TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bossake View Post
    100% 259mm.

    eu am pus discuri ate + placute ate (259 ventilate)si imi scartaie dupa ce se incalzesc putin. (nu neaparat dupa frane bruste, ci dupa 15min de cand plec de pe loc condus normal).

    m-or fi ars aia de la autokarma si mi-or fi dat facaturi, o fi fost prost montajul (?!?), asta e, de franat franeaza bine, desi imi aduc aminte ca si cu franele de fabrica (in special alea cu care a venit din fabrica) eram foarte multumit.
    Faptul ca scartaie nu reprezinta neapart o problema, atat timp cat frana este eficienta si grosimea garniturilor este in limitele normale.

    Trebuie sa invatam odata pt totdeauna ca SCARTAITUL usor la franare NU ESTE O PROBLEMA!!!

    Ma confrunt cu chestiunea asta zi de zi la service. Explic frumos clientului de ce nu este o problema, boul nu intelege si apoi urmeaza proba de drum, cu cretinul in dreapta, eu la volan. Ii f*t cateva frane sanatoase de la 100 km/h pana aproape de oprire si ce crezi? Nu mai scartaie. Evident, la proba pe standul de testare iese intotdeauna ok, chiar daca are un usor fluierat/scartait.

    Pana mea, sunt niste materiale in frecare, e normal sa le apuce galagia la un moment dat.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • Originally posted by dsign View Post
      Ma confrunt cu chestiunea asta zi de zi la service. Explic frumos clientului de ce nu este o problema, boul nu intelege si apoi urmeaza proba de drum, cu cretinul in dreapta, eu la volan.
      Totuşi de pe urma lor îşi desfăşoară şi service-ul activitatea, aşa boi şi cretini cum sunt unii dintre clienţi.
      Dacă ar avea toţi cunoştiinţe de mecanică şi pasiunea pentru şurubărit, ai închide în mod sigur afacerea, aşa că cel mai bine învaţă să-ţi respecţi clienţii de pe urma cărora îţi faci cifra de afaceri.

      Comment


      • După mine, o frână care nu scărțăie măcar puțin, nu este bună.

        Ca să fiu offtopic dar consecvent, săptămâna asta am cumpărat pentru BMW plăcuțe de frână față/spate FERODO PREMIER, care față de ATE în mod sigur vor scârțăi măcar puțin.
        sigpic

        Comment


        • Salut, pe Logan 1.2 din 2011 cu sistem de franare ATE, se pot monta discuri ventilate? Din fabrica a venit cu discuri pline, nu stiu de diametru au... Ce combinatie recomandati?

          Comment


          • mke, in mod sigur nu vei mai avea aceeasi eficienta la franare cu ferodo fata de ate
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Evident, va fi superioară
              sigpic

              Comment


              • Nu stiu cum se comporta cu ferodo, dar pe 320d, am avut performanțe mai bune la franare, cu Pagid, decat ATE.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • ATE PowerPad poate sunt mai bune. Nu am încercat nici o dată și probabil nu voi fi prea curios să le încerc în curând
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    Totuşi de pe urma lor îşi desfăşoară şi service-ul activitatea, aşa boi şi cretini cum sunt unii dintre clienţi.
                    Dacă ar avea toţi cunoştiinţe de mecanică şi pasiunea pentru şurubărit, ai închide în mod sigur afacerea, aşa că cel mai bine învaţă să-ţi respecţi clienţii de pe urma cărora îţi faci cifra de afaceri.

                    Uite cum am varsat o lacrimioara

                    Sunt absolut de acord cu tine. In respectiva categorie (marcata de tine in citat) intra, din punctul meu de vedere, clientii aceia care au impresia ca se pricep cel mai bine la subiect (la masini in cazul nostru).

                    Ori se presupune ca daca te pricepi asa bine, nu esti suficient de BOU sa bati drumul pana la service doar pt faptul ca din cand in cand se mai aude cate un scartait la franare. Pur si simplu ocupi aiurea spatiul din service, atunci cand poate ca altcineva are cu adevarat nevoie de serviciile mecanicului. Asta pt ca nu poti sa-l taxezi pe BOU doar pt ca i-ai demontat o placuta de frana si i-ai aratat ca nu e nimic in neregula.

                    M-a frecat unul ca are zgomot cand pune frana, de fiecare data. Masina in garantie, cand auzi la telefon ca omul are probleme la franare, faci tot posibilul sa-l programezi cat mai repede, sa ii strecori cumva printre ceilalti.
                    Omul nostru auzea atunci cand era in garaj, in liniste, zgomotul de pompaj al pedalei de frana. A sustinut ca are o problema la franare pana i-am schimbat ansamblul complet : pedala, pompa master, pompa vacuum. A trebuit sa plateasca din buzunar piesele, manopera si cheltuielile de judecata. DA, cretinul a actionat producatorul masinii in judecata si a pierdut.

                    Deci unii merita sa fie categorisiti asa, chiar daca uneori mai scot si niste bani din buzunar si-i lasa pe la casierie!
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by dr_mke View Post
                      ATE PowerPad poate sunt mai bune. Nu am încercat nici o dată și probabil nu voi fi prea curios să le încerc în curând
                      1773 sau 4191 ? fdb sau fds? :-D
                      adica, ce ai luat ?
                      Last edited by 827sam; 2 January 2015, 22:07.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Am zis Premier
                        sigpic

                        Comment


                        • Salutare colegi,

                          Am o dilema mare trebuie sa-mi schimb discurile si placutele, ce imi recomandati delphi sau trw? (masina are 162 de mii de km si are discurile ventilate trw din fabrica).

                          Multumesc.
                          sigpic

                          Broker de asigurari DESTINE

                          Comment


                          • din fabrica, 162 de mii ?! ?! cum or arata ?

                            Comment


                            • Cred ca merg rotund, ca mingea de rugby.

                              Comment


                              • Originally posted by bv06rmn View Post
                                ce imi recomandati delphi sau trw?
                                .......ferodo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google