Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by KeanuRev View Post
    Pai normal ar trebui sa te lase. Ii bai daca nu am facut purjare la filtru de motorina? si am 7500 de km
    la fiecare revizie se face eu asa stiu, sau macar la 20 000km cand se schimba filtrul de motorina

    Comment


    • la servis e ca la doctor -trebuie sa le dai spaga chipurile sa fie mai atenti, dar ei nusi dau seama ca pe spinarea noastra traiesc asa ca nici nu ar trebui sa comenteza ca nai voie sa stai linga masina in timpul reviziei (inseamna ca au ceva de ascuns) "niste mîrleti" daca au salopete albastre se cred chirurgi dar eu unul am vazut multi novici stau cite 2 ore sa se gandeasca cum se pune cureaua de distributie inapoi si pe deasupra incearca sa-ti mai si vinda ulei ,filtre si alte consumabile la jumate de pret,de unde de la cei care stau si isi asteapta masina savurand o cafea si chipurile au facut revizia (sursa sigura de informatie - fara nume - isi pierde serviciul dar asta e la CAREMIL IASI - nu mai zic la ce preturi au consumabilele te albesti cand ti se da factura si iti recomanda sa-ti mai faci si garantie extinsa

      Comment


      • Pai o sa fac la 10.000 ca priam data am vrut sa schimb filtru de motorina la 10.000 da o sa fac purjare si dupaia la 20.000 o sa il schimb
        LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
        Enter the Matrix

        Comment


        • @Petroman. Nu e ca la doctor. Te duci cu piesele tale si le ceri sa ti le schimbe (atentie!!! trebuie sa fie piese agreate de Dacia). Eu ma apropii de prima revizie si am sunat la dealer (tot la el o sa fac revizia si eventualele reparatii) si am intrebat daca pot veni cu piesele mele... mi s-a spus ca nu-i nici-o problema. Chestia cu garantia e optiunea clientului, daca o vrei trebuie sa respecti indicatiile Dacia (atentie! Dacia nu impune! doar recomanda). Daca in carnetul de intretinere scrie ca trebuie sa faci o anumita operatie... trebuie sa impui chestia asta la revizie, nu e bine sa te lasi la ce au ei chef sa faca sau sa nu faca, dar atentie la deviz!.

          Comment


          • eu am subliniat faptul ca trebuie sa dai si la mecanic o atentie chipurile pentru a fi mai atent cu masina ta ceea ce nu e normal(nu am dreptate?) - chiardac mai dai o caruta de bani conform devizului

            Comment


            • Practic ai dreptate... teoretic n-ar trebui sa ai! Dar poti impune si tu anumite limite, nu trebuie sa te supui orbeste unor reguli stupide. Am intrebat, spre exemplu, daca pot supraveghea masina pe timpul reviziei si mi s-a spus ca nu-i nici-o problema atat timp cat respect regulile de protectia muncii in hala de reparatii/revizii, problema e ca eu n-o sa stau pentru ca n-am nici timp nici chef sa stau langa masina, dar as fi curios sa vad ce se lucreaza la masina...

              Comment


              • Am mai precizat pe un alt thred. Dupa revizii imi creste enorm consumul. Aveti idee de la ce poate fi? Precizez ca in momentul de fata am un consum de 7,2- 7,5% pe traseul Drumul Taberei - Bulevardul expozitiei cu plecare de la 7:00 de acasa si de la servici la 17:00. Precizez ca nu am AC, deci consumatori: faruri, dezaburire, ventilator, casetofon. Motorina OMV Sprint Diesel.
                La 100 km/h consum de 5,4-5,5% cu 4 persoane in masina. in conditiile in care asta vara imi lua 4%.
                Inainte de aceaasta revizie aveam ulei Elf 10W40 Turbo Diesel, acu am Elf Evolution SXR 5W40.
                Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                Comment


                • am un logan dci de 70 de cai si acusi tre sa fac revizia de 10.000. eu sunt din iasi, dar as prefera sa fac revizia in alta parte. imi poate recomanda cineva cea mai apropiata localitate de iasi unde se poate face revizia, si unde te poti duce cu uleiul tau, sa stai langa masina, etc?
                  multumesc anticipat!
                  1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                  Comment


                  • Ti se pare mult sa te duci pana in Galati?
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • sau timisoara
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by huzzy1981 View Post
                        am un logan dci de 70 de cai si acusi tre sa fac revizia de 10.000. eu sunt din iasi, dar as prefera sa fac revizia in alta parte. imi poate recomanda cineva cea mai apropiata localitate de iasi unde se poate face revizia, si unde te poti duce cu uleiul tau, sa stai langa masina, etc?
                        multumesc anticipat!
                        si in iasi '"unde se poate face revizia, si unde te poti duce cu uleiul tau, sa stai langa masina, etc?" - daca te tii tare dute la sful al mare sau cauta o relatie prin cineva sau suna la vocea clientului si zile daca nu te lasa sa stai linga masina si tot ce vrei tu pe motiv ca nu ai incredere in "marletii "de acolo ca asta sunt - eu propun daca cineva are revizie recenta in IASI la CAREMIL sa filmeze cum mecanicii vind piese de schimb(consumabile)ulei,filtre si altele si sa postam aici poate se va sesiza cineva chiar azi am auzit ca ieri la revizie cineva a cumparat totul de la mecanic - promit ca fac rost de numele lor si le pun aici"poate mai cauta cineva ceva de cumparat de la iei" - daca stai langa iei e OK

                        Comment


                        • Prima revizie:
                          Km: 10000 KM
                          Locatie: Dacoserv Militari
                          Costuri:
                          - filtru ulei: 20.00 RON cu TVA
                          - filtru aer: 40.00 RON cu TVA
                          - manopera (revizie): 85.00 RON cu TVA
                          Total platit la Dacoserv: 145.00 RON cu TVA
                          - ulei 5W40 (Castrol Magnatec Diesel ): 170.00 RON cu TVA (cumparat de mine)
                          Total costuri revizie: 315.00 RON cu TVA

                          Impresii Service: Nota 10 pentru acest service.Mecanicul o cunostinta de-a mea care s-a ocupat el de tot , schimbat ulei , filtru aer , filtru ulei , verificat tot frane, ambreiaj etc.Viitoarea revizie tot la Dacoserv Militari bineinteles.Va recomand cu toata increderea acest service , sunt baietii de treaba acolo dar sunt si bulangii care dak le zici ceva se uita nush cum pe tine ca i-ai deranjat de la cafea.Bafta la Service si Km fara probleme.

                          Comment


                          • Originally posted by petroman View Post
                            sa filmeze cum mecanicii vind piese de schimb(consumabile)ulei,filtre si altele si sa postam aici poate se va sesiza cineva chiar azi am auzit ca ieri la revizie cineva a cumparat totul de la mecanic - promit ca fac rost de numele lor si le pun aici"poate mai cauta cineva ceva de cumparat de la iei" - daca stai langa iei e OK
                            Eu am fost pe la mijlocul lui decembrie la nesti(revizia de 10.000) si la fel mi s-a intamplat.mecanicu mi-a propus sa iau tot de la el.s-a exprimat ceva de genu:"le vrei mai ieftin sau cu factura?". i-am zis ca vreau cu factura.am dat....nu stiu nu mai tin mine, oricum mi-a zis ca scoteam mai ieftin cu un milion.ca erau piese noi,originale, "aduse de baietii de la pitesti".

                            Originally posted by Dj Mario View Post
                            Prima revizie:
                            Km: 10000 KM
                            Locatie: Dacoserv Militari
                            Data viitoare ma duc si eu la Dacoserv. Chiar ma gandisem la varianta asta inainte de a ma duce la nesti.Cred ca mi s-a parut cam departe.eu stau in berceni sau .....nu stiu ce a fost in capu meu.

                            si inca ceva...am si eu o problema.nu se mai inchid usile cand se armeaza alarma si butonu de inchidere centralizata din masina duar deschide usile.ala de la nesti mi-a zis k e de la alarma.si sa ma duc cu ea de unde am cumparat-o(meridian).binenteles ca nu am avut timp sa ma duc.voi ce ziceti, ce ar putea fi?

                            Comment


                            • Sfatul meu ar fi cam asa... Orice montezi/inlocuiesti la masina e musai sa iei si factura si s-o pastrezi (macar pana iese din garantie, eu zic sa le pastrezi pana vinzi masina), deasemenea orice interventie (manopera) la masina trebe facuta numai in service autorizat atat timp cat masina e in garantie si musai cu factura!... Stiu ca e mai scump, dar e ca si o asigurare... platesti de te ustura, dar in situatii speciale te poate scoate din necaz.

                              Comment


                              • din pacate la noi daca nu stai langa ei nu fac treaba cum trebuie
                                ym! dorinu2005@yahoo.com
                                BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google