Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Andrei: ce stii despre magnatec si slx? Ce imi spuneau aia de la magazin e ca nu se mai face magnatec ci doar slx? Desi am vazut in Sibiu la alt magazin (Iony) Castrol Magnatec 5W40 4 litrii 125 Ron 5 l 166 RON?

    Apropo de ulei. NU stiu daca el e cauza dar masina consuma cam cu 0,5 - 0,8 l mai putin in oras decat inainte, e si cald dar totusi e o diferenta.

    Stii cumva cine e producatorul TWR ? Scrie pe unele piese ce se vand pt Logan, am inteles ca sunt bune sau de fapt sunt cele originale.
    Am cumparat un pivot pt partea stanga pt ca avea joc si l-am schimbat acas' (deh...Socru mecanic) 35 RON. Nu avea rost sa schimb tot bratul (nashpa originalului in 20.000 km avea joc)
    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

    Comment


    • Asa e, Magnatec-ul nu se mai produce, ci se produce SLX. E acelasi lucru, doar numele difera. Ceea ce vezi tu prin magazine, adica bidoane de Magnatec, sunt ramase pe stoc.
      Consumul mai mic se poate datora si uleiului dar si filtrului de aer schimbat.
      Despre TWR nu stiu nimic.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Merci Andrei de raspunsuri
        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

        Comment


        • Am o nelamurire:
          In cartea de intretinere a masinii zice cam asa: revizia la diesel 70cp se face o data la 15.000km sau 1an. Tot in cartea aia parca am gasit ca se recomanda pentru cei ce merg foarte mult in oras(erau trecute anumite conditii pentru fiecare motorizare in parte) sa faca revizia sau anumite schimburi de consumabile(nu mai tin minte exact) mai des si anume la 7.500km(ptr diesel).
          Daca stie cineva despre ce este vorba si cum trebuie sa actionez, pentru ca intr-o luna de acum o sa ma apropii de 7.500km si merg cam 90% in oras.
          Chiar as dori sa merg sa schimb uleiul si ce se mai poate schimba dar fara sa fac revizia in sine.
          Last edited by nr4; 22 July 2008, 22:27.

          Comment


          • Da, daca mergi mult in oras se schimba filtrele de ulei si aer si uleiul, la 7500 km, dar fara sa se treaca in carnetul de intretinere.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • revizia de 10.000

              Am ajuns si eu la revizia de 10.000 km de fapt 9812 km , pe care am facut-o la Sighisoara la Dacia. Pe ansamblu intre multumit si foarte multumit.
              - ulei Castrol Magnatec Diesel 5W-40 (5l) = 180ron ( dus de mine );
              - filtru ulei = 22.6 ron;
              - filtru aer (cod 8200431081) = 64.00 ron;
              - Filtru motorina ( la cerere ) ( cod 7701066680) = 119 ron
              - manopera = 60.69
              - total = 446.29 ron
              Cel mai important lucru a fost ca mi s-a permis sa stau langa masina.
              Faza cu purjarea filtrului de motorina mcanicul a zis ca este " o abureala " pentru ca daca filtrul ( hartia filtranta, cartusul ) este imbacsit degeaba il purjezi. Cel mai in regula este sa il schimbi.
              Atasez poze cu cartusul filtrului de motorina, care zic ca atara destul de bine.
              Bafta tuturor la revizii.
              Attached Files

              Comment


              • Foarte bine ca ai schimbat filtrul de motorina. Hartia lui arata destul de bine totusi.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Si eu tot asa zic ca hartia filtrului arata destul de bine. De alimentat am alimentat numai din pompa, foarte rar " mulsa " si aceea tot din pompa luata direct in rezervor.
                  Am o intrebere la cei care au avut probleme cu injectoarele, ce simptome are masina inainte de a pica injectoarele?

                  Comment


                  • Simptomele sunt trepidatii la ralanti si lipsa de putere, uneori.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Andrei, recomanzi sa se mearga intr-un anume fel cu masina ca sa nu pice injectoarele? Eu oricum nu merg subturat cu ea, adica niciodata sub 2000 de ture...

                      Comment


                      • Daca nu schimbi sub 2000 rpm si nu mergi cu ea supra-turata, e bine. Motorina sa fie de calitate, si nu e nici o problema.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Merci de raspuns andrei.Niciodata nu schimb sub 2000 rpm iar la fiecare revizie le cer eu sa imi schimbe filtrul de motorina. Alimentez numai de la petrom si pana acum nu am avut probleme. O intrebare..Cam la ce suma se ridica revizia de 60 000km?

                          Comment


                          • In jur de 900-1000 lei costa.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Saru mana pt raspuns. In afara de revizia obisnuita si schimbatul distribuitiei, mai fac si altceva? Ca mi se pare destul de mult 1000 ron...

                              Comment


                              • Se schimba ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de motorina, cureaua de accesorii, kit-ul de distributie, la care se adauga manopera.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google