtru ulei, ulei Dacia Oil(Texaco,Belgia)+manopera=
    =244 RON
    L-am cunoscut pe mecanic si mi-a golit si filtru de motorina, nu stiu daca asta inseamna purjare, pt ca a decat a desfacut capacelul de la filtru de motorina si a scos motorina actionand pompa (basica neagra).
    Faza dura a fost ca m-am dus la service-ul asta pt ca a fost singur din PH care pune si alt ulei in afara de Dacia si Elf. Cand am facut programarea au zis ca au Havoline, dar dupa ce a dat uleiul vechi afara au constat ca nu mai decat Dacia Oil. S-a inebunesc nu alta si ca sa o rezolve cumva,au umblat la rezerva de ulei Dacia Oil facut de Texaco.

    Comment


    • Inca nu a venit timpul sa fac prima revizie, dar mi-i s-a recomandat oficial (de catre Adras, sunt cel mai aproape de mine ) sa fac primul schimb de ulei la 5000 km. I-am intrebat daca pot veni cu ulei cumparat de mine (cel mai bun de pe piata,nu cred ca e bine sa ne zgarcim la ulei) si iata ce mi-au raspuns :

      " in legatura cu solicitarea dumneavoastra de a efectua schimbul de ulei la 5.000km,noi nu agreem materiale aduse de client.uleiul care il folosim noi in US ADRAS este cel agreeat de DACIA 10w40(marca DACIA).costurile schimbului de ulei se ridica in jurul sumei de 270RON."

      In cazul asta, va rog sa-mi spuneti ,cine stie , care dintre service-urile autorizate Dacia din Bucuresti, iti face schimbul, oficial !, cu ulei adus de tine ?

      Comment


      • @Zett - hai mai , tu chiar ai muscat momeala , cu rezerva de ulei?
        @CRISX - oficial , nici un service, neoficial te mai poti descurca.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • @CRISX: Dacoservul te primeste cu uleiul tau si Auto Marcus Grup.
          @FLORYN: Exista 2 tipuri de Dacia Oil: Dacia Oil (facut de Lubrifin, semi-sintetic) si Dacia Oil Plus (facut de Texaco, semi-sintetic).
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • multumesc !

            Comment


            • Andrei, sti vre un service in apropiere de Sibiu unde pot sa merg cu uleiul meu?

              Comment


              • M-am programat pentru revizia de 1 an la Gammis, Medias, in 8 februarie... Costa aproximativ 3 milioane, cu uleiul lor.
                vali007 sa sti ca la Gammis poti sa mergi cu uleiul tau,. Am vorbit astazi cu un tip de acolo si mi-a spus ca pot sa merg cu uleiul meu, dar nu este recomandat sa fac asta in perioada de garantie.

                Comment


                • Mie imi iese din garantie,si ma gindeam sa fac singur revizia la 20 000.Cu uleiul,filtrul de ulei si de aer n-ar fi o problema...dar nu stiu ce sa ma fac cu cel de motorina,ca prea e bagat rau...parca l-ar fi pus dinadins acolo,ca sa-l schimbi numai la ei...Stie cineva cum il pot schimba singur? Are cinava vreo schita care sa ma ajute?

                  Comment


                  • Merci mult bluee. Ma gandeam sa fac schimbul la 5000km.

                    Comment


                    • Originally posted by vali007 View Post
                      Andrei, sti vre un service in apropiere de Sibiu unde pot sa merg cu uleiul meu?
                      Si la Emilian poti sa mergi cu uleiul tau.

                      Originally posted by bluee View Post
                      M-am programat pentru revizia de 1 an la Gammis, Medias, in 8 februarie... [..] Am vorbit astazi cu un tip de acolo si mi-a spus ca pot sa merg cu uleiul meu, dar nu este recomandat sa fac asta in perioada de garantie.
                      Nu te mai lua dupa ce zic mecanicii de acolo. E bine sa pui alt ulei, unul full-sintetic, daca vrei sa mearga bine motorul si mai tarziu sa n-ai probleme, mai ales ca nu mergi mult cu masina.
                      Uleiul Dacia Oil e semi-sintetic si nu e bun.
                      Si poti pune ulei Elf, full-sintetic, care este recomandat de Dacia pentru cine nu vrea sa puna Dacia Oil.
                      Chiar si cei de la Dacia spun ca poti folosi alt ulei, numai sa fie tot de acelasi tip cu Dacia Oil (10W40 de exemplu). Daca vrei iti pun si raspunsul primit de la Vocea Clientului referitor la asta.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Chiar nu stie nimeni nimic legat de problema mea?

                        Comment


                        • In principiu se poate desface, dar trebuie data bara jos, il schmbi si pe cel nou il amorsezi.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Am observat ca are un capac de plastic sub bara.Pe acolo nu se poate?Cei de la service cum procedeaza? Chiar dau bara jos?

                            Comment


                            • Andrei, iti multumesc pentru sfat..O sa pun un ulei full sintetic...Am citit pe forum toate posturile legate de ulei si chiar ma gandeam sa pun full sintetic..O sa cumpar 5 litri de ELF.

                              Comment


                              • Revizie 20.000
                                Schimbat filtre aer, ulei, motorina.
                                Uleiul meu Castrol Magnatec 10w40 5L-130 RON
                                cost revizie=350 RON.
                                @CRISX Daca tu dai 270 Ron pt un schimb de ulei..atunci eu ma fac mecanic..Nu mai dati bani aiurea la toti tembelii care va cer nu stiu ce suma enorma si va pacalesc cu tertipuri ca ei nu agreaza nu stiu ce produs..Dacia a zis clar ca poti pune ce ulei vrei tu..daca este uleiul tau de vina pentru defectiuni ulterioare atunci saluti!!In rest vad ca peste tot numai la japca cu reviziile..eu o sa-mi cumpar si filtrele de acum inainte..in 3 luni de zile le-au si scumpit!!
                                Va invit la Buzau pentru revizii clare si fara japca!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google