TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    @evali_daniel: fading-ul nu se aplica doar sistemelor electrice/electronice. drept e ca asa s-a inceput, dar..., generic, "fading" se cheama scaderea intensitatii raspunsului unui sistem la un anumit stimul. adica la incalzire excesiva a discurilor, lichidul incepe sa fiarba, face bule de gaz. gazul e comprimabil, spre deosebire de lichid, prin urmare, la aceeasi apasare a pedalei, forta de franare scade. asta e fenomenul de fading al franelor.
    @donpedro: da. etrieri de 1.6_16v sau dci85. sau mai bine, gasesti discuri "zimmerman" (ventilate si gaurite) undeva la 600ron/set, diferenta mica de pret fata de discurile originale, dar diferenta mare la calitate in favoarea zimmerman-urilor
    Last edited by Seba; 6 February 2010, 20:12.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #77
      Originally posted by evali_daniel View Post
      Nu vreau sa fiu rautacios domnu Darksid3 dar ce legatura are fenomenul fading cu franarea, ca la dex scrie cam asa:
      FADING [FÉDING] s. n. 1. scădere temporară a intensităţii undelor electromagnetice recepţionate de un aparat de radiorecepţie, datorită schimbărilor atmosferice. 2. modificare a culorii unei ţesături provocată de acţiunea unui agent (lumină, apă etc.). (< engl., fr. fading
      Vad si eu tarziu acest post ....daca dadeai un search pe Google, aflai mai simplu...iti dai seama ca nu mancam gogoshi pe forum daca nu stiam ce e ala fading la franare, in cazul nostru.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Originally posted by Seba View Post
        @evali_daniel: fading-ul nu se aplica doar sistemelor electrice/electronice. drept e ca asa s-a inceput, dar..., generic, "fading" se cheama scaderea intensitatii raspunsului unui sistem la un anumit stimul. adica la incalzire excesiva a discurilor, lichidul incepe sa fiarba, face bule de gaz. gazul e comprimabil, spre deosebire de lichid, prin urmare, la aceeasi apasare a pedalei, forta de franare scade. asta e fenomenul de fading al franelor.
        @donpedro: da. etrieri de 1.6_16v sau dci85. sau mai bine, gasesti discuri "zimmerman" (ventilate si gaurite) undeva la 600ron/set, diferenta mica de pret fata de discurile originale, dar diferenta mare la calitate in favoarea zimmerman-urilor
        Am fost si eu ieri la revizia de 45000 km, surpriza. La 30000 am schimbat prima data placutele de frina, placute cu care masina vine din fabrica totul ok, dar acum la 45000 ajung in service si discurile mele au 9 mm, sint discuri neventilate, am 1,6 kiss fm cu abs, frina e cit de cit ok, mi s-a spus ca placutele mai tin vreo 2 mii de km si discurile schimbate urgent sau odata cu placutele. Eu m-am gindit sa pun discuri Zimmerman sport ventilate si perforate, care sint undeva la 650-700 lei amindoua, sint la adresa asta , iar placute au si ate si ferodo preturile sint aproape la fel costa undeva la 120-170 lei sau placute sport performance ferodo la 350. Problema este ca trebuie sa schimb si etrierii si nu stiu ce dimensiuni au ei si cam cit ar costa. Am inteles ca este foarte eficienta frinarea, nu stiu ce placute au astia in service de au facut in asa fel discurile de 9 mm, nemergind foarte sportiv, dar nici batrineste. Are cineva idee ce etrieri merg pe aceste discuri unde gasesc si cit costa? Multumesc
        Last edited by Cezar; 20 February 2010, 19:34.

        Comment


        • #79
          Cam cat tin discurile de frana ? Stiu ca nu este un standard, la fel ca la placute, difera stilul de condus dar cam cate seturi de placute schimbi inainte sa fie nevoie sa schimbi si discul ? 3 ? 4 ? 5 ?
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • #80
            Din cate stiam eu, discul plin are 12mm...Folosesti frana intens.
            Daca vrei ceva mai durabil, apeleaza la EBC green-stuff.
            Eu unul as merge pe Brembo Max sau Tarox.
            Ca sa poti folosi discuri ventilate, iti trebuiesc etrieri. Daca tot ii schimbi, opteaza pt cei de Van/pick-up, sunt mai mari + placutele aferente mari. Se gasesc in targ la un pret rezonabil, ori ii poti gasi SH, undeva la 100 ron bucata.
            Renunta la ideea de placute sport ferrodo ( presupun ca spui de cele din aria DS), pt ca necesita incalzire prealabila, altfel nu ofera performantele mentionate.

            Comment


            • #81
              Originally posted by Cezar View Post
              Din cate stiam eu, discul plin are 12mm...Folosesti frana intens.
              Daca vrei ceva mai durabil, apeleaza la EBC green-stuff.
              Eu unul as merge pe Brembo Max sau Tarox.
              Ca sa poti folosi discuri ventilate, iti trebuiesc etrieri. Daca tot ii schimbi, opteaza pt cei de Van/pick-up, sunt mai mari + placutele aferente mari. Se gasesc in targ la un pret rezonabil, ori ii poti gasi SH, undeva la 100 ron bucata.
              Renunta la ideea de placute sport ferrodo ( presupun ca spui de cele din aria DS), pt ca necesita incalzire prealabila, altfel nu ofera performantele mentionate.
              inteleg din spusele tale ca ar fi bine sa pun discurile zimmerman sport aerisite si gaurite si sa folosesc mai bine etrieri de van sau pickup , dar oare se potrivesc la sistemul de prindere al masinii? masina e fabricata noi 2007 si e kiss fm cu abs si motor 1,6 8 v. placute am inteles ca nu prea se pupa cu alea deci ma orientez ca alte placute. Multumesc de raspuns
              p.s am uitat sa zic la masina am schimbat 1 data placutele de frina la 30000 km iar acuma la 45 mii mi-au spus la revizie ca am placutele aproape terminate si discurile de 9 mm deci amindoua trebuie schimbate, le-am zis ca nu stiu c eplacute mi-au pus de mi-au terminat discurile in halul asta, la revizia de 30 mii erau ok, acuma deja sint sub cota si uzura in 15 mii de km dubla fata de primii 30 mii de km
              Last edited by george74ionescu; 20 February 2010, 21:05.

              Comment


              • #82
                Da, etrierii se potrivesc la fix, nu-ti trebuie nici o adaptare.
                Daca facem un bilant ar veni in felul urmator:
                1. etrieri: 200-400 ron ( estimativ, depinde unde ii gasesti...pretul de nou, nu-l cunosc)
                2. discuri 500 ron - brembo max
                3. placute: intre 70 ron ( cele mai ieftine) si in jur de 200 ron ( ATE- eu am asa ceva, si sunt multumit).
                Daca tu consideri ca merita, atunci go for it.
                Eu unul cred ca merita investitia, se schimba total comportamentul masinii.

                Comment


                • #83
                  CEZAR te salut. Nu m-ai spune sa nu foloseasca placute (FERRODO), sunt dupa parerea mea cele mai bune placute de frana pentru LOGAN. Pot sa iti spun ca sunt foarte multumit de ele. Fiecare isi pune pe masina ce vrea. Si apropo de discuri de frana, eu recomand ZIMMERMAN. Conteaza foarte mult cum conduci. Si apropo placutele de frana DS nu necesita o incalzire prealabila iti spun din experienta mea. Folosesc de ceva timp asa ceva. P.S. Am folosit si alte tipuri de placute si nu am fost atat de multumit .

                  Comment


                  • #84
                    Ce discuri de frana recomandati ? Zimmerman, EBC sau Ferodo ? Mi se pare interesanta o combinatie EBC Greenstuff @ 150 lei (Placute) + EBC TurboGroove @ 570 lei (Disc) = 720 lei si nu stiu daca in suma respectiva este o alegere buna. Ar trebui sa se comporte mai bine ca sistemul din fabrica, nu ?
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • #85
                      @dan: eu nu am spus sa nu foloseasca Ferodo, ci doar n-ar fi util sa achizitioneze niste placute DS-racing ( sunt relativ scumpe)...Celelalte ramuri, FBD, FSL sunt mai practice. Cat despre incalzirea lor prealabila, sunteti mai in masura ca mine sa spuneti, caci eu doar am expus o idee ce am preluat-o din "folclor".
                      @shakar: Brembo Max - 52 euro fara TVA.

                      Comment


                      • #86
                        Sa inteleg ca ar fi mai bune decat cele EBC date exemplu de mine ? Ce placute s-ar intelege bine cu discurile Brembo Max ? Banii dati de la placute + disc standard la ceva EBC/Brembo de calitate (sport, perforate, etc) se simte si pe strada ? Distanta de franare se micsoreaza semnificativ ?
                        Attached Files
                        Last edited by Shakar; 21 February 2010, 15:51.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • #87
                          N-am spus ca ar fi mai bune, doar ca sunt de luat in considerare.
                          LE: nu te imbata cu apa rece...franeaza mai bine, dar nu-i ceva extraordinar. Vrei franare mult mai buna, iti trebuiesc etrierii de van si roti mai late.
                          Last edited by Cezar; 21 February 2010, 16:02.

                          Comment


                          • #88
                            bs-sport.png
                            Originally posted by george74ionescu View Post
                            inteleg din spusele tale ca ar fi bine sa pun discurile zimmerman sport aerisite si gaurite si sa folosesc mai bine etrieri de van sau pickup , dar oare se potrivesc la sistemul de prindere al masinii? masina e fabricata noi 2007 si e kiss fm cu abs si motor 1,6 8 v. placute am inteles ca nu prea se pupa cu alea deci ma orientez ca alte placute. Multumesc de raspuns
                            p.s am uitat sa zic la masina am schimbat 1 data placutele de frina la 30000 km iar acuma la 45 mii mi-au spus la revizie ca am placutele aproape terminate si discurile de 9 mm deci amindoua trebuie schimbate, le-am zis ca nu stiu c eplacute mi-au pus de mi-au terminat discurile in halul asta, la revizia de 30 mii erau ok, acuma deja sint sub cota si uzura in 15 mii de km dubla fata de primii 30 mii de km
                            pe discurile astea mrg orice fel de placute,frinarea fiind excelenta, problema am ca nu gasesc etrieri specifici lor mai ieftin

                            Comment


                            • #89
                              la 16v ph2 al meu se potrivesc etrierii de van ? daca da de care van ? permit montarea unor discuri mai mari in diametru ? mai late ? sau pistonesele sunt mai mari si au putere mai mare ?

                              Comment


                              • #90
                                Orice van, ori pick-up. Nu-s mai mari discurile, nu are forta de franare mai mare ( nici nu are cum), nu are mai multe pistonase, insa are placuta de frana mult mai mare...de aici si plusul in franare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google