Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomand schimb ulei, filtru ulei şi filtru de aer !
    Un filtru de aer îmbâcsit "omoară" în timp turbina !

    Este mai uşor să previi, decât să remediezi !

    Comment


    • Cand am zis schimb de ulei m-am referit si la filtru , ar fii culmea sa schimbi uleiul cu filtre vechi .
      sigpic

      Comment


      • ok deci trebuie sa ma pregatesc pentru revizie
        Last edited by edee; 1 May 2012, 14:29.

        Comment


        • As usual
          - ulei + filtru ulei
          - filtru aer

          Daca este nevoie filtru motorina(eu l-am schimbat asa cum scria in carte, la fiecare 20.000 km) si daca ai montat pe masina si filtru de polen.

          Singura chestie ar fi sa nu mai ai si altceva de schimbat(placute de frana, lichid de frana, etc). Cati km ai cu masina?
          ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
          Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

          Comment


          • am schimbat discuri si placute acum 8 -9 mii de km , dar la stilul meu mai agresiv nu garantez pentru placute , am 68 de mii , lichidul de frana si de servo precizez ca nu l-am schimbat niciodata , antigelul l-am schimbat la 65 de mii cu glaceol tip d

            Comment


            • te tin linistit macar 30 de mii placutele. discurile mai mult.

              Comment


              • inca o intrebare , as vrea sa schimb uleiul in loc de elf 10w40 sa pun motul 5w40 , are ceva daca fac asta?

                Comment


                • n-are nimic dar sincer as recomanda la diesel, elf evolution sxr 5w40

                  Comment


                  • mai am o nelamurire fltrul de motorina stiu ca trebuie neaparat original , dar filtru de aer si ulei pot sa le pun un mann sau un bosch sau trebuie tot de origine? nu inteleg de ce costa 1 milion un filtru de aer de origine
                    si inca ceva am vazut ca pe filtrele de motorina originale scrie renault si am vazut ca sunt si filtre delphi care e diferenta?
                    Last edited by edee; 13 May 2012, 20:30.

                    Comment


                    • multi pun mann si bosch dar trebuie indeplinita o conditie : sa fie originale si nu fake-uri.

                      Comment


                      • Originally posted by edee View Post
                        si inca ceva am vazut ca pe filtrele de motorina originale scrie renault si am vazut ca sunt si filtre delphi care e diferenta?
                        Pe filtrul original de motorină scrie şi Renault şi Delphi !
                        Cele două poze sunt de la filtrul de motorină din echiparea de fabrică !
                        Attached Files

                        Comment


                        • eu am ala scurt euro 3

                          Comment


                          • La cel pentru Euro 3 nu ştiu cum este scris, dar un lucru este sigur, pune de origine fără să mai stai pe gânduri !
                            Este mai uşor să previi, decât să remediezi !

                            Comment


                            • iti dai seama ca pentru 2 3 zeci de lei nu se merita sa pui altceva , nu suntem tigani

                              Comment


                              • Am 49000 km la bord si 4 ani , as dori sa ii fac azi schimbul de ulei si celelalte legate de revizie, am o intrebare, in carnet intretinere zice ca trebuie inlocuit si lichidul de frana la 90000km sau 3 ani, oare sa il inlocuiesc si pe acesta acum? sau sa mai las sa fac km pana spre 80-90 mii?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google