Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Verificare 50000 1.5 65 cp: 8 milioane.
    Verificare 60000: 12 milioane.
    E posibil? Dai 20 milioane intr-un interval de 10000 km?
    Datele care le-am dat sunt reale, prietenu' meu cu diesel, atata l-a costat.
    Mi se pare mult.

    Comment


    • #77
      Foarte mult, exagerat de mult, pentru amandoua. Era iesita din garantie si a avut alte piese de schimbat? Sa zicem ca la cea de 60.000 mai merge pt ca s-a schimbat distributia dar la 50.000 e prea mult.

      Comment


      • #78
        Nu e normal, la 50k e posibil sa fi avut ceva probleme (i-au schimbat ceva defect), in mod normal ar fi trebuit sa coste in jur de 3 mil. La 60k e firesc, pt ca se inlocuiesc curelele (inclusiv cea de la distributie) si costa manopera foarte mult.

        Comment


        • #79
          Am sa-l intreb desigur. Cred ca lau jecmanit pe fata. E taximetrist si e cam blegotan (fara legatura ca e taximetrist). Si un amanunt ce l-am ''prins'': nu a schimbat placutele de frana, a dat semnatura ca nu vrea sa le schimbe (uzura 80%)

          Comment


          • #80
            intrebare:
            tocmai mi-am facut revizia la 10.000 km
            am preferat sa fac un drum de alba (de la sibiu) pentru ca cei de aici au zis ca nu fac decat revizii cu ulei achizitionat de la ei. as fi luat elf, dar nu mai aveau....asa ca am luat magnatec-ul de la castrol 10w40 (ca tot e laudat pe forum) si m-am dus. initial au mustacit ca nu e tocmai in regula, pe urma au acceptat dar cu precizarea ca imi vor nota in canet ca am folosit ulei castrol (din cate stiu eu,castrol e omologat de cei de la reanult) am avut noroc ca am prins o tanti care nu am mai notat nimic in carnet decat ca am schimbat uleiul.intrebarea e urmatoarea: nu ar fi normal ca toate service-urile dacia sa aiba tarife egale? pentru ca mie nu mi s-a schimbat decat filtru de ulei, de aer si atat....dar mi-au facturat 204 lei ( se poate sa coste uleiul dacia numai 76 de lei, pentru ca initial au zis ca toata distractia costa 280 lei?)
            apoi....daca m-au ars, mai am ce sa le fac acum? banuiesc ca trebuie sa pastreze ordinele de lucru...dar traim in romania si imi e greu sa cred ca as putea vedea vreo factura de stornare de la ei...
            in rest, am nimerit un mecanic de treaba si sunt multumit de aurocar 2003 alba-iulia

            Comment


            • #81
              total costuri revizie : 150 lei (ulei castrol magnatec 10w40)

              materiale conform deviz: 102 lei (filtro ulei si filtro aer)
              manopera: 100 lei

              total:352 pret cu TVA

              in manopera de 100 lei a intrat si verificarea presiunii din roti, verificarea unui zgomot in stanga fata, la demaraj si frana brusca-cred ca era scutul nestrans suficient; a mai intrat si ungerea balamalelor de la usi, capota, portbagaj si datorita amabilitatii mecanicului mi s-au schimbat placutele de frana de pe fata de pe o parte pe alta, pentru ca uzura sa fie simetrica.
              amuzant a fost ca sria ca nu ai voie sa treci de linia galbena - si intradevar nu trecea nimeni, dar stand-ul unde mi-a fost repartizata masina era pe partea de din-naintea liniei galbene...asa ca am putut povesti cu mecanicul

              Comment


              • #82
                logan mcv 1.6mci (benzina) - mai am 1000km pana la revizie (50000),va spun pe urma
                Last edited by doru mmm; 25 October 2007, 05:50.

                Comment


                • #83
                  vezi ca e si topic special pentru benzinare.

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by doru mmm
                    logan mcv 1.6mci (benzina) - mai am 1000km pana la revizie (50000),va spun pe urma
                    ce revizie la 50de mii ca sunt din 15 in 15mii adica 15 30 45 si 60de mii de km...
                    si ce MCI??? o fi vreun motor nou jumi-juma si disel si benzina... si asa sar explica revizia la 50de mii

                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      la revizia de 10.000(august) km am facuto la Arad .. ma costat aproape la jumate
                      1.980.000 iar in timisoara la auto europa 3,5 mil
                      sigpic

                      Comment


                      • #86
                        La Verbita banuiesc. Sunt destul de ok si nu te frig la buzunar. Aici am sa o fac si eu. Eu nu stiu cum drac iti stabilesc astia tarifele, e o zapaceala generala. Nu-i corect.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Octavian___28
                          La Verbita banuiesc. Sunt destul de ok si nu te frig la buzunar. Aici am sa o fac si eu. Eu nu stiu cum drac iti stabilesc astia tarifele, e o zapaceala generala. Nu-i corect.
                          da la verbita si amabili is tovarasi de acolo da la fiecare revizie o vesta reflectorizanta+ alte chesti misto fata de tm care abia acuma iau copiat
                          sigpic

                          Comment


                          • #88
                            Unde sa fac rezivia de 10000km in S6 Bucuresti?

                            Am un diselache cumparat de la ADRAS si tot la ei accesorizat. Acum am implinit 10000km si am programat masina la revizie tot la ADRAS. M-am uitat aici pe forum de curiozitate sa vad si eu ce fac aia la prima revizie. Mie la tel astia de la ADRAS mi-au spus sa vin cu copie dupa factura masinii si cu talonul si ca ma costa 370 RON si atat. Ori eu pe forum am vazut scoruri mai mici. Adevarul e ca mai am cate ceva de lamurit cu ei, de ex senzorii de parcare nu mai functioneaza si cum sunt instalati tot de ADRAS, daia m-am programat tot la ei la revizie. Insa sa dau 370 RON pe revizia de 10000km parca e cam mult. Nu am vazut pe forum nici o revizie de 10000 atat de scumpa. As putea sa ma duc la ei numai cu problemele de garantie la accesorii si sa-mi fac rezivia in alta parte. Eu stau un Dr Taberei in Bucuresti. Unde ma sfatuiti sa fac revizia si cam cat costa?

                            Mersi.
                            Bogdan

                            Comment


                            • #89
                              Du-te la Dacoserv, o sa coste 200 ron, maxim 250 ron.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #90
                                Mersi. Am sunat la Dacoserv si mi-am programat masina. Costa 220 ron cica. E o mare diferenta fata de tariful ADRAS. O sa va spun impresii dupa.

                                Din pacate o sa mai fac un drum si la ADRAS pentru senzorul de parcare pus de ei si care nu mai merge. Dar aia ar trebui sa fie gratis ca doar am platit odata produsul si manopera de montare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google