Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am patit-o la fel cu uleiul; mi-au pus mult mai mult ulei. sun la ei si zic ca am prea mult ulei si vreau sa mi se mai scoata, omul zice ca nu e nevoie, ca nu are nici o problema, cu toate ca i-am spus ca in cartea masinii de intretinere zice clar ca nu trebuie depasit nivelul. din pacate, era vineri dupa-amiaza si nu mai avea cine sa imi scoata ulei la service dupa insistentele mele si in week-end aveam un drum lung de facut. si trebuia sa scot uleiul in surplus. deci am cumparat o seringa si un furtun de perfuzie (s-a potrivit perfect furtunul la seringa), am scos joja, am bagat furtunul si am scos cateva seringi bune de ulei! ;)
    deci spor la treaba!
    ps: ei spuneau ca nu e nici o problema daca e mai mult, sa nu fie mai putin, acolo e problema mai mare, dar eu nu am riscat...
    Last edited by huzzy1981; 19 May 2008, 20:18.
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

    Comment


    • Originally posted by stanlei_82 View Post
      Am facut si eu revizia in sfarsit. Am o mica problema : cei de la service mi-au pus mai mult ulei cam cu 150-200 ml , este vreo problema , trebuie sa scot eu surplusul ? Pareri dupa revizie : serviceul este ok dar nu am observat schimbari majore in mersul motorului putere de tragere nu s-a schimbat foarte mult aproape deloc, consumul la fel este neschimbat , iar motorul parca face putin mai mult zgomot. Costul operatiunii 250 ron cu uleiul meu si completare agent frigorific in instalatia de a/c
      nu scoate din ulei decat daca ai foarte mult. daca e ceva de genul 2-3mm peste maxim, lasa-l acolo ca oricum tractorul papa ceva ulei intre schimburi.
      Last edited by Cristi_Xp; 20 May 2008, 01:40.

      Comment


      • Daca e mai mult ulei, nu il papa, il scoate prin alte zone.... deci daca e un maxim pe joja, inseamna ca e pus el cu un scop... si 5 mm de ulei sa ai in plus, si ala va disparea, dar cu oarecare riscuri pentru motor.... si chiar nu e grea faza cu seringa; eu prefer sa fie ulei intre minim si maxim, decat sa fie peste maxim...
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • A facut cineva revizia de 15.000 de km ( ma refer la autoturismele cumparate dupa 19.02.2008 - dci ) sa ne spuna si noua ce ulei trebuie folosit si daca s-a marit pretul reviziilor. Sa inteleg ca va deveni obligatorie schimbarea filtrului de motorina si placutelor de frana ?

          Comment


          • Se poate folosi orice ulei, crezi ca daca s-a schimbat intervalul de revizie trebuie folosit un anume ulei?
            Preturile sunt aceleasi si se schimba exact ce scrie in carnetul de intretinere.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Revizie la 15000

              Am aflat si eu de "gaselnita" de marketing (asta tine de impactul asupra clientilor cu privire la costul general al intretinerii pe o perioada de, sa zicem, 200.000 de km) cu privire la intervalele de servisare care se vor practica la acele modele noi (fabricate din Aprilie, de nu ma insel eu,,,).

              Asadaaar,,,ma roade un pacat. Eu cu masina fac in jur de 15000 de km pe an, cam 75% in oras; ce ar fi sa ii fac eu o revizie si Buuuna la un an (care sa nu depaseasca acel interval de mai sus), ii pun un ulei fain (ma gandesc la Castrol magnatec), filtre etc,,,si imi scutesc "vistiernicul" de poveri suplimentare...

              Are cineva un sfat cu privire la traznaia asta?

              Multam!
              P.S. Acum am "Dacia Oloi" si 12300 km
              Last edited by 77sky; 1 June 2008, 10:34.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Faci cum vrei, dar mai bine faci revizia la 10.000 km, parerea mea e ca e intervalul corect de revizii, mai ales pentru tara noastra.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Yo la diselul meu ii fac reviziile din 10.000 in 10.000 si pana acum nu am nici o problema....
                  Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                  www.upgradefaruri.blogspot.com

                  Comment


                  • Eu merg f mult in bucuresti cu ea. Deja a venit caldura. Ce ziceti??? Sa schimb uleiul la 5000 km? Sau sa il tin pana la 10 000. E ulei bagat de dacia.
                    1.5 dc

                    Comment


                    • Lasa uleiu din 10 in 10 mi conform normelor
                      sigpic

                      Comment


                      • Pai aia la service cand am lauto mi-a urecomandat macar la inceput sa vin sa schimb la 5 000 km... O fi o chestie sa castige ce banuti asa ca sa fie
                        1.5 dc

                        Comment


                        • Asa e, au dreptate. Prima revizie bine s-o faci ma devreme, mai ales daca mergi mult in oras.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • @mae- eu am facut reviziile numai din 10000 in 10000 de km si nu am nici un fel de problema cu masina, acum am 51000 km.

                            am simtit insa o diferenta intre uleiul elf si mobil, parca merge mai bine cu mobil.
                            B-69-URC

                            Comment


                            • Eu am facut prima revizie la un an, in luna martie, cu toate ca aveam doar 6000 km..Urmatoarea revizie o fac la 16.000 km, adica peste o luna, maxim o luna jumatate. La prima revizie am pus uleiul lor dar acum ma bate gandul sa pun alt ulei. Ce recomandati???

                              Comment


                              • Castrol Magnatec Diesel 5w-40 . Un ulei f bun pentru motorasele noastre
                                I don't drive fast...I fly low !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google