Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai sa zicem ca poate cuvantul "recomandare" n-a fost cel mai potrivit, dar nici eschiva ta de acum nu e prea eleganta, fiindca nu poti nega faptul ca l-ai laudat, si nu o data, iar laudele tale, coroborate cu reclama uleiului respectiv, au cantarit serios in alegerea mea.
    Iar incepem?
    Bun, d-ta ai renuntat la un 0w40 cu PAO si ai trecut la un 10w40 semisintetic, care sa inlature necazurile pricinuite de primul, asta-i de retinut.
    ...
    Hai sa lasam te rog procesul de intentie, cu acuze mai mult sau mai putin voalate vizavi de recomandarile/nerecomandarile si sa vorbim despre uleiul pe care il folosim sau intentionam sa-l folosim. Alegerea uleiului este un act voluntar pe care ti-l asumi, nu mai aruncati cu noroi.
    Unii sunt multumiti de un ulei altii nu, desi incapatanat cum sunt, sustin ca doar internele motoarele ar trebui sa fie "incantate", da' ma rog ele nu pot alege. In nici intr-un caz nu ne apucam aici sa-i combatem nici pe unii nici pe altii; vorbim de ulei, nu?
    Succes tuturor in alegerea uleiului potrivit.
    Last edited by IancuMIC; 15 June 2018, 11:13.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • @Cherubino,ce pot recomanda,orice ulei vei folosi,nu-l tine mai mult de 7000-8000 km si nu 10w40.De exemplu,mai bun decat un 10w40 este shell helix ultra 5w40,api sn,a3/b4,porsche a40,renault rn0700/0710,4L=aprox.100 lei sau valvoline synpower 5w40,daca ne raportam la uleiuri calitate/pret.
      Last edited by mike-5; 15 June 2018, 10:54.

      Comment


      • IancuMIC
        M-ai inteles total gresit, n-am vrut sa fac nicio acuza voalata si niciun proces de intentie. Dimpotriva, nu m-a obligat nimeni sa iau in considerare lucrurile bune sau rele scrise depsre un tip de ulei sau altul si imi asum 100% decizia de a incerca Ravenolul. Din contra, daca n-as fi facut-o, as fi trait permanent in dubiu, " oare cum ar fi fost daca puneam Ravenol, n-ar fi mers masina mai bine"? Acum am incercat, am vazut rezultatele si m-am linistit, macar stiu ca pe viitor nu voi mai face experimente de genul asta.

        mike-5
        Pana acum, toate schimburile de ulei le-am facut la 7500 km, exact cum se recomanda in carnetul de service al Loganului, in cazul mersului preponderent in oras. Ravenolul l-am tinut mai mult deoarece una dintre calitatile care-i fusesera subliniate atat aici, pe forum, cat si pe site-ul marcii, este tocmai durabilitatea mai mare in timp.
        Legat de Elf-ul 10W-40, o sa urmaresc comportamentul motorului in perioada urmatoare (consumul de benzina, zgomote, un eventual consum de ulei, etc.) si, daca ceva nu mi se pare in regula, il voi schimba. Oricum, chiar daca totul va fi OK, dupa revenirea din concediu, la mijlocul lunii iulie, o sa revin la Elf 5W-40. Asta l-a avut motorul de cand a iesit pe portile fabricii si a functionat perfect cu el.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • o sa revin la Elf 5W-40. Asta l-a avut motorul de cand a iesit pe portile fabricii si a functionat perfect cu el.
          Nicio masina logan nu iese din fabrica cu 5w40. Nici alte marci, nu prea cred ca pun asta ca ulei de prima umplere.
          Last edited by IancuMIC; 15 June 2018, 11:33.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Posibil sa fie asa. Eu am folosit exact propozitia pe care mi-a zis-o primul proprietar al masinii, atunci cand am cumparat-o de la el. Probabil a vrut sa spuna ca el a pus doar Elf 5W-40 in motor inca de la primul schimb, dar a folosit expresia "cand a iesit de pe portile fabricii".
            Oricum, m-ai facut curios in privinta asta si o sa intreb la Vocea Clientului daca, furnizand seria sasiului, exista posibilitatea de a afla tipul de ulei cu care a iesit masina din fabrica.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • 5w30 e vascozitatea la prima umplere.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • In carnetul de service, la capitolul dedicat schimburilor de ulei, sunt date urmatoarele variante, in functie de conditiile climatice:
                10W-30, 10W-40, 10W-50, pentru temperaturi cuprinse intre -20 si +30 grade Celsius;
                5W-30, 5W-40, 5W-50, pentru temperaturi cuprinse intre -25 si +30 grade Celsius;
                0W-30, 0W-40, pentru temperaturi cuprinse intre -30 si +30 grade Celsius.
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Vorbeam despre uleiul de prima umplere; adica ala care se pliaza cel mai bine cu datele oferite de constructor (performantele motorului); consum, rural/urban, demaraj, emisii. Cu vascozitatea aia sunt testate motoarele.
                  In general uleiurile de prima umplere sunt dintre alea cu IV scazut, vascozitate cinematica redusa la cald (10-11cSt), HTHS mic(<3.5mPas) si A5B5, tocmai din pricina celor expuse mai sus.
                  Last edited by IancuMIC; 15 June 2018, 13:14.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • 5w30 se pune de ceva ani ca prima umplere, la lansarea Loganului, in 2004 si cativa ani dupa, uleiul de prima umplere era 5w40.

                    Comment


                    • Ce marca de ulei 5w40, s-a pus la iesirea din fabrica, pe logan?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • DaciaOil 5w40.
                        Apoi la revizii bagau DaciaOil 10w40.

                        Nici nu exista DaciaOil 5w30 in 2004, daca nu ma inseala memoria.

                        Comment


                        • A existat Dacia Oil 5W40? Ca acum sigur nu mai exista!

                          Comment


                          • DaciaOil 5w40.
                            Apoi la revizii bagau DaciaOil 10w40.

                            Nici nu exista DaciaOil 5w30 in 2004, daca nu ma inseala memoria.
                            Aiurea, n-a existat niciodata Dacia oil 5w40. L-ai inventat, tu.
                            Exista Dacia oil, in 2004. (initial a fost produs de Texaco, tot sub sigla dacia)
                            Last edited by IancuMIC; 17 June 2018, 14:51.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Pai eu n-am spus ca nu exista DaciaOil in 2004, ci ca era DaciaOil 5w40.

                              Probabil ca unul dintre noi doi nu isi aduce bine aminte si se inseala, dar daca te simti bine sa ai dreptate cu orice pret, spun si eu ca tine, imi e total indiferent.

                              Comment


                              • N-a existat si nu exista dacia oil 5w40, asa cum ai sustinut, asa ca nu aveau cum sa puna acest ulei, la prima umplere.
                                De aici toata neintelegerea.
                                Last edited by IancuMIC; 17 June 2018, 22:23.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google