Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A sosit scadența unui nou schimb de ulei și filtre. Exceptând „momentul de rătăcire” cu Ravenolul din urmă cu 3 ani (asupra căruia nu mai revin), motorul Loganului (1,4MPI) a văzut doar Elf Evolution 900 SXR 5W-40.
    Pentru prima dată de când am mașina, nu am găsit în magazin acest ulei, ci doar Elf Evolution 900 NF 5W-40.
    Care este diferența dintre aceste două uleiuri? Pot să-l bag în motor pe ăsta cumpărat acum?
    Mulțumesc.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • NF are omologari pentru VW, Mercedes si Porsche. Vezi pe spate daca are vreo norma Renault.

      Comment


      • Originally posted by adi90 View Post
        Vezi pe spate daca are vreo norma Renault.
        Nu apare deloc numele Renault.

        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Ce parere aveti de uleiul Polytron sintetic 5W-30? Vreau sa-l bag intr-un logan 1.0sce de 3 ani care tocmai a iesit din garantie.Scuze daca s-a mai vorbit de acest ulei pe forum...sunt peste 950 de pagini...nu le-am citit pe toate...
          Multumesc....

          Comment


          • Acum aprox o luna https://www.loganclub.ro/forum/forum...70#post3655170
            Piese din magazin on line
            Logan 0.9 TCe 2018

            Comment


            • Originally posted by Cherubino View Post
              Nu apare deloc numele Renault.
              NF e pentru diesel.

              Comment


              • Poate ma insel dar oricum, vad ca nu e pentru Renault.

                Comment


                • Este bifuel
                  Nu am verificat fișele tehnice dar are (doar) norma ACEA A3/B4 similar SXR.....

                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Da, acum m-am lămurit. Între timp, am găsit undeva la un alt magazin din oraș SXR900, cel pe care l-am utilizat până acum. Cu bidonul de NF văd eu ce fac... poate găsesc pe cineva căruia să-i fie de folos.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment



                    • Comment


                      • Daciaoil este un ulei full sintetic sau semisintetic?

                        Comment


                        • Sintetic, un ulei hidrocracat, din gama Castrol rebranduita Dacia.
                          Last edited by 77sky; 9 March 2023, 23:12.

                          Comment


                          • Foloseste cineva ulei cunorma 0W40 la motoarele MPI?
                            E cumva un ulei prea subtire?

                            Comment


                            • Da, eu!
                              De vreo 12 - 13 ani incoa', doar 0w40 am pus in 1.4mpi, cu intervale regulate de schimb cuprinse intre 12k - max. 15k Km.
                              Desi subtire prin definitie, mortorul se impaca perfect cu el, niciodata nu mi-a halit niciun gram pe joja intre schimburi...cel putin nu vizibil.
                              Uleiurile de motor folosite de-a lungul timpului:
                              - Elf 5w40 pe perioada garantiei si o scurta perioada dupa.
                              - Mobil 1 New Life 0w40, cca. 2 - 3 ani;
                              - RedLine 0w40, cca. 8 ani;
                              - Ravenol 0w40 (Iancule, daca mai activezi p-aci sa fii mandru de alegerea mea, erai mare fan Ravenol!) de cca. 2 ani incoa'. N-am de gand sa mai experimentez alt ulei, Ravenol va fi uleiul cu care va ajunge la Remat / fier vechi masina.

                              Comment


                              • Nu inteleg de ce Daciaoil a trecut de la ulei Elf in trecut la ulei Castrol.
                                uleiul elf era prost, nu le-a mai convenit calitatea ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google