Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate inteleg, in ceea ce priveste Elf, pentru motoare aspirate (cu referire doar la 1.0 SCE si 1.6 16 E6), indicat ar fi Full tech..cu 5w40..chiar si Elf Excelium 900SXR? ..intreb pt ca la ultima revizie la 1.6 au pus RN Tech, desi nu stranuta..
    Multumesc.

    Comment


    • Nu vezi ca aproape toate uleiurile sunt universale ( benzina/diesel), o sa ajunga si combustibilul in viitor

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by vali2008 View Post
        Din cate inteleg, in ceea ce priveste Elf, pentru motoare aspirate (cu referire doar la 1.0 SCE si 1.6 16 E6), indicat ar fi Full tech..cu 5w40..chiar si Elf Excelium 900SXR? ..intreb pt ca la ultima revizie la 1.6 au pus RN Tech, desi nu stranuta..
        Multumesc.
        Le-ai incurcat rau de tot.
        Full Tech 5w40 nu exista, iar Excelium...a fost candva.
        Full Tech e pentru motoare diesel cu filtru de particule (RN0720) si e 5w30.
        Cat despre RN Tech e pentru intervale de schimb prelungite; deriva din Evo SXR.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Deci pentru motoarele simple, fara filtru de particule (doar cele doua enumerate: bestia de 1.0 si resuscitatul 1.616v E6), recomandabil este RN TECH..cu 5W40, dupa carte.
          Verific maine bidonul de ulei ramas de la revizie, sigur e 5W40, o fi RN TEch..

          Si da, mea culpa, stiu ca a disparut Excelium, dar ma refeream la Evo SXR..
          Nedumerirea mea a rezultat si din faptul ca inca este la vanzare Evo SXR, chiar la site-ul cu origini in Galati (unde e cel mai bun pret).
          Iar RN TEch nu e la vanzare prin prea multe locuri..si e cu muult mai scump.
          Adica, pe langa intervalul nou de 30.000 km (pe care nu pot sa o cred), as merge tot pe Evo SXR, pe care il schimb dintotdeauna cam la 10.000 km.
          RN TEch e chiar atat de stralucit?
          Multumesc.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Ianuarie 2018; sper sa ca nu ma insel.
            O sa vai verific, cand ma intorc din minivacanta; eventual niste poze...
            Poze cu VST ul, care beneficiaza de cel mai nou pachet de aditivare.
            Ultima poza e cu SSL ul la 14 mii.
            @madi
            Nu stiu; eu il iau de acolo, prin intermediul unei cunostinte.
            Attached Files
            Last edited by IancuMIC; 2 May 2018, 18:39.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Multumesc pentru raspuns, am folosit in ultimii doi ani vst cu aceeasi data de fabricatie, acum vreau si eu ceva mai nou. Nu stiu daca cei din Buzau si-au innoit stocurile. Ramane sa telefonez.

              Comment


              • Buzaul "tine" tot de Ravenol Lubricants Focsani, care e Reprezentant Oficial Romania Est; ar trebui sa aiba VST ul din acelasi lot.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Ravenol SSL 0W-40 la 8000 km. Mă gândeam să-l schimb după revenirea din concediul din iulie, dar asta ar însemna să ajungă cam pe la 12000 km. Nu sunt hotărât încă ce să fac...
                  Attached Files
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Eu l-am schimbat pe la 14 mii, tot din cauza ca, dupa minivacanta de unu mai, m-as fi dus la peste 16 mii.
                    Eu as zice sa-l schimbi cand te intorci din concediu; n-ai d.ta stil de mers sa omori asa usor uleiul ala. Si chiar daca ai avea...
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Mda... cred că-l las până după concediu.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Dar de unde este cumparata hartia pt comparatii ? Parca imi vine si mie sa ma joc la masiniile mele. Multumesc

                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Este o simplă fâșie de hârtie albă (nici măcar nu e hârtie de filtru, ci coală de scris), pe care am trasat-o și inscripționat-o cu un marker permanent pentru CD-uri și apoi am lipit-o pe un suport confecționat dintr-un carton mai gros provenit de la o cutie. Rudimentar...
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Am crezut ca este ceva special . Multumesc

                            Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Originally posted by dl_dr25 View Post
                              Multumesc
                              Cu plăcere.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Dupa 9933 de km facuti cu Ravenol vst 5w40 am constatat ca mi-a crescut consumul, s-a "tuciurit" si nu merita banii. Urmeaza sa fac revizia 2-a la 20.000km. Desigur, prin Bucuresti cu mii de stopuri si mergand bara-n bara, nu face fata cum mi-as fi dorit si m-am asteptat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google