Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Destul de mult. Deci 380 ron fara ITP. Uleiul a fost Dacia Oil?
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Originally posted by andrei View Post
      Destul de mult. Deci 380 ron fara ITP. Uleiul a fost Dacia Oil?
      Ulei ELF Diesel (5l platit) revizie la rent car service constanta care sar calu' cu preturile!

      Comment


      • Deci LOL am fost azi la autoeuropa si am intrebat cat ai revizia si daca pot sa vin cu uleiul meu si mi-a zis ca costa in jur de 3,6mil si nu pot sa vin cu uleiul meu.

        Comment


        • Vreo 340 te costa la verbita arad
          si eu ma apropi de 30 mi mai am vreo 1500 km si ajung la 30 si tot la AE ma duc
          sigpic

          Comment


          • Parca am vazut si revizii dub 3mil la 10mi km pe aicea pt 20ron nu ma obosesc sa merg pana la arad ca or avea si astia de la autoeuropa vreun ulei bun si stau in usa si ma uit ce face nu scapa de mine atarn 2 ore pe acolo

            Comment


            • In carnetul de intretinere pe care l-am primit odata cu masina - un Ambition 1.5 dci 85cp - in aprilie 2008, scrie ca reviziile se fac la fiecare 10 000km...
              Am citit tot threadul si tot nu inteleg cum e cu reviziile pentru diesel la fiecare 10 sau 15 mii de km.
              Logan Ambition 1.5 DC

              Comment


              • Dealer AutoMoldova - ROMAN
                Km: 20 000
                uleiul meu Castrol 5W40 magnetic
                de la ei : filtru de ulei, de aer, de motorina
                altele : gadilat peste tot, sters pe la motor pe acolo, indreptat alte chestii pe dedesubt, strans surubele, dat cu tot felul de doftorii pe la incheieturi, verificare directie, pus pe tester. Facut dus la urma
                Lasat : langa masina tot timpul, raspuns la orice intrebare, venit inginerii si gadilat la mine
                Foarte foarte multumit.
                Pret final cu tot cu uleiul meu : 520 RON

                PS: la mine in oras, la Caremil m-ar fi ajuns minim 650 RON cu uleiul lor, si nu m-ar fi lasat langa masina.
                Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

                Comment


                • Deci mi-am facut programare la autocardo pt revizia de 10mi si l-am intrebat pe respectivul daca pot sa vin cu uleiul meu si a zis ca da, dar ca ami scrie pe comanda tipul uleiului si ceva de genu ca nu raspund pt calitatea lui ca masina ai in garantie si bla bla.Acuma chestia asta ami afecteaza garantia cu ceva?

                  Comment


                  • Revizie 20.000 Motor Group Vaslui
                    Ulei Mobil 1 si filtru de ulei luate de mine, filtru de aer si de motorina de la ei.
                    Mi-au rezolvat cateva zgomote la usi, dar nu m-au scapat de scartaitul de la scaunul soferului, probabil o sa merg la Caremil sa cer sa-l schimbe.
                    Am putut sta langa masina, dar am vazut ca sunt ok si am fost si am baut o cafea, ca era cam de dimineata si apoi am plecat la SOVATA sa ma relaxez.
                    Last edited by vali007; 11 August 2008, 12:01.

                    Comment


                    • Am facut si eu azi revizia de 10.000 km, la Simpotrans in Colentina.
                      Uleiul a fost cumparat de mine, Elf 5W40 cu 135 lei, iar filtrul de ulei si cel de aer le-am luat de la ei.
                      Filtrul de ulei a costat 22.58 fara tva, iar cel de aer 58.xx fara tva.
                      Filtrul de aer il mai schimbasem la 7.000 km iar acum era deja plin de flori si frunze uscate, l-am mai schimbat odata.
                      Total: manopera, filtru ulei si filtru aer 152.11.
                      In service a fost bine, am stat tot timpul pe langa masina, a tras de ea fara sa-i spun nimic, nu m-a gonit nimeni afara pe perioada reviziei.

                      Comment


                      • Revizie 10 000km (de fapt 9700 )
                        Condorul Calarasi
                        Cost total manopera + piese / materiale = 244 RON
                        Schimbat filtru ulei, schimbat filtru aer, pus ulei de la ei, verificat si "gadilat" pe ici-pe colo masina.
                        Am mai dat 35 RON pentru instalarea unui filtru de polen care a costat 39 RON si pe care nu l-am cumparat de la ei ca nu mai aveau.
                        Acces fara probleme in service, pe langa masina, cu raspuns la intrebari, fara probleme.
                        Logan Ambition 1.5 DC

                        Comment


                        • Originally posted by blaze2k View Post
                          Deci mi-am facut programare la autocardo pt revizia de 10mi si l-am intrebat pe respectivul daca pot sa vin cu uleiul meu si a zis ca da, dar ca ami scrie pe comanda tipul uleiului si ceva de genu ca nu raspund pt calitatea lui ca masina ai in garantie si bla bla.Acuma chestia asta ami afecteaza garantia cu ceva?
                          Ceea ce spui tu este o lozinca pe care se pare ca o folosesc destul de multi dealeri DACIA. Vi se pare normal ca in situatia in care mergeti la revizia tehnica cu un ulei care este indicat de constructor dar nu este cumparat de la dealer sa vi se scrie balarii in carnetul de service al masinii???? Nu acceptati fratilor asa ceva!!! Va spun din proprie experienta, daca va cumparati materialele pentru revizii de la alti comercianti decit dealer-ii Dacia puteti reduce costul unei revizii cu pina la 30 - 35%. Vreau sa va spun ca in conditii normale, adica in situatia in care am avea parte de service-uri care sa nu ia pielea de pe noi, nu as renunta la serviciile d-lor. Masina mi-a iesit din garantie in 15 iunie, nu am avut garantie extinsa. O fi bine o fi rau ramine ca timpul sa dea verdictul. In perioada de garantie am facut 3 revizii. Prima la 10.000 km a fost zic eu in media pe tara ca pret si calitate. In schimb la revizia de 20.000 km m-au ciupit la greu. Calitatea lucrarii efectuate a fost OK in schimb pretul materialelor m-a terminat. Una mi s-a spus cind am intrat in service (450 - 470 lei) si alta am constatat cind am iesit - 600 lei. Revizia de 30.0000 km am facut-o cu materiale cumparate de mine de la diversi comercianti. Rezultatul a fost o reducere a pretului reviziei cu aproximatv 25% fata de pretul dealer-ului. Cum va spuneam la mijlocul lunii iunie masina a iesit din garantie si va spun sincer ca schimburile de consumabile intentionez sa mi le fac singur. Doar in situatia in care voi fi constrins voi mai pune piciorul in service. In aceasta saptamina voi schimba uleiul, filtrele si placutele de frina. Pret de achizitie pentru materiale 284 lei, manopera 000 lei. Astept preturi de la cei care au facut revizia de 40.000 km. Nu de la cei pentru care nu conteaza banii!!!

                          Comment


                          • Am facut azi revizia la 10k km 1.5dci autocardo TM ma costat 2mil cu uleiul meu.Si dupa ce am preluat masina am mers de la service la lucru vreo 5km am scos joja aea si m-am uitat la ulei si era destul de negru. Nelamurirea mea este daca nu ar fi trebuit sa fie galben avand in vedere ca la schimbat cu 5km nainte.(ulei utilizat castrol magnatec 5w40)

                            Comment


                            • Da uleiul nu trebuie sa fie negru la numai 5 km. La 50-100 km era normal. Ai stat langa masina? Filtrul de ulei s-a schimbat?
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Nu am stat langa masina si da filtrul la schimbat si mi la pus in portbagaj alaturi de bidonul de ulei gol cel de 4L si cel de 1L col cam 25%

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google