Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu as zice sa alegi un 5w40, care e mai subitre la rece, decat un 10w40 care e mai vascos. Si Mobil, normal.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Originally posted by iuli81 View Post
      Ce ulei ma sfatuiti sa aleg pentru a mea masina? La prima revizie am bagat Mobil 10w40 dar vad discutii cum ca 5w40 e mai bun.

      Se recomanda asa dar un mobil 5w40 sau altceva? Sau sa merg in continuare pe 10w40?

      *stiu ca s-au pus 1000 de astfel de intrebari dar vreau sa iau uleiul sa-l am pt cand fac revizia si nu ma hotarasc nicicum. Vreau simplu: eu as alege A sau B. Nu vreau parerile celor care nu stiu ce vorbesc.

      Multumesc
      Ce sa zic eu la dci-ul meu am bagat numai 5W-40 si motorul se comporta foarte bine,consum mic,etc.
      Unul din cele mai bune uleiuri este Mobil 1 dar daca vrei poti sa pui si ceva mai ieftin si eu zic la fel de bun Castrol.

      Comment


      • Sunt putin nelamurit in ceea ce priveste operatiunea de purjare a filtrului de motorina.
        La mine a demontat un capac care avea un cablu de senzor (banuiesc ca era senzorul de apa in filtru de motorina) a scurs tot ce era in acolo si a mai pompat ceva motorina folosind "para" pentru amorsarea manuala a instalatiei de alimentare.
        Asta trebuia sa faca sau mai era ceva ?
        Nu cumva la revizia asta trebuia verificat si calculatorul de bord ? Daca nu s-a facut ce pierd sau ce risc ?

        Comment


        • La cererea ta, puteau sa faca si testul CLIP.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • O sa il cer data viitoare Dar ce imi arata acest test ?

            Comment


            • Imi cer scuze daca s-a mai discutat si (sau) de offtopic, dar, eu nu sunt lamurit ce ulei bun sa bag in masina.
              Am inteles si eu ca e cel mai bun 5W 40. Dar ce marca sa bag?
              Elf, Castrol, Mobil, etc nu stiu daca sunt chiar atat de bune (originale), scrie pe ele made in UE, EC, etc, deci nu sunt originale (nu scrie de tara de origine).
              Am auzit ceva discutii cum ca service-urile nu ar accepta Castrol (ca ar avea draci pe el), ca strica motorul in timp, ca se depune pamant (de flori) din cauza lui pe circuitul uleiului, ca se specifica: uleiul adus de client in cartea service si pierd garantia la motor, etc.
              Si totusi am posibilitatea sa-l aduc eu din Germania, este in jur de 50 E la 4 litri si m-i se pare ca scrie pe el made in Germany, deci nu cred ca ar fi nasol.
              Ce parere aveti despre Omv Bixxol, scrie pe el made in Austria si nu cred ca ar fi naspa, contrafacut, am vazut intr-un poll ca a votat doar o singura persoana.
              Imi cer inca odata scuze daca v-am plictisit si sper sa ma ajutati si pe mine in alegerea uleiului, pentru ca in 2 luni trebuie sa-i fac si eu revizia si inca nu am gasit ceva bun.

              Comment


              • Am facut revizia de 1 an la Automoldova Piatra-Neamt. 370RON m-a costat, am schimbat uleiul si am pus ELF Excellium 5W40(nu accepta sa vii cu uleiul tau). Mi-au spus ca nu e necesar purjarea filtrului de motorina (am doar 6000km). In final...Multumit!

                Comment


                • Revizie la 1 an:
                  ulei Elf 10W40 (5 litri din care au intrat doar 4L)-85ron
                  filtre (aer si ulei)-55 ron
                  Ambele achzitionate din targul Vitan...
                  Manopera la Auto NESTI-129 ron(cam mult zic eu)
                  Total -269 ron
                  DATA viitoare ma duc la Meridian(430 ron era revizia la ei dar cu piesele si uleiul lor)
                  Per total NEmultumit ,dc luam ulei 5W40ma costa 339ron,plus ca nu tu pus pe tester ,nu tu purjat filtru motorina ,singur plus a fost ca m-au lasat sa stau langa masina...
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by slucian118 View Post
                    Dar ce imi arata acest test ?
                    Erorile, normal...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Prima revizie 7450km, am fost chiar astazi. Dacia Verbita -Aradul Nou. M-am programat cu o zi inainte. Servicii ireprosabile (no coment).
                      -schimb ulei (Mobil-semisintetic 10W40 de la ei)-5litri, bidonul de 1l l-am primit inapoi cu 800gr. In el si cu recomandarea ca la revizia urmatoare sa-l aduc cu mine si atunci sa iau doar 4l.- pret ulei, 23 ron./litru
                      - filtru ulei - 30 ron.
                      - garnitura buson baie - 2,5 ron.
                      - filtru aer - 25 ron.
                      - purjare filtru motorina
                      - verificare directie si frane
                      - verificare instalatie electrica
                      - verificare stare caroserie
                      - verificare inchidere usi
                      Total revizie + manopera 266 ron. Durata aprox. 1 ora.

                      Comment


                      • Am facut si eu in sfarsit revizia de 20.000 de fapt am depasit am ajuns la 20.500
                        Am fost la Gammis medias.
                        M-au lasat sa aleg eu uleiul pe care l-am luat tot de la ei.
                        Aveau elf 5W40 si Castrol SLX 5W40 (mi-au spus ca magnatec nu mai este decat 10W40 ca noua serie e slx) - bidon 4 litri 152 Ron - au pus 4 litrii si e o cam 1 mm pe joja sub max.
                        La revizia anterioara mi-au pus 4.5 l si era peste maxim.
                        Restul reviziei a costat 266 RON (filtru motorina, ulei si aer + manopera)
                        Cu uleiul lor Elf 10W40 revizia era 350 RON
                        Per total multumit, dar nu au facut alte controale la partea electrica sau coroziune ca nu au tinichigerie si acum trebe sa ajung la Emilian in Sibiu inca o daca pana face masina 2 ani ca altfel pierd garantia la tabla.

                        Andrei: apropo: nu mi s-a facut control coroziune la 10.000 ca n-am cerut atunci si la Gammis nu fac asa ceva, trebe sa fac asa ceva pana la 2 ani? (parca scrie e undeva in cartea de garantie)
                        Ce parere ai despre uleiul ales de mine? Castrol SLX 5W40? Era mai bun ELF? (Mobil nu aveau ca il alegeam pe ala) Am vazut comentarii cam urate despre Castrol mai sus.

                        Una peste alta mi=au gasit joc la bratul de pe stanga si trebe schimbat, garantia s-a dus deci - desi ma mir cum s-a dus asa iute - renaul schima cu totul nu doar pivotul, se poate schimba dar facut de alta firma si nu da garantie. Bratul costa la ei 240 ron + 34 manopera - e mult?
                        Last edited by ovimiha; 10 July 2008, 21:47.
                        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                        Comment


                        • Ovimiha...Cum adica garantia s-a dus?(referitor la brat asa am inteles...Nu?)...Garantia e valabila 3 ani...Sau cat ai tu...Iti pot schimba bratul de 20 de ori daca e nevoie in acest interval bineinteles pe garantie.
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu am avut garantie 18 luni, masina are aproape 2 ani acum
                            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                            Comment


                            • Aha...Am inteles acum...
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by ovimiha View Post
                                Andrei: apropo: nu mi s-a facut control coroziune la 10.000 ca n-am cerut atunci si la Gammis nu fac asa ceva, trebe sa fac asa ceva pana la 2 ani? (parca scrie e undeva in cartea de garantie)
                                Ce parere ai despre uleiul ales de mine? Castrol SLX 5W40? Era mai bun ELF? (Mobil nu aveau ca il alegeam pe ala) Am vazut comentarii cam urate despre Castrol mai sus.
                                Nu trebuie facut control al tablei, neaparat pana la 2 ani. Oricand in 6 ani o poti face.
                                Uleiul e bun, dar nu e diferenta mare intre el si Elf.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google