Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andreyi View Post
    Gata boss-ilor, Mobil 1 Kenobi 0W40 sa fie! Si-o sursa de achizitie mai de incredere(Emag, Carrefour, magazine specializate in piese auto/uleiuri, etc)?

    Dar ce varianta sa iau?
    - FS sau New Life?
    Cica new life e mai bun. Sursa achizitiei.... n-ai incredere decat in cine crezi. Oriunde poti gasi contrafacute.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      Fiecare face cum vrea sau dupa ce gaseste niste informatii pe forum sau pe alte saituri...
      Ca ai auzit ca un ulei face si drege, ca e mai bun ala decat altul... ca producatorul nu stie ce recomanda pentru ca are contract bengos cu "aia"... Astea sunt detalii. Eu am bagat Ravenol ca am auzit despre super performantele lui. Gandind mai "la cald", nici producatorii motorului respectiv n-ar recomanda apa de ploaie pentru motoare "just for marketing".
      Concluzia este ca: "baga tata, ce ulei vrei." Atat cat are normele impuse de producatorul motorului e bun.
      La urmatorul schimb o sa pun elf, sa vad daca e vreo diferenta intre el si ravenol. (exceptand pretul...) Asta ca sa experimentex "eu personal" cum s-ar zice...
      Fane, cam iti dau dreptate. Merge foarte bine Ravenol-ul la mine (pana la momentul actual), dar la fel de bine mergea si Elfu', de doua ori mai ieftin. Singurul semn de intrebare pentru mine este daca cu Ravenol o sa pot depasi "pragul" de 7500 km macar cu vreo 4-5000 km, ca sa justifice diferenta de pret. Oricum ar fi, urmatorul schimb va fi tot cu SSL 0W40, fiindca mi-au ramas in bidon 1,7 l neutilizati, la care o sa mai adaug doua bidoane de 1 l. Dupa ce-i va veni si aceluia sorocul de schimbare, cred ca voi reveni la "batranul" Elf Evolution 900 SRX 5W40.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Mai bine dau mai putin si conform "recomandarilor".
        Celor care ma acuzau ca promovez vreun "asa ceva" le spun ca nu fabric respectivul ulei in boxa blocului ca altii. E foarte bun Ravenol, dar eu am curajul sa pun si Elf in motorul meu ! E mai ieftin si mai recomandat de "producator".

        Comment


        • Am 350 000 km cu Elf 10w40 si nu au fost probleme.Schimb la 10 000km.

          Comment


          • Originally posted by andreyi View Post
            Gata boss-ilor, Mobil 1 Kenobi 0W40 sa fie! Si-o sursa de achizitie mai de incredere(Emag, Carrefour, magazine specializate in piese auto/uleiuri, etc)?

            Dar ce varianta sa iau?
            - FS sau New Life?
            Selgros.
            Era 35 sau 36 RON litrul

            Comment


            • Originally posted by andreyi View Post
              Gata boss-ilor, Mobil 1 Kenobi 0W40 sa fie! Si-o sursa de achizitie mai de incredere(Emag, Carrefour, magazine specializate in piese auto/uleiuri, etc)?

              Dar ce varianta sa iau?
              - FS sau New Life?
              eu de aici am luat si e ceea ce trebuie. si la pret bun.

              Comment


              • Care ar putea fi cauza ca motorul sa "manance" ulei? Am prox 100.000 km, 1.6 mpi, ulei 5 w40 valvoline synpower. A halit aprox 700 ml intre schimburi. Ce este ciudat, este singurul ulei pe care l-a mancat asa de mult, la alte tipuri ciupea dar putin, 100-200 ml. Dacia oil 5 w30 a fost singurul pe care nu l-a consumat.
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • In intervalul asta de schimb ai forjat motorul cu cateva ocazii?
                  Te-ntreb pentru ca asa mi-a halit si mie odata cateva sute de ml dupa un 2 saptamani de drumuri care au inclus autostrazi in afara tarii, drumuri de munte, inclusiv Transalpina si Transfagarasanul in aceeasi zi.

                  Comment


                  • E greu sa gasesti explicatii, schimba cu alta marca si gata.
                    La Focus 2 1.6 benzinar (30000 km la bord ) m-am tinut mortis de frate-meu sa bage Mobil1 5W30 (fiind foarte incantat cum a tinut la mine ), in 10000 km i-a mancat aproape 1 litru...aceeasi sursa de unde am luat si pt mine.
                    A bagat apoi posirca, pardon, ulei de Ford si nu l-a mai consumat.

                    Comment


                    • Ce-i drept este ca l-am si forjat la drumurile lungi, dar cam in acelasi mod mergeam si cu Dacia Oil. Cred ca in mai, cand ii fac revizia, o sa incerc iar cu Dacia oil, sa vad daca mai papa. Acum nu stiu daca a avut vreo importanta ca a fost w40 si nu w30, in privinta consumului. Multumesc ptr raspunsuri.
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • Daca tot papa, da-i unul care sa-i nu-i placa, Dacia Oil e potrivit.
                        La Carrefour e reducere 30% la oloiuri Mobil, un M1 0w40 e 36 lei litrul, bidoane sunt din toti anii, 2016, 2015, 2014.

                        Comment


                        • Originally posted by filip3 View Post
                          salutare, a trebuit sa vand loganul dupa ce l-am hranit doar cu cele mai alese bunatati, invatate de la voi: Mobil 1 New Life, ATE, Kayaba, NGK, Lemforder...

                          si as avea nevoie de un sfat, doar aici am vazut adevarati pasionati de ulei

                          am cumparat din Paris, din reprezentanta Renault, un Megane 3 GrandTour 1.5dci 110CP FAP cu 97000km, caruia bineinteles i s-a schimbat uleiul de trei ori, am facturile, exact la fiecare 30000, o data la doi ani

                          cum am venit am schimbat distributie, accesorii, antigelul, uleiul si toate filetrele, logic.

                          dar eram asa de suparat pe francezi si pe Elful lor Full Tech pe care il tin in motor pana se face smoala, asa ca am luat direct Motul Specific 0720 5w30


                          acum are 8500km, pe la 10-12000 o sa il scot. ce recomandati? raman cu motul sau ma intorc la elf? elf e mai ieftin dar motul nu e contrafacut, am tot auzit pareri dar pana nu va intreb pe voi nu pot sa iau decizia

                          multumesc, orice sfat e bun
                          referitor la intrebarea mea de acum cateva pagini, acum am 10000km fix cu motulul vechi si miercuri fac rost de bani. ma foiesc noaptea in pat gandindu-ma la ulei, astept momentul asta de mult si am emotii ca la bac

                          as mai dori un raspuns de la voi. fac taxify cu el si il chinui, unori opresc motorul doar 15min in 8-10 ore.

                          Motul Specific 5w30 0720 210 lei saau clasicul Elf Evolution FullTech 5w30 0720 130lei? Aceasta este intrebarea
                          Attached Files
                          Last edited by filip3; 5 February 2018, 21:04.

                          Comment


                          • Dac tot te gandesti la Elf, mergi pe Elf Evolution SXR 5w40..

                            Comment


                            • Teoretic Motul e peste Elf; doar daca e din sursa sigura.
                              In alta ordine de idei, poti pune Elf RN Tech; nu Full Tech. Are un continut redus de cenusa fata de Full Tech.
                              Nea Vali, omu' are nevoie de RN0720 bre. Ce-i recomanzi matale acolo?
                              Attached Files
                              Last edited by IancuMIC; 5 February 2018, 23:10.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • A scris FullTech dar a pus poza de RN Tech.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google