Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ampt-da le cumpar din acelasi loc.
    77sky-nu le-am cumparat,am intrebat doar sa stiu la cati bani ma ajunge,dar pe luni le cumpar si atunci o sa pun si poze.

    Comment


    • Azi i-am facut revizia la 140,000km,schimbat:
      -ulei dacai oil 10w40 cost schimb 20 ron.
      -filtru ulei
      -filtru aer l-am schimbat eu
      -filtru de motorina tot eu l-am schimbat
      toate piesele de origine,costul pieselor se vede in poza.
      Attached Files

      Comment


      • Câţi kilometri aveai de la precedenta revizie?

        Comment


        • 130,000km,eu fac reviziile la fiecare 10,000km.

          Comment


          • 130k

            Salut.
            Astazi am facut revizia la utilaju' din dotare. Am schimbat discurile si placutele cu unele de origine si am curatat sabotii. Am ales pana la urma sa folosesc tot mobil super 3000 5w-40 + filtru ulei si aer (cel cu pasla) tot de origine.
            Discuri ventilate + placute = 400ron
            Filtru aer = 45 ron
            Filtru ulei = 20 ron
            Ulei 4+1L = 155 ron
            Attached Files
            http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

            Comment


            • Originally posted by lancer_kta View Post
              Salut.
              ...si am curatat sabotii.
              Saboţii sunt cei originali?

              Comment


              • Da sunt cei din fabrica (nu mi-am dat seama sa le fac o poza). Cred ca o sa-i schimb cu urmatorul set de placute (aproximativ 30k)
                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                Comment


                • La câţi kilometri ai făcut cu ei te-au ţinut chiar foarte bine.
                  Păcat că nu le-ai tras totuşi o poză.

                  Comment


                  • După exact 7 luni şi 7.907 kilometri Vineri 13.06.2104 am schimbat uleiul la motor, filtrul de ulei şi filtrul de aer, Kilometri Bord - 52.761 Km. Ţinând cont de numărul totuşi mic de kilometri înregistrat de la ultima revizie (7.907 Km), am decis ca filtrul de motorină să îl mai ţin aproximativ 4.000 de kilometri.
                    Şi cum călătorului îi şade bine cu drumul, iar maşina trebuie să fie pregătită în permanenţă pentru a parcurge orice distanţă, am hotărât împreună cu mecanicul să purcedem şi la o desprăfuire a saboţilor de frână spate, operaţiune pe care nu o făcusem niciodată până acum. Pentru aceasta s-a folosit un Spray special pentru curăţarea ansamblului de frână spate, precum şi o vaselină marca Renault (ambalată în nişte pliculeţe foarte simpatice) pentru gresarea părţilor mobile din ansamblu.

                    Am decis ca la următoarea revizie, probabil undeva în jurul a 60.000 de kilometri, să schimb plăcuţele şi lichidul de frână (momentan încă am pe maşină plăcuţele de frână din echiparea de fabrică).
                    Ca şi consideraţie finală vă pot spune că şi la aproape 8.000 de kilometri parcurşi cu maşina şi exact 7 luni distanţă de la ultimul schimb, Filtrul de aer tot îmbâcsit de praf şi mizerie mi s-a părut a fi, practic o mărturie tăcută a gradului ridicat de poluare în care trăim.

                    Costuri filtre şi ulei motor: 240 lei
                    Manoperă: 149 lei
                    Total vizită Service Dacoserv Militari: 389 lei
                    Attached Files

                    Comment


                    • Ai beneficiat de reducerea de 15% sau ceva de genul de la Dacia?
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        Costuri filtre şi ulei motor: 240 lei
                        Manoperă: 149 lei
                        Total vizită Service Dacoserv Militari: 389 lei
                        ai venit cu uleiul si filtrele de acasa, nu ? cel putin uleiul, stiu ca l-ai luat de pe uleideulei. nu ?

                        Comment


                        • Reducerile încep de Luni 16.06.2014 şi într-adevăr, filtrele, la fel ca şi uleiul ELF au fost cumpărate de mine.

                          Comment


                          • dar mi se pare ca oferta asta, care e an de an se aplica doar la lucrari mecanice.
                            piese+manopera. nu stiu daca si la revizii. am senzatia ca nu. vorbim de cea cu -15 % pana in 4 ani si - 30% la 4 ani si peste. nu ?

                            Comment


                            • Promoţia se referă într-adevăr la lucrări mecanice, obligatoriu cu piesele achiziţionate de la ei din Service:
                              -15% maşini cu o vechime până în 4 ani, respectiv,
                              -25% maşini cu o vechime mai mare de 4 ani.

                              Comment


                              • ai dracu', au mai redus. anul trecut a fost -30% cand am schimbat distributia.
                                pai, daca imi cumpar eu filtrele, nu mai merita sa mai merg la ei pentru manopera.
                                nu e vreo inginerie sa schimbi filtrele, ca sa trebuiasca sa mergi la dacoserv. o sa merg la cel mai ieftin service de cartier,

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google