Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar manopera a fost 156 de lei. Filtrul de motorina il schimb din 20k in 20k km si acum nu l-am schimbat. Masina merge foarte bine, sunt extrem de multumit de ei asa ca cel putin pentru mine nu conteaza ca poate e mai scump ca in alte parti. Fac reviziile la ei de 5 ani.

    Comment


    • Originally posted by popavlm View Post
      dupa carte se schimba din 20k in 20k deci la revizia respectiva nu l-a schimbat..... banuiesc eu.....
      cum naiba sa schimbi filtrul de motorina la 20 de mii ?! nici daca alimentai in germania...
      eu nu l-as tine "never ever" atat. si se mai plange lumea ca mai cad injectoarele.

      Comment


      • eu iti spun sigur ca atunci cand am avut masina in garantie filtrul de motorina se schimba din 20k in 20k km...si a dq daca a avut ceva cat a fost in garantie...
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • timp in care a f... injectoarele si problema apare dupa 4 ani. ce te faci ?

          Comment


          • si eu il schimb pe la 11-12 000 si il mai si purjez la 5-6 000.oricum km astia ii parcurg intr un an deci odata pe an fac revizia si basta.
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • Originally posted by B997NDL View Post
              cum naiba sa schimbi filtrul de motorina la 20 de mii ?! nici daca alimentai in germania...
              eu nu l-as tine "never ever" atat. si se mai plange lumea ca mai cad injectoarele.
              Acum depinde si ce motorina bagi. Eu de cand am luat masina bag doar diesel extra si am foarte putine statii de unde alimentez (de ex Petrom Muncii).

              Comment


              • pentru cei care fac 20k in mai putin de 1 an, dupa parerea mea e o cheltuiala in pus daca il schimba la 10k.
                caz concret eu. fac 20k in maxim 8 luni, ultimele 2 filtre leam taiat sa ma uit de impuritati si nu am observat nimic (alimentat omw/petrom).
                in zilele urmatoare fac 100k si vin cu poze cu filtru taiat.

                va salut!
                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                Comment


                • Originally posted by Edy View Post
                  Acum depinde si ce motorina bagi. Eu de cand am luat masina bag doar diesel extra si am foarte putine statii de unde alimentez (de ex Petrom Muncii).
                  si au bag numai top diesel, dar de la omv. mi-a zis colegul adicata2003 de rompetrol. am bagat de curiozitate si masina suna cu totul altfel.
                  cred ca raman pe asta. cred ca e cdva mai "grasa". eu in niciun caz nu fac 20 mii pe an, asaca filtrul n-o sa-l tin niciodata atat.

                  Comment


                  • Salut,

                    Tocmai ce am venit de la revizia de 100.000
                    Manopera cu totul a fost 141,36 RON
                    Ulei (luat de la Norauto) ELF Turbo Diesel 10W40 5l... 112 RON
                    Piese de la service (filtrele) 319,66 RON
                    Total...573

                    Vad ca este de interes acum ..filtrul de motorina l-am luat din service, 151 RON, la fel si cel de aer, cu 88 RON. In rest, nu am mai schimbat nimic acum ...

                    Totul s-a petrecut la APAN, in Braila..

                    Comment


                    • 100k

                      va salut!
                      desi cumparasem consumabilele de vreo 2 saptamani si depasisem cu cateva sute de km plafonul de 100k, deabia astazi am avut timp sa le inlocuiesc. totul a decurs cam asa:
                      4l ulei castrol edge-fst turbo diesel 5w40 = 137 lei
                      400ml de Mobil Super 3000 5w40 (ramas de schimbul trecut) = 35lei/litru
                      filtru ulei =25 lei oem
                      filtru aer = 25 lei (klaxcar) am decis sa-l schimb mai des si sa nu mai dau 55lei pe unu de origine (vedeti mai jos dece am ales asa)
                      filtru motorina = 106 lei oem
                      placute frana TRW Cotec GDB400 = 70 lei
                      manopera subsemnatu'

                      atasez cateva imagini + cea cu filtru de motorina taiat ( desi alimentez doar din peco vreau sa fiu sigur ca hartia ramane curata si fara impuritati)
                      Attached Files
                      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                      Comment


                      • Desi filtrul poate fi curat ,injectoarele te pot lasa.Nu din cauza impuritatilor se uzeaza,ci din cauza calitatii slabe a motorinei sau a apei din motorina.Filtrul retine tot ce este peste 1-2 microni !In plus la regulatorul de presiune mai este o sita.
                        Particulele de apa trec prin filtru exact ca motorina,nestingherit.

                        Comment


                        • Originally posted by lancer_kta View Post
                          placute frana TRW Cotec GDB400 = 70 lei
                          manopera subsemnatu'
                          o parere despre placute ? trebuie sa le schimb, si ma gandisem si la astea,
                          dar n-am "feeback-uri".
                          mi se pare ca mai mergeau cele vechi

                          Comment


                          • Revizie 104k

                            Piese:
                            - filtru ulei : Mahle OC471 ....................30 lei
                            - filtru aer: Mahle LX1258......................40 lei
                            - filtru motorina: Mahle KL781...............130 lei
                            - ulei 5L Castrol edge TD 5w40 FST........160 lei

                            Manopera : o sa-mi fac cinste cu o bere!!
                            Attached Files

                            Comment


                            • eu as fi ales filtru de aer de origine, care are un fel de buret deasupra, pentru conditii grele. cel putin in bucuresti nu concep sa folosesc altceva pentru ca nu va rezista nici 6 luni, ca sa nu mai zic de un an...
                              ai mai folosit uleiul ala ? ma gandeam sa-l incerc si eu. am folosit numai elf evo si am fost f multumit de el.

                              Comment


                              • Eu sunt la al 4-lea schimb cu el si toarce motorul ca pisica ...
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google