Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Elf Evolution 900 sxr 5w40 cum e? Vad ca are normele pt motorul meu. E ok pt ce am eu? Experiente?

    Comment


    • Chiar ieri vorbeam cu nenea Iancu despre uleiul asta, e chiar ce recomanda reno pentru motorul tau, inclusiv al meu, 1.6 16v k4m 82 kw.

      Uite-l aici,
      Cumpara acum Ulei motor Elf Evolution 900 SXR 5W40 5L la pret avantajos de pe Auteco.ro | Livrare gratuita pentru comenzi peste 400 lei | Consultanta profesionista gratuita | Ridicare din magazin in Berceni sau Obor
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Archangel80
        Uleiul asta l-am folosit, atat eu, cat si primul proprietar al masinii, iar motorul s-a comportat impecabil. Din pacate, la un moment dat m-a mancat undeva sa pun un ulei mai "de fitze", cu care am reusit "performanta" de a da motorul peste cap (zgomote "metalice", a inceput sa consume ulei). Nu mai repet pataniile, ca le-am mai scris pe-aici.
        Peste cca. o luna voi reveni si eu la Elf 5W-40 si in veci n-o sa mai vada motorul meu alt tip de ulei.


        Post scriptum . Cand am anuntat mai lunile trecute ca mecanicul meu a decis sa-mi "dreaga" motorul cu Elf 10W-40, acestuia (motorului) i s-a "cantat prohodul" aici pe forum. Vreau sa anunt ca, dupa cca. 5000 km cu Elf 10W-40 motorul "toarce" ca pe vremuri, iar consumul de ulei este ZERO. Alaltaieri dimineata, cand am verificat nivelul, m-am uitat putin si la culoare si am ajuns la concluzia ca Ravenolul devenise deja mai negru la 5000 km. Totodata, n-am remarcat vreo crestere a consumului mediu de benzina.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Hai sa nu exageram cu cantatul prohodului, ti s-a spus doar ca Elf 5w40 era mai bun.
          Si nu e vorba de vascozitate, ci de compozitie.
          Cati km faci tu si avand in vedere ce motor ai, o sa reziste suficient motorul si cu 10w40.
          Mai nou, am vazut la Carrefour ca-si lichideaza stocurile vechi de M1 NL 0w40, 15 lei/bidon de 1 litru, chiar daca e din 2014-2015, zic eu ca merita.

          M1 FS 0w40 nu am incercat si nici nu stiu daca va mai fi cazul la Logan, atat timp cat nu prea fac km cu el.
          Last edited by mr.K; 29 August 2018, 14:16.

          Comment


          • mr.K
            Cred că ai observat ghilimelele de la „prohod”. Știam și eu că Elf 5W-40 e mai bun, din cauza asta am și scris că vreau să trec înapoi la ăsta. De altfel și mecanicul, când mi-a făcut schimbul cu 10W-40, a avut o exprimare cam de genul „îl punem pe ăsta până-și revine motorul, după care mai vedem”. Având în vedere că simptomele neplăcute din vremea Ravenolului au dispărut, presupun că motorul „și-a revenit”.
            În ceea ce privește partea a doua a comentariului tău, să știi că ai dreptate. După ce am început să am problemele cu Ravenolul, exact la asta m-am gândit și eu: ce rost are să dau banii inutil pe uleiuri nu-știu-de-care, în condițiile în care mașina are 8 ani și jumătate, aproape 116000 km la bord, eu merg cu ea cam 15000 km pe an, așadar există șanse mari să nu apuc să merg nici măcar 250000 km până când va fi atât de veche, încât va trebui neapărat să-mi iau alta. Cu toate astea, nu vreau, totuși, să rămân cu 10W-40, o să revin neapărat la 5W-40, fiindcă chiar îmi plăcea felul în care „torcea” motorul cu el.
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • Am pus doar 4 litri de Elf 5w40. Am vrut sa vad pana unde arata joja. Nivelul este la jumate cand e rece, azi dim, pe plan drept. Iar cand e cald uleiul, joja arata 3 sferturi. Sa mai pun 100-200 ml? Mai am si un bidon de 1 litru.

              Comment


              • Pune 4,5 l si ai pe joja nivel maxim.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Ce se intampla cand nu se schimba/verifica uleiul la timp , pacat de motoras , pentru cei cu D4F observati ca are o singura axa cu came dar este 16v .
                  Let's face it, plenty of us 'skip' oil changes, delaying that inevitable garage bill. Can it really cause any harm to the engine? Or, like most motorists th...


                  Ce ziceti de resetarea acelui sondaj , la inceput am votat parca Elf dar acum folosesc Valvoline , ar fi benefic sa revotam la o anumita perioada de timp altfel acel grafic devine inutil.
                  Last edited by prometheus; 3 September 2018, 22:28. Reason: Automerged Doublepost
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Prima impresie dupa ce am parcurs 170 km cu uleiul 5w40 SynPower de la Valvoline pus vineri in motorul "bolidului" 1.2-75 cp, Euro 5: masina este o idee mai silentioasa fata de Elf 5w40, iar fata de Dacia Oil 5w30, mult mai silentioasa.

                    Deranj maxim cand am vazut mecanicul ca a turnat toti cei 4 litri, "asa zice manualul". Nu am comentat nimic pentru ca au fost de treaba pe alta parte, si anume, mi-au rezolvat problema unui zgomot de la cureaua de accesorii + ca m-au preluat fara programare.
                    Asadar, este careva din Bucuresti care are pompa de extras ulei si care ma poate ajuta sa scot 2-300 ml de ulei? Am incercat cu perfuzor, mai subtire, mai gros, cu uleiul cald, nimic...
                    Last edited by Crs. Sandel; 9 September 2018, 22:09.

                    Comment


                    • Furtun de perfuzie prin joja. Seringa mare in capat. Si extragi. Furtunasul sa fie ca lungime cel putin cat joja.

                      On topic. Dupa 18k km cu Dacia oil, uleiul cu care a venit masina din fabrica, 80k km cu Castrol 5w40 C3 si cca 800 km cu Elf 5w40 am ajuns la urmatoarea concluzie: motorul e mult mai galagios cu Elf. Apoi Dacia Oil. Mult mai silentios cu Castrol. Oricum nu voi mai folosi Castrol C3 deoarece nu are norma A3B3, din pacate. Era mult mai multa liniste in habitaclu dup 100 km/h.
                      Last edited by Archangel80; 10 September 2018, 12:57.

                      Comment


                      • Ravenol VST la 5200km.
                        Attached Files
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Pare mai "reala" culoarea fata de ce se afisa in trecut cu "SSL-ul" la 10.000 km .
                          Last edited by prometheus; 12 September 2018, 22:31.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Ravenol VST la 5200km.
                            Arata chiar f bine. Dar sunt sigur ca ai mers foarte calm. Ai urcat in viteza usor, nu ai turat-o extrem etc.....

                            Comment


                            • Foarte calm, e prea mult spus; nu sunt un zbuciumat, dar nu ezit sa o duc pe plaje de peste 4000rpm. cand situatia o cere.
                              Cam pe la 6mii, estimez sa-si schimbe mai accentuat culoarea; cel putin asa era la SSL.
                              Pana una alta, uleiul face ce stie el mai bine; nu cred sa-l schimb mai devreme de 15 mii.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Proaspat achizitionat...205 lei de la emag,marti revizia!20180926_160214.jpg20180926_160205.jpg20180926_160231.jpg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google