Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca e negru rau e posibil sa nu-l fi schimbat. Sau nu l-au scos pe tot si au pus mai putin ulei de la tine.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Am sunat la receptie la service si mi-a zis omul de la receptie care mi-a preluat si masina ca pot sa intreb si pe altii dar uleiul la motoarele diesel se face negru in decursul a cateva minute de mers si mi-a dat niste cauze pe acolo.

      Comment


      • Dupa ce am schimbat uleiul, am facut cateva sute de km si tot era deschis la culoare, foarte putin se inchisese... Parerea mea este ca nu ti-au schimbat uleiul. Nu se poate ca in 5 km sa se innegreasca. Doar nu ai cenusa in motor si s-a amestecat acolo. In locul tau as face taraboi la service, ameninta cu OPC, etc....
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • Mai bine suna la Vocea Clientului, sa vada opinia lor. Asa ceva nu e normal, dupa numai 5 km sa se innegreasca. Deci clar e ceva dubios.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Depinde de cat de multa mizerie in in motor si cad de bine l-au lasat la scurs, doar un pic de ulei sa ramana ca se inegreste. Eu am avut un Audi cu multi km si era negru imediat ce il schimam stiu ca ai putinikm dar poate nu s-a scrus tot, dar atata timp cat s-a facut schimbul cred ca nu e nici o pb.

            Si hai sa fim seriosi doar nu sunt batuti in cap la service sa nu-ti schimbe uleiul si sa gatimotorul in urmatorii 10.000 pana mai faci o revizie?
            Eu zic ca l-au schimbat si poti sa stai linistit.
            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

            Comment


            • Nu stiu sper sa ai dreptate dar am trimis un mail la vocia clientului anyways sa vad ce duma ami dau aia.

              Comment


              • Vineri ma duc la autoeuropa celalat service autorizat din TM sa-mi repare un stop spart si aripa zgariata si eventual arunc vreo pastila si pe la aia sa aud pareri , pana atuncea sa vad ce duma dau astia de la vocea clientului.

                Comment


                • Noroc la toti! Avand incredere in Andrei am sunat la Dacoserv (Bucuresti) pentru revizia de 20000 km (am si facut-o):

                  - Ulei Castrol SLX 5L :_____210,50 Ron
                  - Filtru Ulei :_____________24,94 Ron
                  - Element Filtrant Aer :____83,03 Ron
                  - Filtru Motorina :________120,02 Ron
                  - Manopera :____________84,97 Ron
                  _____________

                  Total : 523,46 Ron

                  Oamenii pe acolo au fost foarte draguti, erau curiosi de ce nu am mai facut revizia la AutoCobalcescu, si am dat si de un mecanic super de treaba, langa care am stat pe toata durata verificarii masinii. Per total am fost multumit si o sa mai revin la urmatoarea revizie la ei!
                  Last edited by Edy; 19 August 2008, 16:28.

                  Comment


                  • Originally posted by denisa View Post
                    In carnetul de intretinere pe care l-am primit odata cu masina - un Ambition 1.5 dci 85cp - in aprilie 2008, scrie ca reviziile se fac la fiecare 10 000km...
                    Am citit tot threadul si tot nu inteleg cum e cu reviziile pentru diesel la fiecare 10 sau 15 mii de km.
                    Daca e asa, reviziile le faci la 10.000 km. Inseamna ca masina era pe stoc de prin ianuarie-februarie...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • As vrea sa stiu si eu daca uleiul si filtrele sunt bune pt prima revizie la logan 1.5 dci 85 cp va rog mult sa imi raspundeti....Sambata ma duc la revizie
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • Ulei da ,filtru aer nu,filtru ulei nu stiu.
                        Filtrul de aer trebuie sa arate asa...la fel ca la motorul de 70 cp.
                        Attached Files
                        Last edited by valeriuciprian; 20 August 2008, 21:14.
                        sigpic

                        Comment


                        • Filtru dece nu este bun... Ca eu nu pot face diferenta am luat de renault..asta l-am luat de la magazin au zis ca asta este de disel...dar vad ca este diferenta mare
                          Last edited by kata dog; 20 August 2008, 21:18.
                          sigpic

                          Comment


                          • Am editat postul anterior si am pus si foto...Ceea ce ai tu cred ca e filtru de benzinar...

                            Nu stiu de ce am avut impresia ca ai motor de 85 cp...Dar oricum acela e filtrul de aer dat jos de pe masina mea(70cp) si tot acel filtru de aer se potriveste si pe 70 cp si pe 85 cp.
                            Incearca maine sa scoti capacul de protectie de la motor si vei vedea suportul de la filtrul de aer
                            ...E dreptunghiular si eventual mergi la magazinul de unde ai luat filtrul si roaga-i pe cei de acolo sa iti arate unde vine montat acel filtru pe care ti l-au dat.
                            sigpic

                            Comment


                            • Pai am 85 cp si am sa ma duc maine sa il schimb...Acum m-am mai uitat pe net si am vazut ca ce am eu nu are nici o treaba cu filtru adevarat.. iar daca mi-au dat filtru de aer prost cred ca si ala de ulei este lafel
                              sigpic

                              Comment


                              • Mi-am facut programare la revizia de 30.000 de km, dar din pacate tocmai joi pe 28 trebuie sa ma duc. Pana atunci o sa sar lejer de 31000km . Cat de mult risc sa pierd garantia?. O sa incerc sa sun maine iar sa vad poate ma programeaza mai devreme.
                                MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google