Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    tks, dar deja am luat uleiul :-)
    oricum, la cutia de viteze nu se aplica acelasi principiu ca si la motor? mai precis trebuie schimbat uleiul dupa rodaj deoarece exista acele depuneri care afecteaza bunul mers al masinarii? sau sa mai astept ceva chilometrii pana la scimbul de ulei?
    tanti de la magazinul dacia de la obor mi-a dat ulei pt cutia de viteze Dacia Extragear 75W80 API GL 4+ .
    este bun? intr-un comentariu de-al tau andrei, am vazut ca spuneai de GL5?!?
    Last edited by yoda; 7 August 2007, 09:58.

    Comment


    • #47
      e vreo probelam daca la motor de 1.4 folosesc elf 10w40?

      Comment


      • #48
        @yoda: Daca tu vrei sa schimbi uleiul din cutie nu e nici o problema, ba chiar e mai bine, dar nu este obligatoriu, cine vrea il schimba dupa rodaj, cine nu, il lasa asa.
        Cat despre tipul de ulei, trebuie Dacia Extragear SAE 75W80, API GL5.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          Originally posted by andrei
          @yoda: Daca tu vrei sa schimbi uleiul din cutie nu e nici o problema, ba chiar e mai bine, dar nu este obligatoriu, cine vrea il schimba dupa rodaj, cine nu, il lasa asa.
          Cat despre tipul de ulei, trebuie Dacia Extragear SAE 75W80, API GL5.
          eu am cumparat elf 10w40. e vreo problema daca il folosesc? am vazut ca majoritatea vorbesc de 5w40

          Comment


          • #50
            Nu e nici o problema daca e 10W40, dar data viitoare e bine sa pui 5W40.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #51
              tks, andrei
              am sa vb cu cei de la magazin sa mi-l schimbe. sunt cam banditi.
              ca tot veni vb de ulei pt motor, in cartea tehnica este recomandat 10W40.
              de ce atunci 5W40?

              Comment


              • #52
                In carte scrie 10W40 pentru ca Dacia Oil e 10W40, nu 5W40. Deobice 5W40 se pune, daca se pune 10W40 nici o problema.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #53
                  am sunat la vocea clientului de la dacia si am intrebat daca este bun uleiul pt transmisie care m-i l-au dat cei de la magazin de la obor (API GL 4+) si mi-au spus ca trebuie sa fie neaparat GL 5. in schimb vanzatorul de la magazin sustine ca cei de la dacia nu mai fabrica GL 5 ci numai GL 4+ care merge si la masini pe benzina si la disel. cred ca este vb de buna comunicare romaneasca ....

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by yoda
                    tks, andrei
                    am sa vb cu cei de la magazin sa mi-l schimbe. sunt cam banditi.
                    ca tot veni vb de ulei pt motor, in cartea tehnica este recomandat 10W40.
                    de ce atunci 5W40?
                    ala 10W40 e partial sintetic pe cand 5W40 e full sintetic(adica cel mai bun ulei),ar mai fi si 0W40 facut de Mobil 1 dar e ceva mai scump

                    Comment


                    • #55
                      o sa trec de la urmatorul schimb de ulei pe 5W40. sper sa nu fie o problema pt motor, pt ca de aproape 3 ani eu l-am obisnuit cu 10W40 de la elf.

                      Comment


                      • #56
                        Ati luat de curiozitate un bidon de ulei Dacia Oil....uitati-va ce scrie pe spate: produs in Romania de Lubrifin. Nu ma pot uita de cine a cumparat actiuni la Lubrifin, ma irita rau ideea sa stiu ca in Logan am ulei de Lubrifin. Oameni buni...e facut in Romania. Puteti spune voi ca se respecta toate normele de fabricare? E uleiu' asta chiar ce trebuie???Cand voi face schimbul de ulei am sa cer sa puna altul, nicidecum Lubrifin. Ma gandesc la un Havoline 5w40 de la mama lui, de Texaco. Am un prieten taximetrist cu Logan diesel, si-a schimbat uleiul asta de Lubrifin pt ca i se parea ca are bataie la motor. A pus Havoline 10W40 si cica asta e ok.

                        Comment


                        • #57
                          Texaco e turcesc, mai bine aleg ulei Romanesc decat turecesc...
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #58
                            pana la urma cred ca uleiul castrol e solutia

                            Comment


                            • #59
                              Ori Castrol, ori Elf.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • #60
                                Castrol!!!
                                numar secundele

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google