Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am facut azi revizia la 10000 (AutoEuropa).
    Super rapid (maxim 1h30). Schimbat filtre ulei si aer si un bec in bord: cost 270 RON. Uleiul l-am cumparat eu: Castrol Edge 5w40 (190 RON). A mai uns baiatul balamalele de la usi si mi-a purjat filtrul de motorina. Eu sunt multumit: cost intretinere Logan pe primul an de numai 460 RON.

    Comment


    • Am intrebat la Darex in Suceava daca trebuie purjat filtrul si s-au uitat crucis la mine, cica doar il schimba si asta cand se aprinde in bord becul, cred ca e vb despre cel de la frana de mana.

      Comment


      • Facut azi revizionu de 30.000 la auto euroPA foarte multumit; ulei Elf turbo diesel,filtru aer ,ulei + manopera = de nepretuit
        placutele de frina mai merg inca 10.000 nu folosesc mult frina de picior
        sigpic

        Comment


        • @gigiman: Adica ei asteapta sa se aprinde martorul din bord, ca e apa sau e murdar filtrul? Nu stiu de ce, dar nu ma mira...
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by boris View Post
            Ala la 20 de mi de km mdi_pro
            Mai am 3k si nu am luat concediu pe anu asta, daca intr-un week fac cam 0.5-0,8k, cati crezi ca fac in 2 saptamani mai ales ca am de gand sa plec prin tara?

            Multumesc @andrei, @valeriuciprian

            A mai ramas filtrul de motorina.


            Ca o paranteza am bara pe fata deformata rau din cauza caldurii, sincer sa fiu a inceput sa se lase cam de prin primavara, grila cromata cu model prestige s-a sters aproape complet, incerc sa schimb bara cu totul pe garantie sau sa faca lucrarea gratis, situatie asemanatoare e si la bara spate dar nu e asa pronuntat. Explicatia ing de acolo, data la 10k "e la fel la toate sau a fost lovita" ma lasa rece, am dat o caciula de bani si stiu clar ca nu a fost lovita, e cu siguranta un defect de material sau de montaj, ramane sa si recunoasca asta
            Last edited by mdi_pro; 4 September 2008, 23:43.
            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

            Comment


            • Mdi_pro...Si pe mine ma intereseaza codul de la filtrul de motorina
              Pana cai de la Dacia vor gasi o solutie sa intareasca acei colti de la bara pentru a nu se mai lasa uite aici o solutie care te-ar putea ajuta.
              sigpic

              Comment


              • Boris: Da am mai schimbat amandoua bieletele (pipa bieleta) si pe dreapta si pe stanga...Asta numa din cauza ca unde locuiesc eu am 500 m de drum de tzara)) si am mai schimbat de 2 ori placutele de frana si la 60.000 distributia ...ATAT...In rest motorina buna si dai sa mearga...
                Last edited by armand; 5 September 2008, 19:57.

                Comment


                • Originally posted by valeriuciprian View Post
                  ..... Uite aici o solutie care te-ar putea ajuta.
                  Merci de ajutor dar nu vreu sa ma complic deocamdata, e in garantie, sa puna mana sa rezolve.
                  Filtrude motorina e posibil sa aiba codul 8200 803 831 dar nu-s sigur trebuie verificat:
                  Last edited by valeriuciprian; 6 September 2008, 04:30.
                  http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                  Comment


                  • Salutare,

                    Am facut si eu revizia de 10000km la Dacoserv Militari. Ulei Castrol SLX Professional 5W-40, filtru ulei, filtru aer=323 ron; manopera 85 ron; rezulta un total de 408 ron. Data viitoare o sa imi cumpar eu uleiul... Dar de data asta mi-a fost lene si am zis sa nu faca figuri mai ales ca eram la prima revizie. N-am asteptat nici un pic din momentul in care am ajuns in service. Totul a decurs mai bine de cat ma asteptam. Am cerut purjarea filtrului de motorina... Dar mi s-a spus ca nu prea are rost, si am preferat sa il schimb la 20000. Au verificat roti, placute de frana, lichid de frana si erau ok.

                    @andrei: cum ti se pare uleiul Castrol SLX 5W-40? Mie mi se pare destul de scump (43ron l). Sper sa fie la fel de bun pe cat de scump e.

                    Comment


                    • E bun uleiul asta, e full-sintetic si e superior fata de Dacia Oil.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Cred ca orice ulei e superior Dacia Oil

                        Comment


                        • Originally posted by andrei View Post
                          @mdi_pro: Codul de la placutele de frana e 7701207066.

                          esti sigur? sunt mai multe modele pe piata, mai fac ceva verificari, sa nu dau banu aiurea.

                          @valeriuciprian - Am rezolvat cu filtrul de motorina Euro4 , trimit o poza cu filtrele pentru 1.5 dci 85cp

                          Filtru ulei - 20
                          Filtru motorina cu senzor - 130
                          (nu se livreaza decat pe original, aftermarket Delphi numai la dealer)
                          Filtru aer pentru conditii grele(cu burete) - 27 -50 (depinde de producator eu am ales mai scump-asta se poate lua si de la dealer)
                          Attached Files
                          Last edited by mdi_pro; 7 September 2008, 19:06.
                          http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                          Comment


                          • Nu sunt 100% sigur, pentru ca nu stiu exact marcajele de pe etriere la Prestige dCi.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Nu mai stiu sigur, dar parca etrierele au stantat un romb.
                              Pun o poza cu codul dat de tine.
                              Attached Files
                              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                              Comment


                              • Uleiu dacia oil tot de lubrifin e facut si uleiu elf tot de lubrifin brasov
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google