Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • chiar daca au lucrat numai 40 de min..nu cred ca ai ce sa le faci..mi se pare ca sunt timpi standard pt fiecare operatiune..

    Comment


    • Pai si, unde scrie timpii astia? Ca eu am cautat si n-am gasit.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • am si eu o nelamurire ma apropii de revizie si as vrea sa pun ulei castrol diesel magnate 5W40. la carrefour cica ar fi castrol diesel magnatec dar ca ar exista 5W40 C3 si 5W40 B4.
        imi poate spune cineva care este diferenta si care ar fii mai bun?
        Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

        Comment


        • Ulei cu norma B4 se foloseste sigur ...la diesel...e o normativa eropeana parca...
          sigpic

          Comment


          • uleiurile cu urmat. indici ... ACEA B3 / 10W40 ptr diesel
            ACEA A3 / A1 / 5W30 sau 10W40 ptr benzina
            cutie viteze manuala 75W80 API GL5
            directie asistata DEXRON IID
            :popa:

            Comment


            • Pentru cei care stiu... la Vaslui te lasa sa vii cu uleiul tau fara sa te puna sa semnezi ca pierzi garantia?
              Mersi anticipat.
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • Originally posted by andrei View Post
                Si ai cerut si purjarea filtrului de motorina? Ca ar fi fost bine sa faci si asta.
                Eu am cerut-o , si mi sa zis ca nu este necesara, ca'i filtrul mare si ca nare nimic, etc. Deci in concluzie nici nu sa-u atins de el.
                , sunt cu ochii pe voi !
                :thumbsup:

                Comment


                • Foarte rau Florin...la mine cica mi-au luat proba din filtru cand l-au purjat...si nu avea impuritati...Daca in carte scrie ca trebui purjat mergi la ei si da-le cu cartea in cap...
                  sigpic

                  Comment


                  • Ar fi fost bine sa se faca purjarea filtrului, macar din 10.000 in 10.000 de km, ca sa nu mai zic ca unii fac operatiunea asta din 5.000 in 5.000 de km.
                    La motorina noastra, niciodata nu se stie daca are sau nu impuritati sau mizerii.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Am facut revizia de 30.000 km la SERVICE AUTOMOBILE DEVA
                      - ulei ELF Turbo Diesel 10W40 -5l (l-am cumparat eu) -100 lei;
                      - filtru aer (l-am cumparat eu) - 35 lei;
                      - filtru ulei - 22,68 lei;
                      - vaselina alba - 0,14 lei;
                      - lavete - 1,30 lei:
                      - receptie faptica - 25 lei;
                      - revizie 30.000 - 85 lei
                      Total 269,12 lei
                      In plus s-a inlocuit contactorul de pe cutie ptr. mers inapoi si claxonul, amindoua pe garantie, operatii care pe bani ar fi costat 266,65 lei.
                      De apreciat faptul ca baietii lucreaza bine si la vedere adica se poate asista la lucrare si se poate merge cu materialele cumparate de client cu conditia sa fie de calitate.

                      Originally posted by petroman View Post
                      D e c e ? de moft ?
                      Am facut revizia de 30.000 km si nu mi-au schimbat placutele de frina. Mi s-a spus ca mai pot merge cu ele pina la 40.000 km.
                      Last edited by andrei; 12 February 2008, 13:33.

                      Comment


                      • Depinde mult si de stiulul de condus, ca daca pui frane puternice sau mergi in oras mult cu opriri dese se duc placutele repede.
                        Oricum nu vad de ce la un benzinar ar tine 30.000 km si la diesel nu, ca tot placutele alea sunt.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Am si eu o intrebare urmeaza Sa fac revizia de 10.000 si am aprox 9.000 cu catzi km ma pot duce mai repede, sau mai tarziu ca am de facut un drum mai lung si sa stiu mersi
                          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                          Enter the Matrix

                          Comment


                          • Poti merge si pe la 9500 si le zici ca ai un drum lung de facut in afara tarii si ca o sa depasesti 10.000 km. Sau poti merge si dupa 10.000 km si la fel le zici, ca ai avut de facut un drum in strainatate si ai depasit.
                            Asta daca intreaba, ca deobicei nu intreaba, n-au ei treaba cu asta.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • deci cam cu 500 de km sa nu depasesc :-?
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment


                              • Originally posted by KeanuRev View Post
                                Am si eu o intrebare urmeaza Sa fac revizia de 10.000 si am aprox 9.000 cu catzi km ma pot duce mai repede, sau mai tarziu ca am de facut un drum mai lung si sa stiu mersi
                                Daca mergi mai repede chiar si cu 500 km nu e nici o problema. Recomandabil e sa nu treci peste cei 10000 km iar daca totusi treci sa nu fie de ordinul zecilor, pentru ca daca ii depasesti si se intimpla ceva la masina o sa te scoata de vina ca ai depasit limita de km prevazuta de garantie. Eu am facut prima revizie la 10.009 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google