Capat Bara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai prefer sa ma mai tina macar 40-50.000km piesele . Nici cu OE nu imi este rusine .
    Capatul de bara pe stanga este cel original al masinii , 98.000km . Cel pe dreapta a fost schimbat pe garantie (undeva pe la 70-75.000 daca nu spre 80.000 km ) are 1 an si 6-7 luni de cand a fost schimbat , si trebuie sa il schimb iar (a crapat burduful ) .
    Nu vreau sa schimb doar capatul de pe dreapta , le schimb pereche + bielete (ca tot umblu la ea ) , am observat si un pivot , le schimb tot pereche , etc etc.
    De aici si treaba cu Swag-u' , la ei toate elementele directie sunt 666ron iar OE sunt 950 .

    Comment


    • Nu știu ce si-ți zic de Swag, dar eu am luat exact pachetul ăla OEM de care zici (acum vad s-a făcut 950lei), acum mai bine de 1 an. Am aproape 25.000km cu ele si articulația e tapana deocamdată.

      Comment


      • Originally posted by Kojak View Post
        Ăstia nu făceau pompe de apa?
        Se pare că fac şi capete de bară. Made in Germany cică. Am luat pt ford ka. Mult mai ieftine preţurile la capete de bară decât la Logan, cam la jumate, nu înţeleg de ce. Nu e mai mică piesa, doar că e mult mult mai scurtă.
        Last edited by ionescu liviu; 22 April 2015, 22:26.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • Pai ti-ai dat singur răspunsul , e clar ca intra mai puțin material în procesul de fabricație, de aici si prețul pe măsură.

          Comment


          • Am pus eu bielete de direcţie SWAG (56lei) şi sunt foarte solide după 15k km şi presupun că şi capetele de bară SWAG sunt la fel; pentru mai multă siguranţă însă eu am optat pentru TRW care au fost doar 69 de lei. Cu FEBI nu m-aş încurca, îi consider inferiori la majoritatea pieselor.
            sigpic

            Comment


            • am schimbat capetele de bara dupa 91.000 km(9ani).am pus lemforder,sper sa tina macar jumatate din cat au tinut alea de origine.timp de lucru 1 ora pentru capete de bara si inca 2 pentru bieletele antiruliu si bucsa bara stabilizatoare
              Attached Files

              Comment


              • Am montat si eu capete de bara Lemforder .Sunt foarte bune.am mers 100000km si încă sunt O.K.

                Comment


                • @gaboneygg: Cât au costat capetele de bară şi de unde le-ai cumpărat?

                  Comment


                  • autokarma-pret 75 bucata

                    Comment


                    • Pana la urma am luat si eu capete de bara Lemforder si bielete trw . Urmeaza montajul.

                      Comment


                      • Am schimbat si eu cap bara dreapta la 80.000 km, am pus Lemforder sunt curios cand voi schimba si pe stanga. Am comparat capetele de bara dupa demontaj Lemforder cu cel de fabrica si am observat ca cel de origine era mai mare in diametru decat Lemforder. Acum sa vedem cat tine.

                        Comment


                        • Capetele de bara se schimba de obicei cate doua, ca tot faci o geometrie care nu e chiar ieftina raportat la pretul unui capat de bara suplimentar.
                          Tu ai avut motivele tale sa schimbi un singur capat de bara, zic poate citesc altii, sa nu procedeze ca tine.

                          Comment


                          • M-am hotarat.....o sa-mi schimb singur capetele de bara,Lemforder o sa pun.Multumesc pe aceasta cale lui Cristi Streulea in special si tuturor celor care posteaza aici. O singura nelamurire am:cat de tare se strange piulita ? Adica exista posibilitatea sa strici filetul daca sa zicem ca ai o forta mai mare in maini ?

                            Comment


                            • Strangele cât poți ....... Mai bine roagate sa le desfaci ușor pe cele uzate ....

                              Comment


                              • nu te pune sa le strangi cat poti pentru ca strici piulitele
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google