Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gigiman View Post
    Eu v-am zis, in suceava revizia de 60000 la dci la dealer este 1700 de lei, acesta e pretul afisat
    La Buzau aceasta este undeva la 1200 de RON; si inca ceva,,, acel tarif cuprinde piesele si manopera pentru cele specifice celor 60000 de km? SAU,,,mai e pe acolo de schimbat o placuta-doua, vreo pompa de apa si alte bazdaganii?

    Am trecut de revizia de 20000 de km.
    Filtrul aer =75 RON; uloiul=158 RON, filtrul de ulei=20 RON (77 00 274 177); filtru de motorina de la ei=133.98 RON (77 01 066 680) si manopera=75,59 (cod 0008), cu tarif de 53.99*1.4 H; TOTAL=463.57 RON

    Si acum partea ciudata,,,in Martie 2008, la 10000 de km m-au taxat la manopera cu 51.63*1.4H, pentru revizia respectiva si inca 51.63*0.4H pentru {D/R filtru aer}, adica in total, manopera de 10000km fiind de 93 ron
    Ori au gresit atunci, ori acum (fiind si filtrul de motorina de schimbat, nu aveau cum sa taxeze astfel reviziile )
    Din doua una
    Last edited by 77sky; 28 November 2008, 11:47.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Pretul afisat cuprinde si manopera si consumabilele/piesele care se schimba la revizia respectiva, deci e un pret maxim si final.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Tarif

        Daca intr-adevar se platesc 1700 de lei pentru ce se intampla la revizia de 60000 de km, fara sa socotim alte piese schimbate, atunci este un pret "usturator"

        Imi poate cineva, va rog, sa imi spuna cate ore sunt alocate acestei operatiuni? (ma refer la timpul normat acestei revizii!, nu la cel efectiv de lucru...)
        Multumesc!
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • huzzy1981 Salut, sfatul meu personal este sa mergi in Roman la Service, ai sa fii super multumit, am trimis acolo mai multi colegi (dupa ce am facut revizia de 30.000Km) si nici unul nu a avut ceva de reprosat, fata de mult hulitul Caremil Iasi.
          "Salut, am trecut si de revizia a III-a efectuata la S.C. AUTO MOLDOVA S.A. Roman
          Revizia de 30.000Km (24300):
          Filtru ulei pentru 1,5 DCI codul : 8200867976 – 26.39lei
          Filtrul de aer codul: 8200431081 – 69.20 lei.
          Ulei Motor: ELF EVOLUTION SXR 5W40 Made in EU – 4+1 litri – 168.65 lei.
          Revizia: 99.01 lei
          TOTAL: 370.17 cu tot cu o garnitura de 6.92 lei (purjarea nu costa, la fel verificarea placutelor de frana, a dat jos de pe disc masurat (10mm) si efectuat proba pe standul de frana, uns toate balamalele, verificat calculatorul de bord, adaus la antigel si la lichid frana foarte putin, dar sa fiu eu multumit).
          Super multumit, ing. Bogdan Coteanu cel ce m-a preluat un tip de nota 20, la fel mecanicul Ionut si inginerul sef. Numai cuvinte de lauda..
          Bafta."
          Blue Diesel Tech

          Comment


          • Iti da voie sa stai gura casca in service?

            Comment


            • Am fost la Roman si te lasa in service sa vezi ce ii face masinii. L-am intrebat pe mecanic cate ceva, m-am uitat si eu pe sub masina sa vad in ce stare e, oamenii sunt foarte amabili, deci la urmatoarea revizie tot acolo ma duc....
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • Am si eu 19mi si urmeaza sa fac a doua revizie.Nu cred ca mi-au facut la prima revizie purjare.... Ai vreo problema?

                Comment


                • Oare cat e revizia de 60000 la dci la Roman?

                  Comment


                  • Gigiman, cel mai bine i-a legatura persoanl cu cei de la Roman si auzi cu urechile tale, eventual mergi acolo la revizie si ne spui concluziile tale, am spus si repet, pana in prezent sunt foarte multumit de calitatea serviciilor, sfaturilor. Bafta
                    Blue Diesel Tech

                    Comment


                    • off: o intrebare : Daca pui motorina in rezervor pana ''da pe afara'' exista vreun risc , se poate intampla ceva nasol? ( Exact pana in buza rezervorului )
                      Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                      Comment


                      • nici un risc iti spun eu din propria experienta, sa nu te sperii ca nu scade nici o liniuta dupa aprox 500km rezervorul are o marja de eroare + sau -, dar in cele mai multe cazuri +, acum depinde

                        Comment


                        • Gresit. Din cate stiu eu, daca umpli rezervorul pana la "buza", risti sa blochezi computerul si sa nu iti mai afiseze corect ce ai in rezervor. La toti cunoscutii, cand si-a ridicat masina, le-au zis cei de la reprezentante, ca daca fac plinul, sa puna pana se opreste pompa si sa un il incarce pana da afara. Daca gresesc, va rog sa ma corectati.

                          Comment


                          • mi-au zis si mie de la reprezentanta treaba asta, dar am pus de multe ori pana sus si nu s-a intamplat nimic

                            Comment


                            • Da, dar stiu cazuri care au patit-o. Au fost nevoiti sa mearga la reprezentanta, sa puna masina pe calculator. Acuma fiecare face ce vrea cu masina lui.

                              Comment


                              • @gigiman: Mai bine aflii direct de la ei cat costa a 6-a revizie.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google