Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutam. Ai iesit bine. Si eu sunt de aceeasi parere ca sunt seriosi si nu te golesc rau la buzunar.
    Eu am fost la ei cu a mea (1.4) la 7500 sa schimb uleiu'. Operativi si la obiect fara comentarii ca de ce il schimb asa devreme si ca de ce pun alt ulei.
    Cu faza ca nu te lasa inauntru, nu mi se pare ceva deplasat, iti dai seama ce ar fi acolo daca toti ar sta pe langa masinile lor. Dar e bine ca de la bar poti vedea masina.

    Comment


    • Imi vine si mie randul la revizia de 10.000 km...am 2 optiuni ...Prisma Braila sau Nalba Galati...le-am trimis mail si am primit raspunsuri...
      BUNA ZIUA.
      COSTUL ESTIMATIV AL UNEI REVIZII DE 10000 LOGAN 1.5 DCI ESTE DE 250
      RON.ACEASTA SUMA INCLUDE:
      -INLOCUIRE ULEI MOTOR SI FILTRU;
      -INLOCUIRE FILTRU AER;
      -OPERATII DE CONTROL CONFORM CARNET INTRETINERE;
      -MANOPERA.
      VA RECOMANDAM SA INLOCUITI IN CADRUL ACESTEI REVIZII SI FILTRUL DE
      MOTORINA ,PENTRU PROTEJAREA INJECTOARELOR SI A POMPEI DE
      INJECTIE,COSTUL
      ACESTUIA ESTE DE 130 RON.
      ULEIUL MOTOR ESTE RECOMANDAT DE DACIA :10W40 DIESEL,NORMA ACEA B2.
      CONFORM LEGILOR PRIVIND PROTECTIA MUNCII, PERSOANELE NEAUTORIZATE NU
      AU
      ACCES IN HALA DE PRODUCTIE.
      CU PLACERE, RECEPTIA SERVICE MECANICA, SC NALBA SA.

      si...

      Buna ziua,
      Conform manualului de intretinere, la prima revizie (10000 km), se inlocuiesc:uleiul motor (ulei Dacia 10W40-recomandat de uzina), filtrul de ulei, saiba de la busonul baie, filtrul de aer; in plus se o serie de controale gratuit.Costul acestei revizii este de 260 RON, daca nu mai doriti sau nu mai este nevoie si de alte piese ce nu fac obiectul garantiei (gen lichid spalare parbriz, antigel etc).Pe timpul perioadei de garantie nu se poate monta filtru de polen, intrucat se intervine asupra cutiei de climatizare, iar deteriorarea acesteia implica scoaterea din garantie a piesei (insa la fata locului va putem da niste sfaturi in acest sens).Conform procedurilor si a regulilor Dacia, clientul poate asista la o parte din efectuarea reviziei, insotit de unul din consilierii service.
      Mentionez ca pentru efectuarea reviziei este necesara o programare cu aproximativ 4-5 zile la receptia atelierului.

      Off-topic:Stie cineva ce tip(un cod ceva...) de filtru de motorina trebuie pentru 1.5 dci 70 cp?
      sigpic

      Comment


      • Codul e 7701 066 680, filtrul e original Renault, in cutie galbena. Filtrul e marca Delphi si are senzor de apa.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • la care te-ai hotarat sa mergi? ai luat iatsa in considerare?

          Comment


          • si eu tot in jud arad la dealeru verbita miam facut in august revizia de 10.000 (diesel)
            filtru aer,uleri 5 l dacia oil 10w40,filtru ulei,manopera=1.980.000Lei
            bonus o vesta portocalie cum zicea omologu nostru mai sus si am putut sa stau alaturi de masina mea dind niste indicati ce ma nemultumeau.
            sigpic

            Comment


            • Off-topic:@POP...inca nu m-am hotarat...la IATSA o sa trec personal...nu au adresa de mail.
              sigpic

              Comment


              • Cum sa n-aibe mail:
                autoservice@iatsacampina.ro
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • @andrei,asta o stiu e adresa de la IATSA Campina,in principiu ar trebui sa faca aceleasi lucruri si la aceeasi bani dar ma indoiesc de acest lucru.Oricum de curiozitate o sa le trimit si lor un mail.
                  Trecand la subiect...schimb sau nu filtrul de motorina?Sau ii pun sa il purjeze si in functie de ce gasesc in el decid pe loc?Pana acum...la 9500 km am pus 465,5 litri de motorina doar de la peco
                  sigpic

                  Comment


                  • E aceeasi firma, aceleasi preturi la toate 3 service-urile.
                    Filtrul de motorina eu zic sa-l purjezi acum si pe la 15.000-20.000 km sa-l schimbi. Daca masina merge bine, nu trepideaza, nu "da in nas", nu e cazul de schimbare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Originally posted by valeriuciprian
                      @andrei,asta o stiu e adresa de la IATSA Campina,in principiu ar trebui sa faca aceleasi lucruri si la aceeasi bani dar ma indoiesc de acest lucru.Oricum de curiozitate o sa le trimit si lor un mail.
                      Trecand la subiect...schimb sau nu filtrul de motorina?Sau ii pun sa il purjeze si in functie de ce gasesc in el decid pe loc?Pana acum...la 9500 km am pus 465,5 litri de motorina doar de la peco
                      filtru de motorina se inlocuieste la 20.000 km deci la a 2a revizie
                      iar din 5000 in 5000 de km se face purjarea
                      sigpic

                      Comment


                      • Ce sfat imi dati, dupa ce ies din garantie sa mai merg la revizii in service? Uleiul si filtrul pot sa-l schimb si eu doar.

                        Comment


                        • Nu mai merge in service, dar distributia, placutele si alte chestii mai importante eu zic sa mergi la un service sa le schimbi.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Purjarea se face de la service..? eu acum am in jur la 5200 de km.. si aprox cat costa ?
                            LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                            Enter the Matrix

                            Comment


                            • Costa in jur de 50 ron si se face in service.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Ok ms. si ce face mai exact? il da jos si il curata ma gandesc
                                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                                Enter the Matrix

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google