TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @dark Am 2 colegi la serviciu, fiecare au cate un Astra, din 2001 respectiv 2003. Ambii au aceeasi motorizare 1.7 DTI. Cel din 2003 e un pic mai bogat la dotari, dar are tamburi pe spate... Cel din 2001 are discuri.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Nici nu ma mir, dar ca raspuns asta primesti : "E in functie de motorizare". La Skoda Fabia (exemplu) scrie negru pe alb. Nu ma mai apuc sa incarc pdf-uri cu date tehnice. Gasiti si voi.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Intradevar sa optat pe spate pentru discuri si placute de frina la alea straine in functie de motorizari , insa nu este chiar o regula. Tine mai bine frina de mina la disc decit la tambur .

        Comment


        • am o intrebare "stupida" poate, placutele fermit sunt bune sau nu prea, mi le tot recomanda tanti de la magazin; bine sunt si ieftine parca 50-70 RON, ma gandesc ca sunt ieftine si din cauza ca-s facute la noi; daca are cineva sa spuna.

          Acum am vazut ca postai pe discuri , nu pe placute.

          Comment


          • La multe masini se pun discuri sau tamburi in functie de motorizare, la 1.4 ai tambur, la 1.8 ai discuri. Sau dimensiunea discului creste o data cu motorizarea, etc.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • vllad, nu stiu daca se compara cu ferodo sau ate, dar cred ca merita incercate....

              Comment


              • stie cineva la un preferance 1,4 din 2007 fara ABS ce diametru au discurile.am vazut o oferta la 140 de lei perechea discuri brembo pline de 238mm si as cam vrea sa profit de ea cu toate ca mai tin cele vechi.apropo in catalog la ei pt logan nu sunt trecute decat astea de 238 si la cele cu abs si fara abs

                Comment


                • Sunt la fel discurile (cu sau fara abs).

                  Comment


                  • Originally posted by ioonell View Post
                    stie cineva la un preferance 1,4 din 2007 fara ABS ce diametru au discurile.am vazut o oferta la 140 de lei perechea discuri brembo pline de 238mm si as cam vrea sa profit de ea cu toate ca mai tin cele vechi.apropo in catalog la ei pt logan nu sunt trecute decat astea de 238 si la cele cu abs si fara abs
                    Esti sigur ca ai discuri de 238? Unii au mai crezut asa si si-au luat teapa.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • salut. eu am un mitsubishi colt , are discuri pe fata de 256mm si pe spate de 220mm parca. am placute de frana fata-spate ebc greenstuff , discuri de frana ebc usr fata-spate. lichid de frana dot 5.1 motul , jante usoare team dynamics pro race 1.2 si gume 205 45 16 toyo t1r. masina cantareste 1070kg cnf talonului. are abs,ebd,esp,tc.
                      testat de la 100km/h paralel cu un logan 1.2 16v (2000km la bord) franeaza cam la fel !
                      marea diferenta este franatul pe carosabil ud,umed si fadingul care apare la logan mult mai repede. dar ca frana de urgenta in situatii neprevazute loganul franeaza excelent.
                      luati in calcul ca economic este mai bine sa aveti tamburi pe spate pentru ca nu va trebui sa schimbati discurile si placutele decat pe fata!
                      cu masina incarcata incepe sa conteze si frana spate destul , oricum in 90% din cazuri franarea se face pe puntea fata .

                      Comment


                      • dennis
                        este ami bine cu ebc decat cu cele originale, ca ma bate gandul la aceeasi configuratie de vreo luna doua dar nu ma hotarasc

                        Comment


                        • este mai bine in sensul ca se racesc mult mai repede , deci poti abuza serios de frane . in combinatie cu placutele greenstuff nu scot sunete ciudate gen scartaieli iar praful rezultat in urma frictiunii este minim.
                          asta la discurile ebc usr. dc alegi turbogroove vei avea un zgomot frumos la franare in sensul de suierat din cauza discurilor gaurile .
                          silent si eficient- discuri usr + placute greenstuff
                          mai galagios dar placut si foarte eficient - discuri turbogroove si placute redstuff

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Esti sigur ca ai discuri de 238? Unii au mai crezut asa si si-au luat teapa.
                            pai nu sunt sigur ,ca daca eram sigur nu mai intrebam

                            Comment


                            • Cand ai ocazia, da jos roata si masoara diametrul discului. E greu de stabilit empiric ce diametru ai...nu am inteles algoritmul prin care Dacia monteaza diferitele tipuri de discuri pe anumite tipuri de motorizari si optionale. Doar in cazul VAN-urilor si la Dci-uri poti fi sigur.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Nici la Van sau Pickup nu poti fi sigur, exista discuri de 259 x 20,6 si discuri de 260 x 22... deci sublerul pe ele pentru a masura grosimea...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google