Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiul Elf 5W40 la 10000km, masina are 20000km.
    Attached Files
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Eu l-as schimba arata cam "negru".
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Cam negru la 10000 km, nu degeaba recomanda mecanicii sa-l dai afara la jumatate fata de cat recomanda constructorul; la 7500 km inca se prezinta bine, m-am uitat zilele trecute.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          In ce calitate ne spui noua asta? Tot ca o senzatie subiectiva ca totul e ok, orice maglavais ai pune in motor? Fara o documentare prealabila.
          Zic sa aplici sfatul pe masina ta si lasa pe fiecare sa aplice pe masina lui ce-i trece prin cap. Asa cum faci si cu RCA-ul, cel mai ieftin e cel mai bun. Asta, pana cand da peste tine unul cu RCA facut la acelasi asigurator, atunci probezi pe tine strategia proprie.

          Nu toate uleiurile sunt la fel de bune, dar asta e greu de priceput pentru aia de vor sa faca economie la 30-40 de lei in plus.


          Am inteles! Deci, sa facem bine, ca sa nu fie rau.
          Mai ramane sfatul sa ducem o viata cumpatata si nu vom avea probleme.
          Fiecare face cum vrea.
          Eu am scris din experienta mea si a catorva mecanici si ingineri auto.
          Este mai important sa intretii motorul la timp si sa-l exploatezi comform performantelor lui.
          Nu poti exploata un motor de Logan ca pe unul de BMW.
          In rest... fiecare doarme cum isi asterne!

          Comment


          • Este mai important sa intretii motorul la timp si sa-l exploatezi comform performantelor lui.
            e conform.
            Nu poti exploata un motor de Logan ca pe unul de BMW.
            Performantele motorului de Logan fiind date, nu inteleg cum poti sa-l exploatezi ca pe unul de BMW . Daca bat magarul, crezi ca alearga precum un cal arab?

            Ce nu pricepi tu si altii ca tine, ca uleiul mai bun nu creste performantele motorului, ca n-are cum, saracu sa scoata mai multi CP sau o acceleratie mai buna dintr-o panarama de motor.

            Dar daca la magar ii dau sa manance doar paie, o sa mearga pe 2 carari ca o sa fie lesinat de foame, dar daca ii mai dau si niste lucerna, parca tine drumul mai drept.

            Asa si cu uleiul mai bun, asigura o functionare mai aproape de standarde a motorului, in timp.
            Last edited by mr.K; 29 April 2016, 11:31.

            Comment


            • Tu nu prea intelegi, sau vrei sa te dai "rotund".
              Am spus ca toate uleiurile de mai sus sunt bune la Logan atata timp cat respecti atat timpul de schimbare cat si modul optim de exploatare a motorului de pe Logan.
              Nu exista diferente majore de calitate cat de pret!

              Comment


              • Rotund nu ma dau pentru ca am o silueta atletica , dar iti explicam ca poti trai si cu paine si apa, dar si cu homar+sampanie. Daca poti hali homar la un pret apropiat de cel al painii, de ce sa alegi varianta mai proasta pe motiv ca merge si asa.

                Nu exista diferente majore de calitate cat de pret!
                Ba exista diferente majore de calitate.
                Iar diferentele de pret tind sa fie cat mai mici.

                Iar Motulul 10w40 pe care il folosesti e mai slab decat Xcess 5w40, catalogat de multi, sa zicem, nepotrivit pentru Logan.
                10w40 intr-un benzinar nici nu merita sa bagi, la preturile din ziua de azi pentru un 5w40, sau chiar ceva mai bun.

                Comment


                • Originally posted by spik View Post
                  Tu nu prea intelegi, sau vrei sa te dai "rotund".
                  Am spus ca toate uleiurile de mai sus sunt bune la Logan atata timp cat respecti atat timpul de schimbare cat si modul optim de exploatare a motorului de pe Logan.
                  Nu exista diferente majore de calitate cat de pret!
                  Recunosc faptul ca nici eu n-am inteles partea cu exploatarea conform performantelor. Si eu chiar vreau sa inteleg.

                  Care este "modul optim de exploatare a motorului de logan"?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Adica sa nu te "dai" cu Loganu mai mult decat poate!
                    In sfarsit , la o exploatare normala este bun orice ulei de mai sus.
                    Asta este parerea mea si nu vreau sa se interpreteze altfel.
                    Cat despre Motul, l-am ales fiindca mi s-a spus ca inca nu este contrafacut!
                    Si inca ceva, motorul de Logan merge cu 10W40!
                    Eu nu am auzit de Logan cu motorul stricat din cauza uleiului, daca este schimbat la timp indiferent de marca uleiului.

                    Comment


                    • Adica tu te referi sa nu turezi prea mult motorul de logan ca e prost si face poc.
                      Am inteles corect ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Crezi ca Loganul se preteaza la mersul sportiv?

                        Comment


                        • Originally posted by spik View Post
                          Adica sa nu te "dai" cu Loganu mai mult decat poate!
                          Si cine stabileste care este limita asta?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Originally posted by spik View Post
                            Crezi ca Loganul se preteaza la mersul sportiv?
                            Vezi, aici o iei pe alta carare, tu consideri ca 3000-4000 rpm e un mers sportiv.
                            90% dintre 10w40 crapa repede in regimul asta de utilizare si d-aia unii folosesc uleiuri mai bune, ca daca-mi vine a-l lua un pic la ture sa nu scot tachetii prin capota la 6000 rpm.
                            Iti inteleg ideea la care te referi, doar ca incurci mersul sportiv cu a scoate toata puterea dintr-un motor.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Aha, si crezi ca a scoate toata puterea dintr-un motor , a merge cu el la putera maxima, nu este o fortare?
                              A merge scotand toata "vlaga" nu este o incercare de mers sportiv?

                              Comment


                              • Tu crezi ca fortezi un motor mergand cu el la turatia de putere maxima?
                                Am impresia ca incurci 2 notiuni....turatia cu sarcina maxima....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google