Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Ma bate gândul sa bag ce-mi pune reprezentanta la revizie si sa-l schimb cu ce vreau eu peste 5kkm.
    Am aflat ca 5w40 4l cantareste 4.200 g, iar 10w40 tot 4l cantareste 4.100g.
    baga 20w50, poate e si mai usor

    Comment


    • Originally posted by einstein1984 View Post
      insemna ca e bidonul mai greu, uleiul are cam 850g/l
      Depinde de vascozitatea uleiului. Bidonul e la fel.
      Originally posted by B997NDL View Post
      baga 20w50, poate e si mai usor
      Buna idee.

      Comment


      • Trebuie sa schimb uleiul pentru un Logan Laureate din 2015, 1.5 DCI, 90CP. M-am hotarat sa folosesc Elf Evolution Fulltech FE, 5W30, 5L cu preturi intre 125 ron si 150 ron, in functie de magazin. Intre timp am gasit acelasi ulei in Carrefour, Norauto, Damiparts etc la 250 ron. Aveti idee de ce diferentele astea de pret? Oare cel de 150 ron e contrafacut?

        Comment


        • Vorba PSD ului, multinationalele sug singele poporului
          Cumpara de la o firma on line de incredere pe la 150 lei linistit.

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by ctropett View Post
            ... 5L cu preturi intre 125 ron si 150 ron, in functie de magazin. Intre timp am gasit acelasi ulei in Carrefour, Norauto, Damiparts etc la 250 ron. Aveti idee de ce diferentele astea de pret?...
            Am gasit pe epiesa un ulei la 80 de lei, iar in cora "la oferta", acelasi ulei era 143.xx lei. Autokarma vinde la 14 lei/litru un ulei care in alte parti e peste 20 de lei. Aici mi-as pune intrebarea daca o fi contrafacut.

            Originally posted by dl_dr25 View Post
            Vorba PSD ului, multinationalele sug singele poporului ...
            Vorba psd ului, cine nu plateste taxe si impozite "suge sangele poporului". Sa nu gresim topicul...
            Last edited by Fanez; 27 April 2018, 21:19. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by ctropett View Post
              Trebuie sa schimb uleiul pentru un Logan Laureate din 2015, 1.5 DCI, 90CP. M-am hotarat sa folosesc Elf Evolution Fulltech FE, 5W30, 5L cu preturi intre 125 ron si 150 ron, in functie de magazin. Intre timp am gasit acelasi ulei in Carrefour, Norauto, Damiparts etc la 250 ron. Aveti idee de ce diferentele astea de pret? Oare cel de 150 ron e contrafacut?
              Nu e acelasi ulei; uita-te mai bine. Unul e Full Tech, iar celalalt RN Tech. E o diferenta in privinta continutului de cenusa. Ultimul e mai...verde si protejeaza mai bine filtrul de particule.
              ...
              Pegatire de schimb; cum momentan la Focsani SSL ul lipseste, iar eu eram un pic presat de timp si un drum mai lung ce urmeaza zilele astea, nu mi-a trebuit prea mult si m-am decis spre VST 5w40.
              Prin urmare, raman cu...Ravenol.
              Attached Files
              Last edited by IancuMIC; 27 April 2018, 22:17.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • De 3 ani merg cu Full-Tech. Merita sa trec pe RN-Tech? E dublu la pret.

                Comment


                • Nu e dublu; RN Tech ul e ~210 cu transport, iar Full tech ul e 150.
                  Poti ramane la Full tech, daca vrei o parere.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Multumesc!

                    Comment


                    • Precis s-a mai scris dar nu reusesc sa gasesc acum. Cu scuzele de rigoare intreb: Care e diferenta dintre RN 0700 si RN 0710? Am vazut si pt diesel si pentru benzina acelasi "RN". Ori n-am inteles, ori sunt senil deja. Multumesc.

                      Am gasit asta: http://yacco-lub.ro/ghid-practic-de-...brifianti.html
                      N-am mai putut sa editez.
                      Last edited by Fanez; 27 April 2018, 23:38. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • RN = norma renault (aprobare renault)
                        0700= motoare aspirate
                        0710= motoare turbo (cu turbina)
                        0720 = motoare cu DPF (filtru de particule).
                        Sper ca nu gresesc!
                        Last edited by ZFMFLORIN; 28 April 2018, 21:10.
                        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                        Comment


                        • Parca asa imi aminteam si eu vag. Multumesc.

                          Comment


                          • @IancuMIC ce data de fabricatie are VST 5W40 ?Ar fi al III lea schimb la mine cu vst.

                            Comment


                            • Ianuarie 2018; sper sa ca nu ma insel.
                              O sa vai verific, cand ma intorc din minivacanta; eventual niste poze...
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Multumesc , te rog sa-mi spui daca pot face comanda pe net la firma de la care ai cumparat uleiul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google