Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-ati pus pe ganduri cu joja aia.
    La mine au pus 4 litrii de ulei si pe loc drept era chiar un pic sub maxim. (a 2-a revizie)
    Cu 4.5l pusi la prima revizie a trecut binisor de maxim.

    Sa fie totusi nevoie de 4.5l si voi avea si eu joja de benzina de mi-o trecut peste max atunci?

    Acum...Cum e bine sa pui 4 l sau 4.5l ?
    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

    Comment


    • 4 sau 4,1 L sunt de ajuns. Si nu exista joje de benzina montate pe diesel!
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Originally posted by Teddy View Post
        Iata diferenta dintre cele doua filtre de aer, respectiv codurile:
        - 7701477208 costa 20 euro;
        - 8200431081 costa 15 euro.

        Personal vad ca cel cu burete negru (8200431081) se mai poate refolosi, daca este aspirat cu un aspirator foarte bun, ceea ce se vede si din poze, arata foarte bine dupa curatare.

        Nu va recomand sa puneti filtrul aspirat iar cand umblati sa scoateti filtrul sa curatati foarte bine tubulatura.
        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

        Comment


        • Merci Andrei, m-am linistit.
          Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
          http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

          Comment


          • Revizia Prestige 1.5 dci 85 CP (EURO 4)
            1. filtru ulei MANN W75/3 20 ron .
            2. filtru motorina RENAULT (EURO4) 7701478547 130 ron .
            3. filtru aer RENAULT 8200431081 (cu burete-conditii grele) 50 ron .
            4. filtru polen MANN CU1829 35 ron .
            5. placute frana TEXTAR 140 ron .
            6. ulei Castrol Magnatec Diesel 5w40 160 ron .
            7. Manopera (placute + REV.20000 KM) 110 ron .
            ================================================== ==== .
            TOTAL : 645 ron .
            Pretul dealerului era de 700 Ron + 250 placute frana
            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

            Comment


            • Originally posted by ovimiha View Post
              M-ati pus pe ganduri cu joja aia.
              La mine au pus 4 litrii de ulei si pe loc drept era chiar un pic sub maxim. (a 2-a revizie)
              Cu 4.5l pusi la prima revizie a trecut binisor de maxim.

              Sa fie totusi nevoie de 4.5l si voi avea si eu joja de benzina de mi-o trecut peste max atunci?

              Acum...Cum e bine sa pui 4 l sau 4.5l ?

              Atat timp cat este peste minim dar nu depaseste maxim totul e ok Recomandat este 4.5 l pe toate tipurile de motorizare 65,70,85. Regula insa este incalcata de realitate 4.1 65, 70 CP respectiv 4,3 pentru 85 depinde de indicatorii de pe joja .
              Personal am pus 4,3
              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

              Comment


              • Eu la 70 hp am bagat 4 litri fara sa schimb filtrul si a fost cu 2 mm peste maxim.
                Acum dupa 2500 Km am 2 mm sub maxim.
                tema, ideea si morala este banii
                banii este fericire restu' tot e amagire

                Comment


                • Azi am facut revizia de 20 000 la loganul meu 1.5 dci 70 cp la Iatsa Galati...
                  Filtru de aer-57 lei (cumparat de mine)
                  Filtru ulei -26 lei (cumparat de mine)
                  Ulei motor (4 l Dacia Oil) 10W40-64 lei (cumparat de mine)
                  Filtru motorina 124 lei (cumparat de la service)
                  spray curatat frane +vaselina transparenta 19.18 lei(de la service)
                  manopera 98,6 lei
                  Total= 388,78 Lei
                  Ulei am cumparat doar 4 litri deoarece mai aveam 6-700 grame de la schimbul anterior.
                  Placutele de frana nu au necesitat schimbarea ...Chiar si asa mi-am cumparat si un set de placute de frana la 180 lei.
                  Toate piesele cumparate de mine sunt originale.
                  Impresia referitoare la service-ul Iatsa Galati...Super buna...Transparenta totala si toata lumea e multumita.Multumesc Tibi.
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • Filtrul de motorina (cel vechi) arata destul de bine! Ce motorina folosesti?
                    tema, ideea si morala este banii
                    banii este fericire restu' tot e amagire

                    Comment


                    • Off-topic: Motorina de la Rompetrol si aceeasi statie rareori am alimentat din alta parte....Cei de la service imi recomandau Petrom-ul dar parca nu as renunta la Rompetrol chiar daca e mai scump carburantul...
                      On-topic: O completare la revizia facuta....
                      -am pus rotile de pe fata pe spate
                      -mi s-a eliminat scartaiala sabotilor spate ...
                      sigpic

                      Comment


                      • Off topic : cind dau cu spatele sau virez cu spatele spre dreapta se aude ceva scartaiind ca si tabla in partea din fata a masini si nush de la ce ar putea fi,mentionez ca nu sunt blanar,nu ii dau forja ca sa se duca planetarele,se intimpla cind cobor rampa de la garaj cu spatele sau cind o intorc
                        sigpic

                        Comment


                        • Am facut si eu ieri revizia de 30.000km (am ajuns la 31.500km la revizie pentru ca am avut tot felul de drumuri de facut recent si nu am avut timp sa ajung la service avand cam acelasi program cu al meu servici)
                          Schimbat ulei, filtru de ulei, filtru de aer.
                          Consumabilele au fost cumparate de mine: filtru de ulei si filtru de aer au fost 70 RON iar ulei am folosit Elf Turbo Diesel 10W40(acelasi ulei l-am folosit si la revizia de 20.000km fiind multumit de el) care m-a costat 140 RON-5L.
                          Au pus 4.2 L in motor de data asta(la revizia de 20.000km imi pusesera 4.4L).
                          Manopera a fost 60 RON(la un service "de cartier").
                          Total revizie: 285 RON cu tot cu spaga de 15 RON la cel care a facut revizia.
                          Revizia urmatoare o sa o fac la service autorizat tinand cont ca as vrea sa verific mai multe chestii, eventual sa si schimb cate ceva.
                          O sa trebuiasca schimbate placutele de frana cat de curand se pare. Au tinut destul de bine oricum, tinand cont ca la revizia de 20.000 km mi-au facut capul mare cei de la Meridian Vest-unde facusem atunci revizia- ca trebuie schimbate urgent, ca nu mai tin, ca maxim 3-4000km, etc.. Si uite ca de atunci au mers foarte frumos 11.500 km si inca mai duc cateva mii(eventual acei 3-4000km pe care mi-i zisesera ei acum 1 an )
                          Last edited by god; 22 October 2008, 12:56.
                          ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                          Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                          Comment


                          • Se pare ca nu o mai facut nimeni revizi deci nu is probleme
                            sigpic

                            Comment


                            • Revizii,,diesel!

                              Acesta este un topic pentru reviziile "tractorashelor"; tu ai un MPi!
                              Rog un moderator sa mute topicul anterior la locul sau.

                              "Ualcam in za clab"!


                              S-a rezolvat
                              Last edited by darksid3; 13 November 2008, 16:04.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Salutare !

                                Eu am acum aproape 22.000 KM si am aschimbat uleiul la fiecare 5.000 KM inpreuna cu filtru de aer si cel de ulei bineinteles iar la fiecare 10.000 KM am fost cu ea in service pentru revizie ca sa pun si stampila in caietul de intretinere a masinii si am schimbat de fiecare data la 10.000 KM si filtru de motorina.

                                Ulei am bagat numai ELF si sunt super multumit motorul se aude ca la inceput.

                                Numai bine.
                                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google