Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa este. Oriunde te duci, toti zic ca sunt cei mai buni
    Oricum la mine cred ca motorul e inca in stare buna cu un consum aproximativ 500 ml la 10000km si asta cred ca din cauza gpl-ului.

    Comment


    • Despre ulei....
      Mi-a zis un vecin ceva despre un fel de testare babeasca a uleiului, cum ca se pun cateva picaturi pe o hartie, se lasa un timp si apoi se vede cum s-a intins uleiul....nu se urmareste neaparat culoarea ci diferenta dintre mijlocul petei si marginile acesteia. Daca la mijloc e o pata foarte inchisa si marginile sunt deschise inseamna ca uleiul e deja cu probleme, e uzat, are mizerii....
      Am cautat ceva despre asta in ultimele 100 de pagini de pe acest topic dar numai colegul Cherubino are niste poze cu ceva asemanator cu ceea ce am auzit eu.
      E cineva care stie ceva dspre aceasta metoda?

      Comment


      • Nu e deloc, o metoda babeasca si oricum nu se foloseste chiar orice hartie, ci una speciala de filtru.

        Nea cherubino a vazut (probabil) pe alt forum (softpedia), poze cu teste ulei, pe hartie de filtru; cred ca de acolo s-a inspirat.
        Last edited by IancuMIC; 27 January 2018, 20:26.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Nea cherubino a vazut (probabil) poze ale userilor, care au ridicat niste poze cu teste ulei, pe hartie de filtru.
          Adevărul este că nu. Nici măcar n-am știut de testele astea
          . Pentru „testerul” ăla improvizat (care nici măcar n-are hârtie de filtru, ci hârtie de scris lipită cu scotch dublu adeziv pe un suport de carton), ideea mi-a venit spontan.
          De curiozitate, m-am uitat acum mai atent la testerul meu și am observat ceva ce nu se vede în fotografiile pe care le-am postat cu el, și anume, că toate eșantioanele au marginea ușor mai deschisă decât mijlocul, inclusiv cel de la 0 km, pe care l-am prelevat direct din bidonul proaspăt desigilat în fața mea. Îmi este greu să cred că un ulei nou-nouț poate avea impurități care să se manifeste ca cercuri concentrice de nuanțe diferite.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Daca nu e hartie speciala (vezi link), testul nu poate fi interpretat ca unul edificator.
            ...
            Scuze; am facut o conexiune gresita; asa am avut parerea ca de acolo te-ai inspirat.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Scuze; am facut o conexiune gresita; asa am avut parerea ca de acolo te-ai inspirat.
              Nu-i niciun bai, ba chiar m-ar interesa problema. Ai putea să pui un link către testele cu pricina?
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Multumesc Nene Iancule.
                Nici vecinul de care spuneam nu stia prea multe despre aceasta metoda, auzise si el de pe la altii si de aceea credeam ca o metoda mai...empirica, asa

                Comment


                • Pana acum am pus doar Elf 5W40 in motor (1.6_16v cu GPL si 161.000 km), ma gandeam sa pun ceva mai bun calitativ (Mobil 1 0W40 sau Mobil 1 5W30, vad ca-s la preturi aproape de Elf), ma intereseaza sa fie ceva mai silentios motorul la drumuri lungi si sa nu haleasca. Kilometri oricum fac minim 20.000 pe an, si poate un 15.000 tot l-as tine(in momentul de fata nu tin mai mult 12.000 km Elf-ul). Nu imi consuma decat foarte putin, nu am completat niciodata de cand am masina, si am pus de fiecare data fix 4 litri. De fapt vad ca sunt
                  - Mobil 1 New Life, 0W40
                  - Ulei motor Mobil 1 ESP, 0W40
                  - Ulei motor Mobil 1 ESP Formula, 5W30
                  Last edited by andreyi; 31 January 2018, 09:39.

                  Comment


                  • Stii raspunsul..prima varianta..

                    Comment


                    • Asa e, dar parca ziceati voi ca s-a mai schimbat reteta si nu mai e asa bun, sau poate ma insel eu.

                      Comment


                      • E mult mai bun decat ai tu nevoie. Ti-o spun dupa 10 schimburi cu M1 0w40 la LOgan.

                        Comment


                        • Fiecare face cum vrea sau dupa ce gaseste niste informatii pe forum sau pe alte saituri...
                          Ca ai auzit ca un ulei face si drege, ca e mai bun ala decat altul... ca producatorul nu stie ce recomanda pentru ca are contract bengos cu "aia"... Astea sunt detalii. Eu am bagat Ravenol ca am auzit despre super performantele lui. Gandind mai "la cald", nici producatorii motorului respectiv n-ar recomanda apa de ploaie pentru motoare "just for marketing".
                          Concluzia este ca: "baga tata, ce ulei vrei." Atat cat are normele impuse de producatorul motorului e bun.
                          La urmatorul schimb o sa pun elf, sa vad daca e vreo diferenta intre el si ravenol. (exceptand pretul...) Asta ca sa experimentex "eu personal" cum s-ar zice...
                          Last edited by Fanez; 31 January 2018, 23:01.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            E mult mai bun decat ai tu nevoie. Ti-o spun dupa 10 schimburi cu M1 0w40 la LOgan.
                            Și eu sunt abia la al optulea cu New Life.
                            sigpic

                            Comment


                            • Gata boss-ilor, Mobil 1 Kenobi 0W40 sa fie! Si-o sursa de achizitie mai de incredere(Emag, Carrefour, magazine specializate in piese auto/uleiuri, etc)?

                              Dar ce varianta sa iau?
                              - FS sau New Life?
                              Last edited by andreyi; 1 February 2018, 09:34. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Epiesa.ro?
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google