Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Durata reala a reviziei nu o sa fie niciodata cat scriu ei pe factura. Au niste timpi standard pentru fiecare operatie si dupa aia ne taxeaza chiar daca defapt dureaza mult mai putin(aceeasi situatie si daca dureaza mai mult, dar nu prea se intampla treaba asta )
    Si la mine pe factura de la revizia de 20.000 km apareau vreo 2 ore de manopera sau ceva de genul asta iar ei au terminat revizia in 40 minute.
    Eu ma apropii cu pasi grabiti de revizia de 40.000 km, dar ma voi apuca sa-mi iau frumusel ce este nevoie dinainte(cum am facut si la restul reviziilor) ca sa nu isi umble astia buzunarele aiurea. Le platesc manopera si la revedere.
    S-ar putea sa trebuiasca sa schimb placutele de frana(ramane de vazut in functie de starea celor de pe masina la momentul reviziei) si sa-l pun pe mecanic sa-mi "repare" niste scartaituri la interior si sa-mi stranga niste suruburi de la balamalele usilor...cam atat ar fi, asta daca nu apar si alte lucruri ascunse.
    Last edited by god; 23 January 2009, 15:08.
    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

    Comment


    • Eu o sa stau acolo si o sa fac gat daca ma trag pe sfoara ca deh daca suntem in Romania tre sa-ti dea tzeapa macar putin.In general se schimba pe la 20 sau 30mi placutele de frana avand in vedere ca nu am fost la rally cu ea ca nu prea ami dau seama din priviri daca mai merg pana la 30mi.

      Comment


      • Timpii de manopera sunt normati, nu se ia in calcul timpul efectiv necesar.
        Singurul care difera intre service-uri e pretul pentu ora de manopera.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • daca merg la revizie cu consumabilele mele, au dreptul cei de la dealer sa imi scoata masina din garantie. Nu cred ca scrie undeva in contractul de garantie ca ma oblig sa cumpar uleiul si piesele de la ei.

          Comment


          • sall
            mergi linistit ca nu se intampla nimic sunt obligati sa te accepte nu esti obligat sa cumperi de la ei .

            Comment


            • am intrebat mai demult si ma aburea unul .... ca daca merg cu uleiul meu(Mobil) pierd garantia la motor daca se intampla ceva.... ei tot Mobil imi puneau(sper)

              Comment


              • Nu se intampla nimic, dar se mentioneaza ca ai venit cu piesele tale pe carnet.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Eu am facut reviziile la automarcus si nu prea ii intereseaza pe mecanici mai ales daca le dai si lor de-o bere,altcineva nu a venit sa verifice nimic inafara de mecanici asa ca vezi cum te intelegi.

                  Comment


                  • Am facut revizia de 20mi si am platit un sac de bani. Filtru de ulei + filtru de aer 50ron Filtru de motorina 100ron Placutele de frana 100ron Ulei castrol magnatec 5w40 150ron Manopera 300ron (schimbat filtre,placute,uns niste chestii la inchidere care zdranganeau si strans cochilea din juru volanului care vibra uneori si un test de frana bonus cica ----------------------- Total 7mil (service autocardo timisoara) (consumabilele le-am dus eu)

                    Comment


                    • Hm.... cam mult cu manopera aia.. :| si eu sunt programat pentru maine la revizia de 20k si mi s-a spus ca o sa ma ajunga in jur de 500 -700 de lei ... sper sa fie mai putin totusi

                      Comment


                      • facut revizia de 15000 la nalba galati
                        am cumparat de la magazinul nalba(nu din service) consumabilile:
                        fitru motorina euro 4-118 lei
                        filtru aer- 65 lei
                        filtru ulei- 27 lei
                        ulei Dacia oil-10w40- 5 l -88lei
                        manopera 1,8 ore 110,2 lei
                        total 408,2 lei
                        am coborat in atelier de cate ori am vrut,am facut si un test pe calculator si totul e ok.
                        foarte multumit,la plecare am avut numai cuvinte de lauda pentru baietii din service.
                        am cumparat si ei au fost de acord dela magazin (se pare mai ieftin decat in service),cu conditia ca uleiul sa fie dacia.
                        atat timp cat il recomanda,pe asta il bag in motor.
                        sa nu poata spune ,in caz de ceva, ca e din vina uleiului pus de mine.
                        Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                        Andreea Trifu

                        Comment


                        • Am facut astazi revizia de 20k km ..
                          mi-au schimbat filtru de ulei... 30.70 lei
                          filtru aer 100.14
                          filtru motorina 147.73
                          ulei motor 10w40 Diesel T ...161.95 (pe bidon scrie Havoline)
                          subtotal.. 440.52
                          manopera 171.96
                          total: 612.48
                          concluzie... nu cred ca am sa mai trec pe la Rent Car Service de pe I.C Bratianu...

                          Comment


                          • Mult...ai platit mult pentru tot, din pacate
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • In aproximativ o luna se apropie sa fac prima revizie, adica la 1an. Am aproximativ 9800 km. Nu i-am facut nimic pana acum, adica schimbul de ulei pe la 7500 km asa cum era recomandat.
                              Trebuie sa imi fac cat de curand o programare la un service.
                              Care este de pe aici din prahova, care sa imi recomande un service bun. ?
                              As vrea sa cumpar eu uleiul ( as lua unul sintetic: magnetec 5W40 ), nu vreau dacia oil; si din cate stiu nu toate servisurile accepta consumabilele clientului. Mai ramane si intrebarea ,, unde este mai ieftin" , dar cel mai important este modul cum te trateaza ca client( deja am citit pe forum ce au mai patit altii ) , transparenta, etc.
                              Cu ceva timp in urma am cumparat o cotiera de la IPSO Ploiesti, si tot eram acolo i-am intrebat informativ daca la revizii acepta consumabilele clientului. Raspunsul lor a fost cam acesta:,, da se poate doar teoretic pentru ca va trebuie nu stiu ce acte si facturi, si riscati sa nu acceptam, dar practic va recomand sa renuntati si sa luati de la noi "
                              Deci deja au iesit din calcul.

                              Comment


                              • Ca service, iti recomand IATSA Campina.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google