Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Le iei din service, tot pretul ala il au.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Originally posted by SUPERCAR View Post
      Ca ulei iti recomand 5W-40 Castrol EDGE Turbo Diesel sau daca nu gasesti pune de asta Castrol GTD Magnatec e mult mai bun ca elful.
      Tocmai ce am facut programarea si am intrebat si cat costa la ei (Dacoserv Militari din Bucuresti) uleiul. Raspunsul a fost "Castrol GTD Magnatec costa 30 RON fara TVA litrul ca si in magazine." Asta duce la 178.5 RON pentru 5 l cu tot cu TVA. Sa vedem daca in magazin e mai ieftin. :-)

      Comment


      • coduri

        Originally posted by andrei View Post
        1. Recomand 5w40, pentru ca e full-sintetic si are o vascozitate mai mica la temperaturi scazute.
        2. Producatorul il alegi tu, toate firmele sunt bune, in afara de Dacia Oil, care e facut de Lubrifin, fiind semi-sintetic. Eu iti recomand Elf, din cele mentionate.
        3. Placutele se verifica in service.
        4. Filtrul de motorina mai bine il iei de la magazinul din fata de la Dacoserv, pretul e acelasi ca la magazinele de piese. Si ceri filtru pentru dCi-ul de 65 CP.
        5. Filtrul de ulei cu codul: 8200033408.
        6. Filtru de aer cu codul: 7701477208.
        Am fost azi la un magazin de piese auto si am cerut filtru de ulei si filtru de aer cu codurile mentionate mai sus. Surpriza! "Nu am si nu stiu de ce cei de la service (asa crede ea) cer piese cu codurile astea, cand fabrica trimite alte coduri." Acum nu stiu ce sa cred. Oricum, pentru informare mi-am notat codurile de pe piesele pe care vroia sa mi le vanda ca sa va intreb si pe voi daca bate campii sau nu.
        Filtru Ulei cu codul: UV 8200867976;
        Filtru aer cu codul: (P) 8200023480;
        Filtru motorina cu codul: 7701066680;
        Sa cumpar sau sa mai caut piese cu codurile recomandate de Andrei?

        Comment


        • Codurile de la filtrele de motorina si aer sunt bune, dar cel de la filtrul de ulei nu exista.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by andrei View Post
            Codurile de la filtrele de motorina si aer sunt bune, dar cel de la filtrul de ulei nu exista.
            Mersi pentru info. Am mai citit ca unii spun ca e mai bine sa iei placute de frana de clio si sa pui la Logan ca sunt mai moi si nu strica discurile la fel de repede ca cele de Logan. E adevarat? Ai vreun cod pentru placute de frana? Mersi.

            Comment


            • Salut am 5700 de km ,am un motor de 1.5 dci 85 cp , si vreau sa ii fac un schimb de ulei trebuie sa schimb si filtru ?,se poate sa pun ce ulei vreau eu ?Dar mai am si o nelamurire,dupa noile reguli trebuie sa fac revizia la 15 mii de km si atunci cred ca trebuie iar schimbat uleiul si iar filtre si tralala?Da as vrea sa stiu cat ma ajunge un schim de ulei si ce ar trebui sa mai schimb in plus.

              Comment


              • O revizie schimb ulei + filtru ulei + filtru aer si manopera in jur de 360 lei te ajunge si mai bine mergi cind ai aproape de 15 mii pt revizie.
                sigpic

                Comment


                • aditiv diesel din metro

                  @andrei cam ce sti despre acestea 2 produse si daca ar fi bune
                  cica curata injectoarele si cu un flacon faci cam 140 litri de motorina
                  creste cifra octanica atasez si 2 poze
                  ah si uleiu asta elf e bun pt diesel ? Ca scria ca si pt motoare benzinare si diesel
                  ca nu am gasit in metro specific elf turbo diesel 5 w 40 atasez si poza
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • Nu stiu daca se merita sa investesti in acele produse ...

                    In alta ordine de idei:
                    - motorina are cifra cetanica (scrie pe cutiile alea), cifra octanica se refera la benzina
                    - din cate stiu eu, cu cat cifra cetanica este mai MICA, explozia devine mai puternica (dar si ceva mai necontrolata) ... Si sincer nu stiu la ce ar ajuta acel "cetane boost"

                    Comment


                    • Produsele alea 2 nu le recomand, nu e nevoie de aditivi in masina.
                      Uleiul e bun, normal.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Intrebare intrebare: este bun acest tip de ulei pentru motorul de 1.5, 85cp EDGE TURBO DIESEL 5W-40 sau asta Castrol Magnatec Diesel 5W-40 4L , care este diferenta?Sau asta Castrol GTD MAGNATEC 5W-40

                        Comment


                        • Nam gasit elf 5w40 turbo diesel.Am luat 10w40 5 litri 95 lei
                          sigpic

                          Comment


                          • @crapino: Dintre cele 3 mentionate de tine, cel mai bun ulei pentru revizie e Castrol Edge 5w40.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Dar pentru primul schimb de ulei?

                              Comment


                              • Tot ala.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google