Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Abia acum vad, am scris greșit, e vorba de 5W40 VST, nici nu știu dacă au în gama lor 5w50.

    Comment


    • Ptr drumuri scurte, strict in oras, la opel corsa 1.2 16v unde fabrica zice 5w30, eu am pus 0w si a fost minunat iarna si pe frig, si faceam doar drumuri scurte, nu a papat un gram, dar cum au venit caldurile, il bea ca pe suc... In conditiile in care 5w30 nu era halit deloc tot anul... Eu zic ca daca mergi DOAR drumuri scurte merita iarna un 0w, dar daca il tii si vara, pune ce zice producatorul. Eu am facut multe teste cu uleiuri, privind vascozitatea la rece, si dintre cele ieftine, elf este(era la momentul testelor) foarte bun.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • 1,2 16v a avut probleme si pe Clio, sunt topicuri pe forumul reno vecin.
        In opinia mea cu un 0w40 viscozitatea mare se rezolva problema.
        5w30 zicea nec100 ca uzeaza prematur axul cu came, la aprobarile a3b3 sau a3b4. De aceea nu era agreat de Porsche, Ferrari si alti producatori de masini scumpe, ei preferand w40 ptr protectie maxima

        Comment


        • On topic, uleiurile, productorul le alege in cunostiinta de cauza, ai vazut vreodata un motor desfacut? Sa vezi prin ce gaurele circula uleiul? Daca pui prea gros, la rece nu va curge cum trebuie o vreme, daca pui prea subtire iar nu este bine. Si sa stii ca am testat si ulei amg 0w si la rece ulei mult mai ieftin curgea mai bine La cald sigur se pastra mai bine amg, dar eu am testat la rece.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • ce parere aveti de acest ulei pt/ 1/5 dci cu DPF:


            Este o problema ca nu are norma Renault?

            Comment


            • ce parere aveti de acest ulei pt. 1.5 dci cu DPF:


              Este o problema ca nu are norma Renault?

              Comment


              • Poti avea probleme cu filtrul de particule. Valvoline nu mi se pare oricum un ulei bun.

                Comment


                • Originally posted by valioglu View Post
                  Poti avea probleme cu filtrul de particule. Valvoline nu mi se pare oricum un ulei bun.

                  Multumesc!


                  Ce parare aveti despre uleiul YACCO 5w30 omologare RN0720?

                  Comment


                  • Valvoline este un ulei bun, Dar orice ulei alegi, trebuie sa respecte cerintele producatorului... O firma care se respecta, produce sa zicem 5w30 in X feluri, ptr diferiti producatori... Tu trebuie sa pui ce specifica producatorul, si va fi ok, indiferent de marca uleiului... Eu la seat pun doar long life 5w30, ca asta cere seat, dar am pus si castrol si ravenol acum am liqui molie, dar totate sunt cu norma ceruta de vw. Si de valvoline nu am auzit nimic rau, din contra.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Originally posted by quinn View Post
                      ce parere aveti de acest ulei pt. 1.5 dci cu DPF:


                      Este o problema ca nu are norma Renault?
                      De ce nu asta?
                      Attached Files
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • nu mai exista elf 5w30 dpf? anul trecut am bagat din ala in scenic, acum n-am mai gasit decat in auchan, parca, dupa ce pusesem deja valvoline 5w30 dpf
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post

                          De ce nu asta?

                          Am citit de bine despre el.Acesta la care va referiti il recomandati pt. motorul meu?

                          Comment


                          • MST C4 are RN0720, deci merge.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by Seba View Post
                              nu mai exista elf 5w30 dpf? anul trecut am bagat din ala in scenic, acum n-am mai gasit decat in auchan, parca, dupa ce pusesem deja valvoline 5w30 dpf
                              Ba este.
                              De 6 ani doar de asta bag in "tractoras".
                              Acest produs inlocuieste fostul ELF Solaris FE 5W30. Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 5 Litri, este un ulei de motor full sintetic cu performante superioare, conceput mai ales pentru autoturismele Renault Diesel echipate cu filtre de particule DPF. Este un ulei de motor cu interval de schimbare a uleiului de pana la 30.000 km. Specificatii si certificari: RENAULT RN0720 ACEA C4, Level C3 Diesel Particulate Filter protection Environmentally friendly
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • nu valvoline, scuze, quartz, tot tin grupul total...faza e ca n-am mai prea vazut elf dpf si m-am gandit ca i-au schimbat eticheta
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google