TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stie cineva care e diferenta dintre cele doua tipuri de discuri ?




    m-am hotarat sa le iau pe astea, pret imbatabil. si placute oem, ca sa nu mai umblu si pe la epiesa. urmatoarele placute vor fi fdb 1781 de la epiesa.
    dar nu stiu care ar fi diferenta dintre cele doua.
    merg ambele pe dci, banuiesc...

    Comment


    • Pai cele din primul link sunt de MCV.

      Comment


      • asa, si ? nu se potriveste pe logan ? mi se par la fel. care ar fi diferenta ?

        Comment


        • nu e nici o diferenta: sunt ventilate si de 259mm, adica exact ce ai si tu

          Comment


          • pai, cam asta ziceam si eu. nu stiu de ce sunt articole separate. or avea materiale diferie ? credeam ca e vreo subtilitate pe care n-o inteleg eu.

            Comment


            • nu e nici o teorie a conspiratiei la mijloc ci pur si simplu o informatie incompleta

              cel din linkul 2, disc frana logan ventilat, nu merge la orice motorizare de logan/sandero, asa cum lasa sa se inteleaga anuntul, adica spre ex la mine nu ar merge fara sa-mi iau si etrieri mai mari de van/dci 85. cele ventilate sunt numai la 1.6 16v si la diseluri/van unde, fiind vorba de transportarea unor sarcini mari, e nevoie si de o forta de franare mai buna; parca 60-40% e raportul fortei de franare la masinile cu configuratie discuri fata- tamburi spate

              Comment


              • asta am cam inteles si o cam stiam deja. dar sunt curios daca discurile, raspunzand acelorasi nevoi, au coduri de producator diferite.
                mi s-ar parea aiurea sa fie la fel cu coduri diferite,
                de aceea credeam ca ar exista vreo diferenta de care eu nu stiu.

                Originally posted by B997NDL View Post
                m-am hotarat sa le iau pe astea, pret imbatabil. si placute oem, ca sa nu mai umblu si pe la epiesa. urmatoarele placute vor fi fdb 1781 de la epiesa.
                dar nu stiu care ar fi diferenta dintre cele doua.
                merg ambele pe dci, banuiesc...
                mi-a trecut. credeam ca amandoua sunt 140 de lei, dar sunt 2x140.
                la epiesa e 92 de lei unul. e ceva diferenta...
                Last edited by B997NDL; 17 March 2015, 04:26. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • si intreaba si de suruburi ,daca sunt in pret , eu am luat , nu mai stiu de unde (tot de pe net) acolo scria ca au si suruburile in pret dar surpriza, au fost fara , dupa o discutie cu ei , m-am deplasat la sediul lor ( pe la obor prin spate) si cu chiu cu vai am primit 2 suruburi din 4.

                  Comment


                  • Fara suruburile alea nu puteai monta discurile, asa-i?

                    Suruburile respective se strang la cuplu mic, aprox 15Nm, au rolul de a tine discul lipit de butuc pana pui roata. Adevarata fixare o fce roata atunci cand o strangi in suruburi/piulite. La unele masini nici nu exista acele surubele din fabrica.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • pai vezi tu, de aia nu-mi place sa cumpar de pe net , ca una scrie acolo si altceva primesti.
                      sau ma rog primesti dar nu tot.

                      Comment


                      • Daca as sta sa verific fiecare piesa ce vine de la furnizor, as innebuni. Desigur, nu am nici o legatura cu magazinul de la care ai cumparat, ziceam la general pt ca oricum ma ocup si eu de vnzare de piese auto.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Pai vezi bre design de ce n-are ursu' coada...mentalitate tipica de vanzator ruman.
                          Era chiar culmea sa nu intervii tu in favoarea acestor practici din domeniu', in speta de fata, a vanzarilor de piese auto.

                          Daca io vad scris alb pe negru cand ma hotarasc sa cumpar un produs, ca voi primi ptr. suma platitia, produsul compus din X + Y (indiferent cat de insignifiant e sau nu "Y" ala, si insist asupra acestui aspect - e chestie de principiu, respect fata de client si mai ales de corectitudine) si in final primesc doar X, e ok, nu, d.p.t.d.v?
                          Si e si mai ok sa dau telefoane, sau sa ma deplasez si eventual sa "ma caciulesc" sa primesc Y-ul ala ptr. care AM PLATIT, nu?

                          Si da, datoria ta de comerciant de piese e "sa innebunesti" verificand fiecare piesa primita de la furnizori...si in fct. de acest aspect sa postezi pe site oferta CORECTA a produsului.
                          Asta e...superficialitatea, indolenta...si de cele mai multe ori reaua intentie...ca vorba aia, are balta peste!

                          @MIHAI C, factura / bon fiscal / chitanta, ai primit la marfa cumparata?

                          *Desigur, ziceam la general pt ca sunt si eu un client de piese auto.
                          Last edited by Kojak; 18 March 2015, 10:13.

                          Comment


                          • stie cineva ceva de discurile astea ? le gasisem la un pret bun si ma gandeam sa mai reduc costurile.
                            initial voiam sa merg pe brembo sau pe ate ventilate.

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              Pai vezi bre design de ce n-are ursu' coada...mentalitate tipica de vanzator ruman.
                              Era chiar culmea sa nu intervii tu in favoarea acestor practici din domeniu', in speta de fata, a vanzarilor de piese auto.

                              Daca io vad scris alb pe negru cand ma hotarasc sa cumpar un produs, ca voi primi ptr. suma platitia, produsul compus din X + Y (indiferent cat de insignifiant e sau nu "Y" ala, si insist asupra acestui aspect - e chestie de principiu, respect fata de client si mai ales de corectitudine) si in final primesc doar X, e ok, nu, d.p.t.d.v?
                              Si e si mai ok sa dau telefoane, sau sa ma deplasez si eventual sa "ma caciulesc" sa primesc Y-ul ala ptr. care AM PLATIT, nu?

                              Si da, datoria ta de comerciant de piese e "sa innebunesti" verificand fiecare piesa primita de la furnizori...si in fct. de acest aspect sa postezi pe site oferta CORECTA a produsului.
                              Asta e...superficialitatea, indolenta...si de cele mai multe ori reaua intentie...ca vorba aia, are balta peste!

                              @MIHAI C, factura / bon fiscal / chitanta, ai primit la marfa cumparata?

                              *Desigur, ziceam la general pt ca sunt si eu un client de piese auto.
                              Desi esti in "vacanta" (nu cunosc motivul si nu ma intereseaza), iti raspund :

                              - daca verific fiecare ambalaj in parte, inseamna sa desigilez acel ambalaj si atunci imi vei sari in cap ca iti vand piese contrafacute//expirate/ambalaj deteriorat

                              - daca nu verific fiecare ambalaj in parte si il predau asa cum il primesc de la furnizor ( atentie ! sunt un revanzator, nu un producator! ) imi sari in cap ca nu verific...

                              Totusi, exista solutie : primesti coletul, deschizi, observi, consideri ca nu e ce trebuie, imi dai inapoi si eu returnez furnizorului meu.

                              Da, stiu, e complicat, insa alta cale nu exista. Iar astfel de situatii sunt rare. Evident, aratam cu degetul doar cand e de rau, ca asa e firea "rumanului", corect?



                              Exemplu concret, mi se intampla mie : merg in iarna, prin decembrie, sa imi comand anvelope de vara. Fain frumos , din timp, ca cica asa e bine, sa faci iarna car si vara sanie.

                              Dupa ceva peripetii primesc anvelopele, merg cu jantele la Gigei, monteaza ei anvelopele, echilibreaza etc si astept primavara... S-a nimerit sa fie nevoie sa plec intr-o calatorie mai lunga (aprox 5000 km) si am hotarat in ultimul moment sa-mi folosesc noile roti. Calvar!!! M-am oprit la toate vulcanizarile, am facut echilibrari peste echilibrari... Tremura volanul de la 100km/h de ziceai ca vrea sa iasa din cuplaj.

                              Am mers asa cu chiu cu vai, injurand printre dinti. Ajuns acasa am verificat personal pe aparatura din service si am constatat ca noile mele anvelope erau ovale, nu rotunde.

                              Acum ce era sa fac? Sa merg sa i le fac guler aluia de mi le-a vandut? Ce vina are el? Prost am fost eu ca n-am testat rotile imediat ce am executat montajul. Am luat totul de bun, ca doar am achizitionat si montat anvelopele in acelasi loc, tocmai sa nu existe discutii.

                              Acum am predat anvelopele catre furnizor si astept rezolutie de la "garantie" - cica undeva in Olanda, sa spuna niste unii daca anvelopele sunt strambe sau nu.


                              Intre timp ma "bucur" de niste roti ordinare (jante de tabla si anvelope standard coapte), in asteptarea magicei solutii.

                              Cand te intorci din vacanta nu te abtine, raspunde.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                stie cineva ceva de discurile astea ? le gasisem la un pret bun si ma gandeam sa mai reduc costurile.
                                initial voiam sa merg pe brembo sau pe ate ventilate.
                                http://www.epiesa.ro/disc-frana-daci.../item-1723938/
                                Pentru 7 lei diferenta mai bine mergi pe astea, macar stii ca au fost testate de mke, alessandro si mai nou am si eu vreo 20.000 cu ele fara niciun fel de problema, am sa-ti fac o poza. Le folosesc cu fdb845 de la inceputuri.

                                in alte parti costa 155 lei, aceeasi piesa cod 580224, de unde o reiese o asemenea diferenta ?

                                PS : sunt brembo PVC high carbon, vechile easy check PVT.
                                Last edited by 827sam; 16 April 2015, 13:02.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google